Kína 2024 végét valóságos haditechnológiai parádéval zárta, egymás után jöttek az olyan szenzációnak számító villantások, amelyekkel Peking igazi erődemonstrációt tartott. A keleti nagyhatalom igyekszik a saját hadseregéről olyan képet mutatni a világnak, amely prezentálja, hogy az modern és ütőképes. Azt nem lehet hitelt érdemlően ellenőrizni, hogy a látványos felbukkanások valódi képességeket rejtenek, vagy csak szemfényvesztés az egész, de a hadseregnek a háttérben van egy eltitkolni szándékozott, ritkán firtatott, megoldhatatlannak tűnő gondja: a korrupció.
Szerbia lett az első ország Európában, amely beüzemelte a kínai FK-3 légvédelmi rakétarendszert – közölte a South China Morning Post.
2024 végén hatalmas szenzációt okozott, hogy Kínában váratlanul megjelent két, eddig még nem látott „hatodik generációs” harci repülőgép a légtérben. A repülésre december 26-án, Mao Ce-tung 131. születésnapján került sor, a katonai szakértők pedig meglepve próbálták megmagyarázni, hogy mit jelent a látványos eseménysor a légierő képességeire nézve. Biztosat egyelőre még nem lehet kijelenteni, de Washingtonnak van miért aggódnia a nagy rivális fejlődése miatt.
Az Egyesült Államok légierejének következő generációs lopakodó bombázója, a B-21 Raider fejlesztése jelentős mérföldkőhöz érkezett. A program keretében jelenleg három repülőgép vesz részt aktívan a tesztkampányban, ami a jövőbeni műveleti bevetésekre való felkészülés fontos állomása. A Northrop Grumman által gyártott B-21 a tervek szerint a B-1 Lancer és a B-2 Spirit bombázókat váltja majd le, miközben a világ első hatodik generációs bombázójaként forradalmasíthatja a légi hadviselést - számolt be az Army Recognition.
Ausztriában úgy döntöttek, hogy megerősítik a légierő képességeit. Ennek egyik része, hogy lecserélik az ősrégi Saab 105-ösöket, Bécs bejelentette, hogy érkezhetnek helyettük a Leonardo M-346FA típusú repülőgépek – írja a Breaking Defense.
Oroszország szerint számos nemzetközi szerződést megszegne Görögország azzal, ha Moszkva engedélye nélkül orosz fegyvereket ad át akár Ukrajnának, akár más országnak - idézi Oroszország athéni nagykövetét a Eurasian Times.
Az elmúlt években Kína egyre nagyobb hadiflottát épít, hogy növelje a befolyását az indo-csendes-óceáni térségben. India nem szeretné tétlenül nézni, ahogy a nagy riválisa megerősödik, ezért igyekszik tartani a lépést Peking fegyverkezési programjával – írja az Eurasian Times.
Az OSINT-elemzők egy jelentős része a háború kezdetétől figyelemmel követi a nyílt területen fekvő orosz katonai tárolóbázisok készletváltozásait, a háború 35. hónapjában azonban felfedezték: néhány ilyen raktárat egész idáig kihagytak az összeírásból. Ugyanakkor Moszkva se lehet boldog a tévedéssel kapcsolatban, hiszen a kihagyott bázisok nagy része időközben kiürült.
A tajvani hadiipar jelentős mérföldkőhöz érkezett: befejeződött a hazai fejlesztésű Vancsien levegő-föld cirkálórakéta tömeggyártása. Az új fegyverrendszer komoly előrelépést jelent az ország védelmi képességeinek fejlesztésében, különösen a kulcsfontosságú kínai katonai létesítmények elleni megelőző csapásmérés terén - közölte az Army Recognition.
Patricia Marins, haditechnika-rajongó egy igencsak kritikus hangvételű bejegyzést fogalmazott meg a ma hadrendben lévő légvédelmi rakétarendszerekkel kapcsolatban. Az elemző ukrán adatokra támaszkodva azt állítja: a rendszerek haszontalanok az új típusú fenyegetésekkel szemben.
Izrael vasárnap óta összesen 320 célpontot bombázott le Szíria területén, a szír hadsereg haditechnikai eszközeinek mintegy 70-80%-a megsemmisült - írja a Times of Israel az izraeli hadsereg közlésére hivatkozva.
Az ukrán védelmi minisztérium jóváhagyta a Droid TW 12.7 nevű, ukrán fejlesztésű robotizált támadó fegyverrendszer alkalmazását a haderőben – írja az Ukrajinszka Pravda.
Az orosz Roszoboronexport állami védelmi vállalat december 3-án új információkat tett közzé a Buk-M3 Viking légvédelmi rakétarendszerről. A NATO által SA-27 Gullum kódnévvel illetett rendszer a Buk család legújabb generációja, amely állítólag képes a modern légi fenyegetések széles skálájának elhárítására, beleértve az amerikai lopakodó repülőgépeket, valamint ballisztikus és cirkálórakétákat is - tudósított az Army Recognition.
Az ukrajnai háború akár új fordulatot is vehet a szíriai események miatt, mivel a lázadók kezére került modern (és kevésbé modern) haditechnika komoly erősítést jelenthet Kijev számára. A következő hetekben intenzív tárgyalásokra lehet számítani az arzenál sorsáról, amely alku megkötésében szinte minden, a közel-keleti béke megteremtésén ügyködő fél érdekelt - közölte Patricia Marins háborús elemző X-bejegyzésében.
Nagyon úgy néz ki, hogy újabb T-90-es harckocsikat és modern Tigr-M kerekes páncélozott járműveket zsákmányoltak a szíriai Hajat Tahrir Al-Sham iszlamista lázadói Hamá térségében.
A radikális iszlamista Tahrir As-Sham fegyveresei hadizsákmánnyá tettek egy 48Ja6-K1 típusú radarrendszert Szíriában - jelentette több, a polgárháborús konfliktussal foglalkozó forrás.
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború aktualitásaival.
Az orosz külügyminiszter szerint Ukrajnában sincsenek meg ezek feltételei.
Trumpnak sikerült a héten alaposan megmozgatnia a piacokat.
Lantos Csaba fontos bejelentést tett.
Nem tudják, mennyi lehet belőlük.
Még nincs késő, ha hiszel Trump ígéretének.
Ez is egy létező forgatókönyv.
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?