Súlyos harcok dúlnak a kritikus fontosságú gáztranzit állomásnál, megint kevesebb gázt küldenek az oroszok

Súlyos harcok dúlnak a kritikus fontosságú gáztranzit állomásnál, megint kevesebb gázt küldenek az oroszok

A holnapi, azaz augusztus 15-i napon 39,5 millió köbméter gázt terveznek küldeni az oroszok a szudzsai gázátadó állomáson keresztül Ukrajnán át az Európai Unióba – ezt közölte szerdán délután az ukrán tranzitcég. Ez azt jelenti, hogy megint „letekerik” a küldött mennyiséget az oroszok, hiszen ma még 42,4 millió köbmétert küldtek, ugyanannyit, mint amennyi a kurszki betörés előtt jellemző volt.

Tankokkal és vadászbombázókkal lő a betörő ukrán csapatokra Oroszország, ellentámadástól tartanak a másik oldalon – Háborús híreink szombaton

Tankokkal és vadászbombázókkal lő a betörő ukrán csapatokra Oroszország, ellentámadástól tartanak a másik oldalon – Háborús híreink szombaton

Több fronton súlyos harcok zajlanak az Ukrajnából betörő reguláris erők és az orosz védők között a kurszki régióban, az oroszok tanállásokat vettek fel, illetve vadászbombázókról és harci helikopterekről is lövik a betörő ukrán csapatokat – derül ki a szombat reggelig megjelent híradások összességéből. Sőt, az is kiderült egy rövid ukrán videóból, hogy az oroszországi Szudzsa városát teljesen ellenőrzik az ukrán csapatok, így a Gazprom tulajdonában álló fontos gáztranzit állomást is, amelyen keresztül szombaton is zavartalanul áramlik a gáz Ukrajna, és az Európai Unió felé. Egy másik rövid ukrán videóban pedig azt mutatták, hogy kilőttek egy 15 katonai teherautóból álló konvojt, amelyet a kurszki régióban az ukrán előrenyomulás megállítására rendeltek ki. Közben rendkívüli biztonsági és terrorellenes intézkedéseket rendelt el Oroszország a három nyugati határmenti régióban, és a kurszki atomerőmű környékén is kiterjedt katonai cselekmények történhetnek, ukrán oldalon pedig ellentámadástól tartva több tucatnyi embert telepítettek ki. Háborús híreink szombaton az alábbi hírfolyamban olvashatók.

Kilőtt a gázár az ukrán támadás hírére, idei csúcson az árfolyam

Kilőtt a gázár az ukrán támadás hírére, idei csúcson az árfolyam

Az ukrán energiaügyi miniszter szerda délután azt közölte a Reuters tudósítása szerint, hogy őket senki se kereste az oroszok közül a szudzsai gáztranzit állomás ügyében, amelynek környékén harci cselekmények zajlanak, és jelenleg rendben zajlik az orosz gáz továbbítása Ukrajnán át az Európai Unió felé. Ezzel együtt délután ismét intenzív emelkedést mutatott az Európában irányadó holland TTF gáztőzsdén a szeptemberi gáz ára, és csaknem 40 euróra ugrott, azaz idei csúcsról beszélhetünk.

Folyt. köv. az orosz-ukrán gáztanzitnál: közös érdek visz a megállapodás meghosszabbítása felé

Folyt. köv. az orosz-ukrán gáztanzitnál: közös érdek visz a megállapodás meghosszabbítása felé

Az ukrán gáztranzit jövője lett az orosz-ukrán szájháború egyik új témája. Eddig minden a szokásos szereposztás szerint történik: az ukránok egyre többször és egyre hangosabban mondják, hogy a gáztranzit szerződést nem lehet meghosszabbítani, az oroszok pedig számokat (32 dollár/ezer m3 az ukrán tranzitdíj) dobnak be a köztudatba, egyébként pedig hallgatnak. Mind a két fél szereti a nagy drámát, ezért most még semmi sem fog történni: 2019-ben is csak december 30-án írták alá a most érvényes szerződést, idén sem fognak ezzel sietni. Ennek a rövid írásnak az a fő gondolata hogy valószínűleg lesz orosz-ukrán gáztranzit 2025. január 1. után is, de az más lesz, mint a mostani.

