A lakásárak alakulása és a lakásépítések várható üteme után Lakáspiaci Hangulatfelmérésünk utolsó részében arról kérdeztük az ingatlanszakértőket, hogy véleményük szerint a családtámogatási elemek mit adtak a hazai lakáspiacnak, és milyen hatással lehetnek az előttünk álló évben a lakáspiacra nézve. Emellett arra is kíváncsiak voltunk, hogy szükségesnek látnák-e a meglévők mellé további támogatások bevezetését a lakásvásárlások elősegítése érdekében.
Összesen 18 647 új lakás épült fel tavaly Magyarországon, amivel tovább csökkent az egy év alatt használatbavételi engedélyt kapott lakások száma. Hogy az idei év vagy 2025 hozhat-e pozitív irányú változást ebben, arról legújabb Lakáspiaci Hangulatfelmérésünkben kérdeztük a szakértőket, akik elmondták, hogy az előttünk álló két évben mennyi új lakás átadására számítanak.
Az éve eleji tranzakciószámokat látva egyre inkább úgy tűnik, hogy 2024 a lakáspiaci élénkülés éve lesz. A magasabb kereslet viszont egyelőre mérsékelten jelent csak meg az árakban, de az év második fele ebben is változást hozhat. Mennyivel emelkedhetnek a következő egy évben a budapesti lakásárak? A használt vagy az új lakások fognak jobban drágulni? Milyen térségek és ingatlantípusok lehetnek az átlagnál keresettebbek Magyarországon, és hogy alakulhat a befektetők és a külföldi vásárlók száma? Többek között ezekre a kérdésekre kerestük a választ az idei első Lakáspiaci Hangulatfelmérésünkben, melynek lakásépítésekre és lakásvásárlási támogatásokra vonatkozó részeit külön cikkekben mutatjuk majd be.
A német feldolgozóipari vállalatok márciusban az előző havinál kedvezőbben ítélték meg exportlehetőségeiket a müncheni egyetem ifo gazdaságkutató intézetének havi rendszerességgel végzett felmérésének hétfőn közzétett adatai alapján.
Év végi lakáspiaci Hangulatfelmérésünkben ingatlanpiaci elemzők, cégvezetők és értékesítési vezetők mondták el véleményüket a piac várható alakulásáról, előrejelzést adva a 2024-ben várható lakásárakról, tranzakciószámokról, vagy a bérleti díjak mozgásáról. Ezt követően Csorba Dániel, ingatlanértékesítő, vlogger, a kollégái körében is készített egy hasonló felmérést, melyben kimondottan ingatlanértékesítőket kérdezett meg a várható irányokról. A kérdésekre több mint 100 válasz érkezett, melyeket összegezve mutatunk be, lehetőséget adva az általunk megkérdezett szakemberek véleményével való összehasonlításra.
A 2023-as év gazdasági és lakáspiaci változásait követően ma különösen aktuális kérdés, hogy mi lesz 2024-ben a lakásárakkal, milyen folyamatok fogják befolyásolni a piacot. Bár varázsgömbünk továbbra sincs, de a piac alakulásából lehet következtetni a várható változásokra, így tíz ingatlanszakértőt megkérdezve ismét elkészítettük az előttünk álló évre vonatkozó Lakáspiaci Hangulatfelmérésünket. Nézzük, mit várhatunk 2024-ben a hazai lakáspiacon!
Évről évre milliók kíváncsiak a lakásárak alakulására, ami nem meglepő annak fényében, hogy a lakosság többsége számára a saját lakóingatlan jelenti a legnagyobb értékű vagyontárgyat. A bérlakásban élők szintén széles csoportja pedig inkább a bérleti díjak alakulását figyeli, így a legújabb Lakáspiaci Hangulatfelmérésünkben mind a lakásárakra, mind a bérleti díjakra vonatkozóan igyekeztünk előrejelzést adni a várható irányokról. A felmérés során 12 lakáspiaci szakértőtől kérdeztük meg, hogy mire számítanak a budapesti lakásárak, bérleti díjak, lakásépítések vagy újlakáspiaci folyamatok területén az előttünk álló évben.
Bár a teljes makrogazdasági környezetet rossznak látják, saját vállalkozásaik jövő képeit tekintve optimisták a hazai kis- és középvállalkozások. A legnagyobb problémának az inflációt, a magas energiaárakat és a kiszámíthatatlanságot látják a cégvezetők. A negatív hatások ellenére viszont nem terveznek leépítést a hazai cégek - derül ki a 35 éves Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége és az Egyensúly Intézet közös, első alkalommal kiadott vállalkozói hangulatot felmérő jelentéséből.
