A magyar kormány korábban havi 12,5 milliárd forintos többletforrást ígért az állami kórházaknak, ám az intézmények egyelőre nem kapták meg ezt az összeget – mondta az Economx-nak Rásky László, az Orvostechnikai Szövetség főtitkára.
A szakember szerint egyes hírek arról szólnak, hogy még nincs végleges döntés a pénz kifizetéséről, míg más források szerint a kormány már jóváhagyta az összeget, de a vonatkozó jogszabály csak az év első felében készülhet el.
Eközben a kórházak adóssága folyamatosan növekszik:
január végére az egyetemi klinikákkal együtt már 124 milliárd forintra rúgott, és ha a rendelet késlekedik, ez az összeg akár további 75-80 milliárddal is nőhet a következő hónapokban.
A késlekedés nemcsak az adósságok halmozódását okozza, hanem bizonytalanságot is teremt az egészségügyi finanszírozásban. Az eredetileg 150 milliárd forintra tervezett többletforrásból a kórházi alapdíjak emelésére, az alulfinanszírozott ellátások kiegyenlítésére és a hasi sebészeti eljárások támogatására különítettek el összegeket.
Ám ezek a számítások még a tavalyi év költségszintjére épültek, az idei inflációt és áremelkedéseket nem veszik figyelembe.
Ráadásul a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) finanszírozási politikája is feszültséget szít: a gyógyászati segédeszközök támogatása csökken, ami azt eredményezheti, hogy a betegek csak drágább, piaci áron juthatnak hozzá modern eszközökhöz.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images