Megszólalt a két magyar kulcsvállalat, hogy mi van, ha leáll az orosz-ukrán gáztranzit az év végén

Megszólalt a két magyar kulcsvállalat, hogy mi van, ha leáll az orosz-ukrán gáztranzit az év végén

Felpörgött a híráramlás a 2024 végén lejáró orosz-ukrán gáztranzit megállapodás ügyében, főleg azután, hogy a minap a szlovák miniszterelnök a folytatás lehetőségéről beszélt, illetve gázpiaci szakértők is jelezték: lenne technikai megoldás az orosz gázszállítások folytatására nyugati irányba még azzal együtt is, ha nem születik megállapodás direktben Oroszország és Ukrajna között a háború miatt. A gázbeszerzési témák is szóba kerülnek a Portfolio április 11-i Vállalati Energiamenedzsment konferenciáján, további részletek itt érhetők el.

Nagyon nagy bajba került a Gazprom, Kína sem menti meg az orosz gázcéget

Nagyon nagy bajba került a Gazprom, Kína sem menti meg az orosz gázcéget

A Gazprom, az orosz energiaipari óriásvállalat kritikus helyzetben van, mivel az európai gázpiacról nagyon gyorsan kiszorult, de közben nem tudja Kínába átcsoportosítani a szállítmányokat. A vállalatnak a korábban legjövedelmezőbb európai piacán jelentős visszaeséssel, növekvő adóterhekkel és azzal kell szembenéznie, hogy Kína felé úgy kellene infrastruktúrafejlesztéseket végrehajtania, hogy közben jelentősen estek a cég bevételei. Várhatóan idén osztalékot sem fizet a társaság.

Az oroszok az Európai Unió kezében

Az oroszok az Európai Unió kezében

Csúszhat az Északi Áramlat 2 gázvezeték üzembehelyezése, bár a vezeték már 2020 elején elkészülhet. Az Uniós tagállamok belső csatározása akaszthatja az első szállítás megkezdését, most eldőlhet, hogy a német vagy a közép-kelet-európai lobbi az erősebb.

Megszülethet az ukrán-orosz gáztranzit szerződés?

Az európai törvényszék első fokon megtiltotta, hogy a Gazprom teljes egészében saját céljaira használhassa a Magyarország szempontjából sem érdektelen, észak-déli irányú német Opal-gázvezetéket. – írja a népszava.

Oroszország kész tárgyalni az ukrán gáztranzitról

Oroszország készen áll arra, hogy szeptember első felében háromoldalú tárgyalásokat folytasson a gázszállításról az Európai Unióval és Ukrajnával - jelentette ki Alekszandr Novak orosz energiaügyi miniszter újságíróknak pénteken Moszkvában.

Megfenyegette Amerika az európai cégeket az új gázvezeték építése miatt

Amerikai szankciókat kockáztatnak azok az európai cégek, amelyek részt vesznek a Washington szerint Ukrajna és az EU stratégiai érdekeit sértő Északi Áramlat 2 gázvezeték-projektben - figyelmeztetett egy pénteki konferencián a Bruxinfo összefoglalója szerint az az Egyesült Államok brüsszeli ideiglenes ügyvivője. Az Európai Bizottság közben háromoldalú egyeztetéseket kezdeményezett Moszkvával és Kijevvel az ukrán gáztranzit jövőjének biztosítására.

Részvények lefoglalásával folytatódott az orosz-ukrán gázvita

Bírósági döntés alapján Ukrajna lefoglalta a nagy részben a Gazprom orosz állami gázóriás cég tulajdonában lévő Gaztranzit vállalat ukrajnai részvényeit - hozták nyilvánosságra szerdán ukrán hírportálok a Gazprom bejelentésére hivatkozva.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Megjelent a friss banki rangsor: a te bankod hányadik a listán?
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.