A tavalyi évben 20 540 új lakás épült Magyarországon, azonban az idei évben ennél alacsonyabb lehet a végső szám. A Lakáspiaci Hangulatfelmérésünkben megkérdezett szakértők 2023-ra átlagosan 16 700, 2024-re pedig mindössze 15 400 új lakás felépítését vetítik előre. Hogy valóban ilyen irányba indult-e el a trend, az csütörtökön kiderül, amikor a KSH közzéteszi idei első negyedéves lakásépítési számait, addig viszont nézzük a szakértői várakozásokat.
A lakásvásárlók egy jelentős részét rendre a befektetési célú vásárlók adják, akik döntéseiken keresztül nemcsak a keresletre, de az árak alakulására is erős hatással vannak. Bár kisebb csoport, de bizonyos térségekben a külföldi vásárlók jelenléte is meghatározó, így legutóbbi Hangulatfelmérésünkben ennek kapcsán is megnéztük, mik a szakértői várakozások. Végül a hitelfelvételi hajlandóság várható alakulására voltunk kíváncsiak, az ugyanis szintén érdemben képes befolyásolni a lakáspiaci folyamatokat. A fenti kérdésekről a Lakáskiállítás szombat délutáni Klub programján több előadás és egy panelbeszélgetés során is beszélnek majd a szakértők.
Bár a lakáspiaci kereslet erős csökkenését látjuk, vannak olyan ingatlanok, melyek elhelyezkedésükből, jellegükből adódóan továbbra is népszerűek a lakásvásárlók körében. Legutóbbi Hangulatfelmérésünkben többek között arról kérdeztük a szakértőket, hogy véleményük szerint a mostani környezetben milyen lakások iránt lehet továbbra is élénk, vagy legalábbis az átlagnál élénkebb a kereslet.
Az idei év elejére évtizedes mélypontra, a korábbi szintek nagyjából felére esett vissza a lakásvásárlások száma. Bár márciusban már érezhető volt egy kisebb élénkülés, a korábbi eladásokhoz képest még mindig sokkal alacsonyabb a kereslet. Sokan kíváncsiak arra, hogy mikor és mi hozhat ebben változást, ezért a lakáspiaci Hangulatfelmérésünkben erről is megkérdeztük a szakértőket. Nézzük, mi állíthatja ismét bővülő pályára az alacsony lakáspiaci keresletet!
Mostanra egyértelmű, hogy a korábbi évek lakáspiaci növekedése - egy időre - véget ért. A kereslet nagyot csökkent, a lakásfejlesztések száma is mérséklődik, és az árakban is úgy tűnik, elértük a nominális csúcsot. Az eladók és a vevők egyaránt azt találgatják, hogy meddig tart a mostani megtorpanás, vajon folytatódhat-e, és ha igen, mikor a korábbi növekedés. Hogy közelebb kerüljünk a válaszhoz, idei első Lakáspiaci Hangulatfelmérésünkben ismét megkértük a szakértőket, mondják el a lakáspiac alakulásával kapcsolatos várakozásaikat.
Meglehetősen kettős volt az idei év a hazai lakáspiacon. Míg az év első felében a korábbi trendeknek megfelelően, sőt azt meghaladó mértékben - magas tranzakciószámok mellett - emelkedtek az árak, addig a második félévre egyre erősebbé vált a bizonytalanság. A háború, az infláció, az emelkedő kamatok és az elszálló energiaárak hatásai mostanra a lakáspiacon is megjelentek. Hogy mindez mit okozhat az előttünk álló évben, arról legújabb Lakáspiaci Hangulatfelmérésünkben ismét a hazai lakáspiac szakértőit kérdeztük.
Egyre többeket érdekel, hogy a növekvő infláció, az emelkedő hitelkamatok és a drasztikusan megugrott energiaárak árnyékában vajon mi fog történni az előttünk álló időszakban a lakásárakkal. Folytatódik az eddigi áremelkedés? Ismét jön egy kisebb lassulás? Esetleg egy korábban soha nem látott méretű visszaesés előszobájában vagyunk? Hogy közelebb kerüljünk a válaszhoz, megkértük a hazai lakáspiac szakértőit, hogy a rendelkezésre álló információik alapján mondják el várakozásaikat az előttünk álló évre vonatkozóan. Nézzük, hol, milyen lakást érdemes most venni Magyarországon!
Továbbra is aktívan foglalkozunk a hazai lakásárak alakulásával, miután a globális gazdasági környezet bizonytalanságai a magyar ingatlanpiacra is erős hatással vannak. Ennek tudatában készítettük el legújabb Hangulatfelmérésünket, melyben az ingatlanpiaci elemzőket és értékesítőket ezúttal kimondottan a lakásárak várható alakulásáról kérdeztük. Az újtól a használtig, Budapesttől a kistelepülésekig: mi várható a következő 12 hónapban?
Az orosz-ukrán háború legfontosabb eseményei percről percre számolunk be.
Feltartóztatták a tankert.
Alapvetően jó világ jöhet.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?