A legfrissebb tények: ennyien vágtak bele idén a lakás- és házépítésbe

A legfrissebb tények: ennyien vágtak bele idén a lakás- és házépítésbe

Néhány napja számoltunk be a 2021-es építési engedélyek, valamint a megépített lakások számáról megyénként. Most pedig a KSH legfrissebb, 2022 első három hónapos számait is bemutatjuk: 2022 első negyedévében 4 528 új lakás épült, 26%-kal kevesebb, mint egy évvel korábban. A kiadott építési engedélyek és egyszerű bejelentések alapján építendő lakások száma 8001 volt, 15%-kal több, mint 2021 azonos időszakában.

Magyarországon is hódít egy ingatlanőrület, de nem árt figyelni a biztosításra

Magyarországon is hódít egy ingatlanőrület, de nem árt figyelni a biztosításra

Egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek hazánkban is a szerelt technológiás készházak. A hátrányaik, előnyeik mérlegelésekor érdemes lehet figyelembe venni azt is, hogy a biztosításuk nem minden társaságnál esik azonos elbírálás alá a hagyományos épületekkel – figyelmeztet közleményében a Magyar Biztosítók Szövetsége.

Kiderült, hogy mennyivel drágíthatja a családiház-építéseket a zöld hitel 2.0

Kiderült, hogy mennyivel drágíthatja a családiház-építéseket a zöld hitel 2.0

A zöld hitel kibővített keretösszegének szigorodó feltételéről már biztosan hallottak azok, akik érdekeltek a témában, a 80-90 kWh éves fajlagos energiaigény közötti különbség laikusként viszont kissé megfoghatatlannak tűnik. Hasonlóan az is, hogy mekkora könnyebbséget jelent a házépíttetőnek, hogy BB energetikai minősítési követelményt meghagyta az MNB, és nem módosította AA kategóriára. Szakértő bevonásával utánajártunk, hogy mit jelentenek ezek a minősítések, mit jelent pontosan a 90-ről 80 kWh-ra csökkentett fajlagos éves energiaigény mutató a gyakorlatban, milyen műszaki beavatkozásokkal lehet jobban közelíteni ezeket a határszámokat, és ezek mennyivel emelhetik meg a végső kiadásokat. A korábbi cikkünk főleg az új társasházi lakást vásárlók megnyugtatására szolgált, a mostani pedig a házépítőknek lehet hasznos iránymutatás.

Tök jó a zöld hitel, csak nem minden esetben és mindenkinek

Tök jó a zöld hitel, csak nem minden esetben és mindenkinek

Egy barátom zöldhitel-felvétel során tapasztalt vívódását látva született meg a cikkötlet, hogy jobban utánajárjak annak, hogy miért ilyen bonyolult új lakás vásárlására igényelni, a jelenlegi piaci hitelkamatnál jóval kedvezőbb 2-2,5%-kal elérhető zöld hitelterméket. A cikk célja alapvetően az volt, hogy összegezzem a bankoknál elérhető lehetőségeket és a különbségeket az új lakás vásárlására, vagy egy új ház építésére felvett zöld hitelnél. Már látom, hogy az összegzés útmutatásnak jóval kevésbé használható, viszont rámutat valami másra: az összegyűjtött információk, a bankokkal folytatott megannyi telefonbeszélgetés egyik legfőbb tanulsága az lett, hogy hatalmas nagy káosz lengi körbe a zöld hitelt, és valahogy a banki elvárások, a fejlesztői érdekek, az újlakás-piac fizikai adottságai és a vásárlók lehetőségei nem érnek össze. A sok nehézség ellenére, természetesen van, aki fel tudta venni a zöld hitelt épülő új lakás vásárlására, de az biztos, hogy minél később készül el az új ingatlan (itt főleg a sok lakásos társasházakra és nem egy családi házra kell gondolni), annál bonyolultabbnak tűnik a folyamat.

Na, ez a nem várt fordulat: sok időt adott ajándékba a kormány a családi ház építőknek és a fejlesztőknek

Na, ez a nem várt fordulat: sok időt adott ajándékba a kormány a családi ház építőknek és a fejlesztőknek

A legfrissebb magyar közlöny egyik rendelete sok családi házat építtetőnek és lakásfejlesztőnek fog mosolyt csalni az arcára (és persze sokaknak okoz majd nagy bosszúságot, ha már előrehaladott állapotban áll az építkezése): jelentősen kitolták a közel nulla energiaigénnyel kapcsolatos előírások alkalmazásának határidejét.

Gyorsabban felépül mint egy téglaház, ráadásul munkásbrigád sem kell - Eljött a készházak kora?

Gyorsabban felépül mint egy téglaház, ráadásul munkásbrigád sem kell - Eljött a készházak kora?

A hosszú otthon töltött idő valószínűleg sokak számára hozott változást abban, hogy milyen környezetben szeretnének lakni. Egyre többen vágynak egy csendesebb, a városközponttól távolabbi helyre, ami ráadásul beleilleszkedik a sok munkahely által hosszú távon is fenntartott home office jelenségébe. Egy másik népszerű alternatíva, hogy meghagyják a városi életformát, de menekülőútvonalként egy nyaralót vásárolnak, vagy építenek vízpart mellett, erdőszélen, vagy akár a szimpatikusabb falvak egyikében. A nyaralókínálatot nézegetve feltűnhet, hogy sok, ezek közül nem hagyományos téglaház, hanem fa-, vagy acélszerkezettel (pl. konténerház) rendelkezik. Utánajártunk, hogy mire számíthat az, aki ilyen nyaralót vesz, vagy épít fel magának. Lazításként pedig mutatunk pár Budapesthez közeli helyszínt, ahol már régóta élvezhetik nyaralóikból, faházaikból a tulajdonosok a közvetlen vízparti környezet élményét.

Nem minden esetben lesz drágább az építkezés még a közel nulla energiaigény mellett sem

Nem minden esetben lesz drágább az építkezés még a közel nulla energiaigény mellett sem

2021-től minden új építésű ingatlan energiaigényét – így a lakóházakét is – legalább 25% mértékben megújuló energiaforrásból kell biztosítani. A szabályozás azokra az épülő ingatlanokra is kiterjed, amelyek nem szereznek használatbavételi engedélyt 2020. december 31-ig. A 25%-os előírást az épülő lakóházak több módon is teljesíthetik, de csak a hőszivattyú technológia képes egyszerre biztosítani a megújuló részarányt, és egyben fűteni, használati meleg vizet előállítani és hűteni is - szerepel a Daikin közleményében.

Már bejelenteni sem kell a házépítéseket

Már egyszerű bejelentésre sincs szükség a lakóépületek építésének megkezdéséhez, elég lesz az e-napló megnyitása.Kell viszont alaprajz, amire fél évig nem volt szükség.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Mérgező víz folyik a csapból? Itt a térkép, több százezer magyart érinthet
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.