Dánia védelmi testületének elnöke, Rasmus Jarlov arról ír X-oldalán, hogy megbánta, hogy annak idején támogatta az amerikai F-35-ös vadászbombázók beszerzését, mivel az Egyesült Államok nem megbízható szövetséges.
Kanada vezetése fontolgatja, hogy Donald Trump amerikai elnök ellenséges lépései miatt elállnak az F-35-ös vadászbombázók beszerzésétől és helyette svéd Gripeneket vásárolnak. A Eurasia Times cikke szerint viszont aligha lesz valami a hatalmas vadászgép-bizniszből, mert az USA egy az egyben blokkolni tudja a Gripenek vásárlását az alkatrészeken keresztül, az F-35-ös programból való kilépés pedig a kanadai gazdaságnak is komoly érvágás lenne.
Bill Blair kanadai védelmi miniszter bejelentette, hogy országa aktívan vizsgálja az amerikai gyártású F-35-ös vadászgép alternatíváit, és tárgyalásokat kezdeményez más repülőgépgyártókkal - írta a CBC News.
Portugália védelmi minisztere bejelentette, hogy az F-16-os vadászgépek leváltására nem amerikai F-35-ösöket, hanem európai alternatívát keresnek. A döntés hátterében Donald Trump közelmúltbeli kijelentései és az USA megbízhatóságával kapcsolatos kételyek állnak - tudósított a Defence Express.
Az amerikai légierő hatodik generációs vadászgépének jövője bizonytalan, miközben egy belső tanulmány szerint a Next Generation Air Dominance (NGAD) program nélkülözhetetlen a légi fölény biztosításához a jövő konfliktusaiban - számolt be a Defense One.
Az amerikai haditengerészet kizárta a Lockheed Martin védelmi óriásvállalatot a következő generációs repülőgép-hordozó alapú lopakodó vadászgép fejlesztési versenyéből - írta meg a Reuters.
Az algériai állami televízió bejelentése szerint az ország megvásárolja az orosz gyártmányú Szu-57 Felon lopakodó vadászrepülőgépeket. Ezzel Algéria lesz az első külföldi megrendelője az ötödik generációs harci repülőgépnek. A híradás arról is beszámolt, hogy algériai pilóták már Oroszországban képzik magukat a gépek kezelésére, és a szállítások várhatóan még az idei évben megkezdődnek - jelentette a Defence Blog.
Állítólag Washingtonban valaki nem vette jó néven, hogy az oroszok meg akarják röptetni Indiában a Szu-57-es lopakodó vadászbombázót az amerikai F-35-ös mellett, úgyhogy most úgy néz ki, nem fog együtt repülni a két rivális ötödik generációs katonai repülőgép.
Érdekes fotó került elő az Indiában zajló Aero India 2025 légibemutatóról: néhány méterre bukkant fel egymástól az amerikai F-35-ös és az orosz Szu-57-es ötödik generációs vadászbombázó. Ez a két gép talán még sosem volt ilyen közel egymáshoz.
Az amerikai védelmi ipar egyik meghatározó szereplője, a Lockheed Martin Corporation jelentős összeget fizet az F-35-ös vadászgépekkel kapcsolatos szerződések árképzési problémái miatt. A vállalat összesen több mint 41 millió dollárt kénytelen kifizetni az amerikai kormányzatnak a hamis követelésekről szóló törvény megsértése miatt - jelentette a Reuters.
Az amerikai F-35-ös lopakodó vadászgép fejlesztése újabb mérföldkőhöz érkezett, miután a Lockheed Martin bejelentette: a harci gép képes lesz több fejlett, mesterséges intelligenciával működő pilóta nélküli repülőgép egyidejű irányítására a harctéren - írta az Eurasian Times.
Az Egyesült Államokban régóta foglalkoznak a hatodik generációs vadászgépek kifejlesztésével, de a program egyelőre nem áll túl jól. Fél éve leállították a munkálatokat arra hivatkozva, hogy át kell gondolni az eddig elért eredményeket, és majd az új eredmények függvényében kell meghatározni az irányvonalat a jövőben. A döntés már az új kormányra marad, és ezzel akár évtizedekre behatárolhatják az amerikai légierő jövőjét. A háttérben Kína már felvette a kesztyűt, hogy jelezze riválisának: szeretnének ők globálisan domináns szereplőkké válni a levegőben.
A Norvég Királyi Légierő sikeresen tesztelte az F-35A Lightning II vadászgépet fenntartható repülőgép-üzemanyag keverékével. A kísérlet része Norvégia azon törekvésének, hogy csökkentse a hadsereg szén-dioxid-kibocsátását és növelje az ellátás biztonságát - írta a The Aviationist.
Dánia mérlegeli annak lehetőségét, hogy F-35-ösö vadászbombázókkal védjék meg Grönlandot ellenséges fenyegetésektől – írta meg a Eurasian Times.
Az amerikai gyártmányú ukrán F-16-osok nem vehetik fel a harcot az orosz harci repülőgépekkel - állítja az mk.ru orosz portál Jurij Ihnat ukrán szóvivő szavai alapján.
110 F-35-ös vadászbombázót adott át az Egyesült Államoknak és szövetségeseinek tavaly a Lockheed Martin – írja a Reuters a vállalat jelentését szemlézve.
Történelmi rali után újabb lefordulás volt az USA-ban.
A nagy esti rali után itt a hullámvasút.
Szokatlan torzulások léptek fel.
Több területen is együttműködhetnek felek.
Új megoldás születhet.
Gyorsan változnak az események Amerikában.
A génmódosítás és a génszerkesztés fontos lehet az élelmezési válság és a klímaváltozás elleni küzdelemben, de sokan félnek tőle.
Folytatódik a vámháború.