Az elmúlt 30 év alatt hol a drasztikus munkanélküliségre jelenleg pedig a munkaerőhiányra kell választ adnia a magyar szakképzési és felnőttképzési rendszernek, amely közben jelentős szabályozási és intézményi változásokat élt át - mondta a Portfolio-nak Gosztonyi Gábor. A Pedagógusok Szakszervezetének szakképzésért felelős alelnöke szerint a jelentkezőknek nem egyszerű eligazodniuk a folyamatosan változó jogszabályok miatt a szakmai fogalmak között, ráadásul ez a jövőbeni munkáltatóknak is gondot jelent. A szakképzésben is jelentős az oktatóhiány, a szakértőnek van tudomása olyan szakképző intézményről, ahol szakmunkás végzettségi szinten kénytelenek pótolni az egyetemet végzett szakmai tanárok kiesését. Gosztonyi Gábor kitért arra is, hogy a szakképzési rendszer szempontjából bőven akadnak kérdések. Példaként említette a munkaadók érdekeltségeit, információi szerint a duális képzés finanszírozásának változásai miatt számos magyar tulajdonú kis- és közepes vállalat jelezte kivonulását a programból.
Október 1-től ismét elérhető a szabad felhasználású, kamatmentes Diákhitel Plusz. Az újbóli bevezetés utáni hétvégén több, mint 1000 hallgató igényelte a félmillió forintos hitelt. A legnépszerűbb diákhitelt 2020 májusa óta már több mint 40 ezren igényelték – áll a Diákhitel közleményében.
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium 10 ezer fő számára ismét elindítja a 100 százalékban államilag támogatott informatikusképzést, az Újratervezés Programot, amelyre augusztus 9-ig várják a jelentkezőket. Az Újratervezés Programot sikeresen teljesítők jövő tavasszal informatikusként válthatnak karriert, a képzések résztvevői szabad felhasználású diákhitelt is igényelhetnek megélhetési költségeik fedezésére.
Százmilliárdos pályázati támogatási programok indulnak a következő hónapokban a továbbra is patrióta gazdaságpolitika jegyében, amelyek egyúttal a digitalizációs, innovációs és versenyképesség erősítési céloknak is megfelelnek és amelyek forrásai még 2022 első negyedéve előtt a gazdaságba kerülhetnek – mondta el a Portfolio-nak adott interjúban György László. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium gazdaságstratégiáért és szabályozásért felelős államtitkára rámutatott, hogy idén a rendszerváltás óta legmagasabb gazdasági növekedés várható, amelyben fontos szerepe van az elmúlt egy évben meghozott több mint ezermilliárd forintnyi beruházásösztönző támogatásnak. A következő időszak beruházásaiban pedig fontos szerepe lesz annak a közel 600 milliárd forintnyi GINOP Plusz pályázati forrásnak is, amelyről számos részletet és fontos újítást is megosztott az államtitkár és amelyekben az eligazodást segíti a kormány megújult vállalkozási információs portálja, a Vali is. Jó hír a cégeknek, hogy több ok miatt 45-60 napra rövidülhet a pályázatok elbírálási folyamata, ami után akár napokkal is hozzájuthat a cég az elnyert forrás akár 100 százalékához, és közben egy nagy felnőttképzési támogatási program is indul, amely a gazdaság igényeire rugalmasan reagáló képzési rendszerhez is hozzájárul.
Az elmúlt években mindenhol, így Magyarországon is megerősödtek az úgynevezett technológiai munkanélküliségtől való félelmek. Ennek alapja az, hogy mint az elmúlt két évszázadban mindig, a nagy technológiai ugrások munkahelyek tömegét, ezen belül egész foglalkozások sokaságát szüntetik meg.
A digitalizáció és a generációváltás nehézsége bizonyos szempontból egyazon tőről fakad: számos, nyolcvanas-kilencvenes években indult vállalkozásnak nincs még benne tapasztalata - vallja Személyi László, a Budapest Institute of Banking E-KKV képzésének programvezetője. Fábián Gergely, a Budapest Institute of Banking vezérigazgatója pedig azt hangoztatja, hogy most kell innoválni és digitalizálni, és ebben segít a Vállalkozz okosan! ingyenes és online elérhető E-KKV-tananyag, amelyet nemrégiben mutatott be közösen az Innovációs és Technológiai Minisztérium és a BIB. A két szakemberrel a hazai kkv-tulajdonosokat és cégvezetőket célzó oktatási tananyag elindulásának apropóján, de nemcsak arról beszélgettünk. Interjúnkban szóba került a koronavírus-járvány oktatásra gyakorolt hatása, a mindent felforgató technológia, a hazai kkv-kat érintő generációváltás kihívása. Azt is megtudtuk: a projekt itt nem áll meg, új modulok, tananyagok érkeznek rövid időn belül.
A felsőoktatási hallgatók által felvehető félmillió forintos, kamatmentes Diákhitel Plusz mellett a napokban elérhetővé vált a struktúraváltó felnőttképzésekben részvevők számára is a kamatmentes Diákhitel Plusz maximum 1,2 millió forint erejéig, pár nap alatt több százan éltek a lehetőséggel - tájékoztatott Magyar Péter, a Diákhitel Központ vezérigazgatója.
