A Magyar Közlöny csütörtök késő este megjelent számában a kormány két különálló rendeletével is módosítja az extraprofitadóról szóló rendeletet. Első ránézésre a gyógyszergyártóknak lehetne ez kellemetlen meglepetés, ugyanis a kormány a gyógyszergyártói különadó mellé bevezeti a gyógyszergyártói extraprofitadó fogalmát, melyeknek a kulcsa dupla akkora, mint az eddigi különadóteher kulcsai. A speciális szabályok miatt azonban tulajdonképpen a gyártók nem járnak rosszabbul a módosítások nyomán, az adófizetési kötelezettségük nem változik (így a költségvetés bevétele sem), viszont már nem az adózás előtti eredményüket terheli nagyrészt az új adó, és az új adót már be tudják számolni a globális minimumadóba. Az ügy jelentőségét mutatja, hogy péntek reggel közleményt adott ki a Pénzügyminisztérium az ügyben, valamint megszólalt a tőzsdén jegyzett Richter is. Jóval kisebb mértékben a biztosítók pótadóján is változtatott a kormány.
A felmérés szerint a GLP-1 fogyókúrás gyógyszerek szedésének leállítása később egy súlyos mellékhatáshoz, az étvágy és így a kalóriabevitel növekedéséhez vezet - írta a Deutsche Bank felmérése alapján a CNBC.
A rendkívüli módon mutálódott BA.2.86 koronavírus-variáns ellen is hatékonynak bizonyultak a Moderna gyógyszeripari vállalat továbbfejlesztett vakcinái – közölte ezt a cég a Reuters-szel.
Az Európai Bizottság engedélyezte a BioNTech-Pfizer Comirnaty nevű vakcinája adaptált változatának európai uniós alkalmazását.
A dán Novo Nordisk gyógyszergyártó ma megelőzte az LVMH-t Európa legértékesebb tőzsdén jegyzett vállalataként, véget vetve a francia luxuskonszern 2 és fél évig tartó "uralmának".
Egy szerdán megjelent rendeletben a gyógyszergyárakra kivetett extraprofit adók szabályait is átírta a kormány. A támogatott forgalom utáni visszafizetési kötelezettség megemelése miatt azonban több szakértő is attól tart, hogy bizonyos készítményeket a nemzetközi gyógyszergyártók kivonhatnak a magyar piacról, amely érzékenyen érintené a betegellátást is - írja a Népszava gyógyszeripari szakértőkre hivatkozva.
Az EU lépéseket tesz, hogy az európai fogyasztók több fajta gyógyszerhez gyorsabban és olcsóbban jussanak hozzá, ezért harcba szállnak a gyógyszeriparral. Fokoznák a versenyt azáltal, hogy az egyes cégek által kifejlesztett hatóanyagok szabadalmi védettségi idejét két évvel csökkentenék. Ezáltal olcsóbb gyógyszerek is megjelennek majd a piacon, amit már most hevesen támad a Big Pharma.
Új bérmegállapodásért demonstráltak a debreceni Teva Gyógyszergyár Zrt. munkavállalói kedden a Vegyipari Dolgozók Biogal Szakszervezete felhívására, a gyár mellett mintegy 300 munkavállaló fejezte ki elégedetlenségét.
A Moderna megtagadta, hogy átadja Kínának az áttörést jelentő koronavírus elleni vakcina kifejlesztése mögött álló szellemi tulajdonjogokat, ami több forrás szerint is a kínai forgalmazásról szóló tárgyalások meghiúsulásához vezet majd - írja a Financial Times.
Az Európai Bizottság további 170 920 adag vakcinát tett elérhetővé a majomhimlő-járvány visszaszorítására, ezzel az Európai Unió által eddig vásárolt Imvanex nevű oltóanyagok száma 334 540-re emelkedett - közölte a brüsszeli testület szerdán.
Már októberben elkezdődhet a Pfizer és a BioNTech gyógyszergyártó által kifejezetten a koronavírus omikron variánsa ellen kifejlesztett oltóanyagainak szállítása - jelentette be a vakcinát gyártó BioNTech német gyógyszeripari vállalat hétfőn Berlinben.
