Az orosz TASZSZ hírügynökség számolt be egy új javaslatról Grönlanddal kapcsolatban.
Dánia mérlegeli annak lehetőségét, hogy F-35-ösö vadászbombázókkal védjék meg Grönlandot ellenséges fenyegetésektől – írta meg a Eurasian Times.
A globális felmelegedés következtében Grönland jégtakarója jelentősen zsugorodik, ami nemcsak környezeti aggályokat vet fel, hanem gazdasági lehetőségeket is teremt. A sziget hatalmas, eddig kiaknázatlan ásványkincs-készletei egyre hozzáférhetőbbé válnak, ami felkeltheti a bányavállalatok érdeklődését- írta a Cnbc.
Republikánus képviselők a hét elején egy olyan törvényjavaslatot terjesztettek elő az amerikai Kongresszusban, amely felhatalmazná Donald Trump megválasztott elnököt, hogy tárgyalásokat folytasson Dániával Grönland megszerzéséről - írta az Axios.
Az elmúlt hetekben kiemelt figyelem övezte a világ legnagyobb szigetét, Grönlandot. Donald Trump megválasztott amerikai elnök területi ambíciói az internetes keresésekre is hatással voltak; mutatjuk, mi látszódik a Google Trendsben.
Dánia kormánya különleges tanácskozást hív össze az ország vállalatvezetőivel, mivel tartanak tőle, hogy kereskedelmi háborúba keverednek az Egyesült Államokkal Grönland miatt - tudta meg a Reuters.
A dán miniszterelnök, Mette Frederiksen telefonon egyeztetett Donald Trump megválasztott amerikai elnökkel Grönland jövőjéről. A beszélgetés során Frederiksen hangsúlyozta, hogy a sziget esetleges függetlenségéről kizárólag Grönland dönthet, és megerősítette, hogy a terület nem eladó.
A grönlandi válaszadók többsége támogatná az Egyesült Államokhoz való csatlakozást egy különös közvélemény-kutató friss felmérése szerint.
Grönland hajlandó elmélyíteni a katonai és bányászati kapcsolatait az Egyesült Államokkal, de saját maga szeretné meghatározni az együttműködés feltételeit - jelentette ki Mute Egede, Grönland miniszterelnöke a Reuters cikke szerint.
Donald Trump nem kevés ember szemöldökét vonta fel azzal, hogy novemberi elnökválasztási győzelme után egyre-másra arról beszél, az Egyesült Államoknak meg kellene szereznie a Dán Királyság fennhatósága alá tartozó Grönland és a közép-amerikai állam által birtokolt Panama-csatorna feletti ellenőrzést, akár katonai erő árán. A megválasztott elnök mindeközben Kanadának azt üzeni, jobban tennék, ha 51. államként csatlakoznának déli szomszédjukhoz. Mindhárom felvetés komolytalannak tűnhet elsőre, de Kanada bekebelezése nevezhető a leginkább valóságtól elrugaszkodottnak, ráadásul a relatíve liberális, 40 milliós ország egyetlen államként történő belépésével alighanem a demokraták politikai esélyei javulnának. De Trump lehet, hogy rossz ajtókon kopogtat: a nyugati féltekén sok másik terület évtizedek óta dédelgeti a teljes jogú amerikai állammá válás reményét, Grönlanddal és Kanadával ellentétben. Ezek csatlakozásához pedig más országokat sem kellene lerohanni, hisz nem csalás, nem ámítás, ezek már most az Egyesült Államokban találhatók.
Justin Trudeau kanadai miniszterelnök ismételten világossá tette vasárnap, hogy Kanadának nem áll szándékában az Egyesült Államok 51. tagállamává válni - írja a BBC.
A Trump-adminisztráció újra napirendre tűzte Grönland megszerzésének kérdését, ami diplomáciai feszültségeket okoz az Egyesült Államok és Dánia között. A megválasztott alelnök, JD Vance és más republikánus politikusok nyilatkozatai arra utalnak, hogy a következő kormányzat komolyan fontolgatja a világ legnagyobb szigetének megszerzését, akár katonai erő alkalmazásával is - írta az Axios.
A dán kormány hajlandó tárgyalni az Egyesült Államokkal Grönland biztonságáról, de nem kívánja eladni a szigetet. Az Axios hírportál beszámolója szerint Dánia magánúton jelezte ezt Donald Trump megválasztott amerikai elnök stábjának.
Múte B. Egede grönlandi miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy kész tárgyalni Donald Trump megválasztott amerikai elnökkel, aki korábban közölte, hogy az Egyesült Államok ellenőrzése alá akarja vonni az északi-sarkvidéki szigetet. Egede sürgette, hogy tartsák tiszteletben a sziget függetlenségi törekvéseit.
Az Egyesült Államok koppenhágai nagykövetsége csütörtökön közölte, hogy jelenleg nem tervezik az amerikai katonai jelenlét növelését Grönlandon. A bejelentés azután érkezett, hogy Donald Trump megválasztott elnök ismét kifejezte érdeklődését a hatalmas sarkvidéki sziget megszerzése iránt.
Oroszország szükségesnek tartja a békét és a stabilitást az Északi-sarkvidéken, mert nemzeti és stratégiai érdekeinek egyik területét látja benne. Ennek érdekében Moszkva kész együttműködni minden állammal - jelentette ki Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő csütörtöki sajtótájékoztatóján a TASZSZ orosz hírügynökség kérdésére.
Cikkünk folyamatosan frissül.
"Súlyosan provokálják" az országot.
Az orosz védelmi minisztérium közleménye.
A diverz kapcsolatok erősítik a mentális egészséget.
A Columbia Egyetem Nobel-díjas professzorának cikke.
Rengeteg életet menthet meg, ha működik a módszer.
Jelentős kifizetések várhatók.
Még nincs késő, ha hiszel Trump ígéretének.
Ez is egy létező forgatókönyv.