Szeptember elsejével több területen is változik az élet: a kormány határvédelmi szabályokat vezetett be a koronavírus-járvány miatt, változnak menetrendek és született új szabály a nyelvvizsgákra, valamint a gyógyszer-felírásokra is. Az M3-as autópályán és az autók ellenőrzésében is vannak újdonságok, ahogy a felnőttképzésben is – gyűjtötte össze az Infostart.
Szeptember 1-jével megújul a felnőttképzési rendszer - ennek részleteiről az Innovációs és Technológiai Minisztérium küldött közleményt.
5-10 év veszett el arra, amikor felkészülhettünk volna a digitális világra, most egy kicsit betekintést nyertünk ebbe a koronavírus-járvány miatt. Az IT-vállalatokat sokként érte a járvány, a cégek likviditásának megőrzésére, a digitalizáció felpörgetésére van szükség - fejtette ki előadásában Laufer Tamás, az IVSZ elnöke Financial and Corporate IT 2020 – Koronavírus a nagyvállalati IT-piacon c. online konferenciánkon.
A gazdaságvédelmi akciótervhez kapcsolódó újratervezés programban megnyílt a jelentkezési lehetőség az ingyenes, 8 hetes informatikai online oktatásra május 11-én, hétfőn - jelentette be György László, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) gazdaságstratégiáért és szabályozásért felelős államtitkára hétfőn online sajtótájékoztatón.
A felsőoktatási hallgatók mellett a 18-55 éves, felnőttképzésben részt vevők is igényelhetik a májustól elérhető, szabad felhasználású, kamatmentes Diákhitel Pluszt - közölte Magyar Péter, a Diákhitel Központ vezérigazgatója kedden a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.
A koronavírus által okozott veszélyhelyzetben a felnőttképzés fenntartása kulcsfntosságú. A Felnőttképzők Szövetsége (FVSZ) a felnőttképzés aktualitásairól egyeztetett az illetékes minisztériummal és hatóságokkal, illetve javaslatokat fogalmazott meg. A képzés folytonosságát támogató, az aktuális kihívásoknak megfelelni képes változások lépnek életbe az Innovációs és Technológiai Minisztérium intézkedésére a Kormány döntése értelmében - tájékoztatta az FVSZ a Portfolio-t.
A felnőttképzés keresletvezérelt módon történő, innovatív átalakítását javasolta az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) a Nemzeti Versenyképességi Tanács csütörtöki ülésén, hogy a képzések jobban kövessék a vállalatok és a magyar munkavállalók képzési igényeit - jelezte az MTI-nek Palkovics László innovációs és technológiai miniszter. Tegnap a szakképzés kormányzati átalakításáról érkezett hír:
A magyar gazdaság a következő két évben 4% felett növekedhet, de ahhoz, hogy ez fenntartható legyen később is, nem elegendő a fiskális és monetáris eszközök alkalmazása, hanem különösen fontos a gazdaság körüli alrendszerek versenyképességének javítása - mondta a Portfolio-nak Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke. Ilyen kulcsfontosságú terület pl. az oktatás, különösen a felnőttképzés és szakképzés, a nyelvtudás, a digitális technológia és a kutatás-fejlesztés. Az MKIK a napokban küldte meg a javaslatait Orbán Viktor miniszterelnöknek.
Arra a felvetésünkre, hogy az uniós pénzek hiánya visszaveti majd a növekedést, az MKIK elnöke úgy reagált: nem várható, hogy az EU érdemben csökkenti a Magyarországnak szánt forrásokat. Parragh László szerint az uniónak van egy olyan tulajdonsága, hogy a perifériáról az erőforrások a centrumba áramlanak, ez leginkább a munkaerőnél látható. "Ha ezt Európa nem ismeri fel, és nem ad ebből vissza valamilyen alapon keresztül, akkor előbb-utóbb ezek az országok megfontolják, hogy az unió tagjai akarnak-e maradni."
A magyarországi felnőtt lakosság egyre szívesebben vesz részt mind iskolarendszerű, mind azon kívüli képzésekben - derült ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss felméréséből. A Felnőttoktatás, -képzés című kiadvány szerint 2016-ra a felnőtt népesség iskolarendszeren kívüli képzésben való részvételi aránya 30,5%-ra nőtt, ami 5,3 százalékponttal magasabb volt az 5 évvel korábbinál.
Erőset lépett a fogyasztóvédelem.
150-200 milliárd forintnyi plusz forrást húzhat így be az állam.
Eddig 26 főt kapcsoltak le.
Előásták Robert F. Kennedy Jr. múltbéli nyilatkozatait.
Egyre nagyobb a kockázat, hogy a várakozások fölé mehet a hiány.
Az eszkaláció lépéskényszerbe hozta a honvédelmi minisztériumot.
Mi lesz a nyugdíjakkal?
Hogy látja a cég jövőjét az elnök-vezérigazgató?