Az infláció és a gyengülő forint már önmagában óriási terhet ró a szektorra, a szelektív új adóemelés aránytalanul terheli a modern terápiákat - írja az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete. A forint árfolyamának folyamatos gyengülése, a pandémia, majd az ukrán háború már eddig is súlyosan veszélyeztette a biztonságos hozzáférést számos modern gyógyszeres terápiához, amit a különadó aránytalan és nagymértékű emelése csak tovább tetéz, és aminek egyelőre beláthatatlan következményei lehetnek. Az innovatív gyógyszergyártók – mint ahogyan a múltban is minden alkalommal, amikor erre szükség volt – a közleményük szerint felelősen vállalják a rájuk rótt kötelezettségeket, ugyanakkor leszögezik, hogy a döntést elhibázottnak és veszélyesnek tartják, illetve a helyzet kiegyensúlyozásához a gyógyszerekhez való hozzáférés kiszámíthatóságát megerősítő, azonnali, érdemi és támogató intézkedésekre van szükség. Ennek érdekében az AIPM a szakmai párbeszéd haladéktalan megindítását, valamint a gyógyszeriparral kötendő új megállapodás keretében a hozzáférés gyorsítását és kiszámíthatóságát erősítő közös intézkedési terv megvalósítását kéri az új kormánytól.
Ugyan ma még sokak számára a génterápia a tudományos fantasztikum kategóriájába tartozik, már jelen van és rendkívüli hatású lehet a betegek kezelésben - jelentette ki Matt Zeller, a Novartis Hungária ügyvezető igazgatója a Portfolio-nak adott interjújában. A globális gyógyszercég hazai vállalatának vezetőjével beszélgettünk a szektort meghatározó új trendekről, a klinikai vizsgálatok digitalizálódásáról, a Magyarországon megkötött háromoldalú partnerségi megállapodásról, az adatokban rejlő lehetőségekről, valamint az egészségügyi kassza pénzügyi korlátairól is.
Ígéretesnek tűnő, kifejezetten az új koronavírus-mutációkat célzó vakcinát készít a Moderna gyógyszercég – írja a New York Times.
Mióta megkezdődött az Ukrajna elleni nyílt orosz invázió, a Kreml küszködött azzal, hogy megtalálja a megfelelő üzenetet, amivel nemzetközi szinten is megindokolják a katonai intervenciót. Ukrajna „nácimentesítése,” az „ukrán atomprogram” vagy az állítólagos, Donyecben folyó népirtás nem ért el széles körű támogatást. Most úgy tűnik, lassan két hét után sikerült találni egy rezonáló üzenetet: az Egyesült Államok „biolaborokat” üzemeltet Ukrajnában, ahol „veszélyes fegyvereket” fejlesztenek és ezt „Amerika is elismerte.” Az üzenet nemcsak Oroszországban, hanem Kínában és semleges országokban is lecsapódott. Tényleg működhet amerikai „biolabor” Ukrajnában? Simán lehet, de ez közel sem jelenti azt, hogy Amerika Oroszországra veszélyes tömegpusztító fegyvereket fejleszt bennük és nem is lenne sok értelme egy ilyen projektnek.
Áprilisi cikkünkben egyenesen az évtized befektetésének neveztük a kisebb vakcinarészvényeket, és ezek eddig bőven be is váltották a hozzájuk fűzött hatalmas reményeket. Alig több mint három hónap alatt a Moderna 126%-ot, a Karikó Katalin nevével is fémjelzett BionTech 116%-ot emelkedett. Ám az utóbbi napok fejleményei után a nagyobb gyógyszergyártóknál is világosan látszik, hogy a vakcinagyártás bomba üzletnek bizonyult. A BionTech megoldását felkaroló Pfizer nagyon erős gyorsjelentést tett közzé, és új csúcsra tört, és valamivel kisebb lendülettel ugyan, de a Johnson & Johnson is ugyanígy tett. A részvénypiacon minden esetben fokozatosan alakult ki a jó hangulat, ezért érdemes volt és most is érdemes a helyzetet a technikai elemzés mikroszkópja alatt is szemügyre venni.
Cikkünk folyamatosan frissül.
A meghódított terület 40%-át már visszaszerezték az oroszok.
A külügyminiszter szerint minden opciót meg kell vizsgálni.
Ezután nehéz lesz végrehajtani az ICC parancsát.
Erős vélemény jött a volt ukrán főparancsnoktól.
A gyermekbetegségeket kinőve is volt mit variálni a legendás szérián.
Megérkeztek a 2025-ös extraprofitadó részletei.
Megérkezett a Préda, a Portfolio kiberbűnügyi podcastjének második epizódja.
Az eszkaláció lépéskényszerbe hozta a honvédelmi minisztériumot.