Az elmúlt időszakban nemcsak Izrael, hanem az arabok országok is kezdték izraeli belügyként kezelni a palesztinok helyzetét, melynek rendezése nélkül kapott jelentős löketet a közel-keleti békefolyamat. Ez a korszak 2023. október 7-én lezárult, a Hamász terrortámadása úgy tűnik, megváltoztatta a játékszabályokat: a palesztin önrendelkezés rendezése újfent előfeltételévé vált az arab országok és a zsidó állam további közeledésének. Más témák mellett a konfliktus hátteréről, értelmezési kereteiről, valamint a kilátásokról és a nagyhatalmak régiós szerepéről kérdeztük Csicsmann László Közel-Kelet-szakértőt, egyetemi tanárt, a Budapesti Corvinus Egyetem oktatóját a Portfolio Checklist hétvégi különkiadásában.
Pakisztán az elmúlt években egyre súlyosabb problémákkal kénytelen szembenézni. A gazdasági nehézségek mellé állandósuló politikai csatározások társultak, miközben a szeparatista törekvések is egyre jobban megerősödnek. Beludzsisztán régiója szinte teljesen ismeretlen a világ közvéleménye számára, pedig akár még az is meglehet, hogy a világtérképeket majd a terület függetlenedése miatt kell átrajzolni. Ehhez viszont Iszlámábádnak, de még Kínának is lesz pár szava, mivel a térség egy nagyobb geopolitikai játszma helyszíne is egyben.
Narendra Modi indiai kormánya állítólag fontolgatja az ország hivatalos elnevezésének "Bharat"-ra történő megváltoztatását. A névváltoztatásra több, mostani esemény is utalást tett, mint például a G20-csúcstalálkozón tartott „Bharat elnökével” közös vacsora - írta a Independent.
Vasárnap támadás ért egy kínai mérnököket szállító konvojt a délnyugat pakisztáni Hvadar városánál. A hasonló incidensek egyre gyakoribbak a pekingi érdekeltségeket építő munkások ellen, mivel a térségben a gyarmatosítást látják bennük visszatérni. A hasonló lépések ráadásul felerősítették a régió függetlenségpárti hangjait is, a mostani támadást is egy szeparatista fegyveres alakulat vállalta magára - írja a CNN.
A Belgium gyarmati múltjával foglalkozó különbizottság több mint kétéves munkáját követően sem jutott megegyezésre a szövetségi parlament arról, hogy bocsánatot kérjenek-e a volt gyarmatoktól, a Kongói Demokratikus Köztársaságtól, Burunditól és Ruandától a kizsákmányoláson alapuló rendszer miatt - jelentette kedden a The Brussels Times hírportál.
Mark Rutte holland miniszterelnök hétfőn Hágában a holland állam nevében bocsánatot kért országa rabszolgaságban játszott szerepéért és annak a rabszolgák leszármazottjaira gyakorolt hatásaiért. A kormányfő korábban úgy gondolta, hogy nincs törvényes módja annak, hogy a kormány felelősséget vállaljon olyasmiért, ami nagyon régen történt.
Vlagyimir Putyin orosz elnök csak akkor fogja feladni "birodalmi ambícióit", amelyek Ukrajna és Oroszország elpusztítását kockáztatják, ha belátja, hogy nem képes megnyerni a háborút - mondta Olaf Scholz német kancellár kedden a Reuters beszámolója szerint. Scholz kijelentette, hogy a multipoláris világrend érdekében nagyobb beleszólást kell adni a globális délnek, mivel "a nagyobb felelősség nagyobb meggyőződéssel járna".
Ferenc pápa csütörtöki miséjén tüntetők egy csoportja egy transzparenst bontott ki, amelyek arra kérték az egyházfőt, hogy hivatalosan is vonja vissza azt a 15 századi rendeletet, amelyben a Szentszék jóváhagyta az őslakos-földek eltulajdonítását.
A jövőben alighanem jelentősen veszíteni fog globális hatalmából az Egyesült Államok, Kína viszont nem fog abszolút dominanciát szerezni a világ felett, a következő évtizedek politikáját alighanem a két szuperhatalom rivalizációja fogja dominálni – mondta el Bruno Maçães, elismert nemzetközi geopolitikai szakértő, tanácsadó, szerző és volt politikus a Portfolio-nak. Az Eurázsia hajnala című könyv szerzője arról is beszélt, hogy jó esély van rá, hogy Európa gyakorlatilag az Egyesült Államok gyarmatává válik az évtized második felére, illetve összességében úgy véli, kifejezetten veszélyes évtizedek előtt állunk.
Megdöbbentő események történtek múlt héten Haitin, fegyveresek meggyilkolták az ország elnökét, Jovenel Moiset. Az elkövetők ellen hajtóvadászatot indítottak a hatóságok, többüket sikerült letartóztatni, a merénylet kitervelőjének kilétét azonban továbbra is rejtély övezi. Haitin, amely a Föld egyik legszegényebb országa, ezzel párhuzamosan politikai válság alakult ki, mivel vita tárgyát képezi, hogy ki jogosult ellátni az elnöki feladatokat a következő választásokig. A mostani eseményekre ugyan senki sem számított, Haiti múltjában viszont nem egyedülálló a káosz és a politikai bizonytalanság.
Hollandia kész visszaszolgáltatni az egykori gyarmatairól elkobzott kincseket, köztük egy szingaléz uralkodó ágyúját, valamint egy indonéz szultán gyémántját, ám a kezdeményezést nehezíti, hogy a tárgyak jogos tulajdonosainak meghatározása nem egyszerű feladat.
Az EU nincs jó bőrben, hogy kivédje a káoszt.
Cikkünk folyamatosan frissül a háború aktualitásaival.
Új célokat vár a világtól az ENSZ.
Alakul az új magyar gazdasági vezetés.
Megjelent a Portfolio kiberbűnügyi podcastjének harmadik epizódja.
Nagyon gyengült ma az árfolyam.