A határozatot 268 képviselő támogatta, míg 12-en tartózkodtak – közölte Jaroszlav Zseleznjak parlamenti képviselő. Egy nappal korábban a javaslat még nem kapta meg a szükséges támogatást a parlamentben.
A dokumentum megerősíti, hogy hadiállapot alatt nem lehet választásokat tartani Ukrajnában, mivel ezek során biztosítani kell a demokratikus eljárások folytonosságát és az ország vezetésének stabilitását.
A határozat közvetetten válasz arra a bírálatra is, amelyet Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke fogalmazott meg február 19-én a Truth Social nevű közösségi platformján, amikor diktátornak nevezte Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt, azzal vádolva, hogy megtagadja a választások megtartását.
A parlamenti határozat egyértelműen rögzíti, hogy az egyetlen akadálya a demokratikus választások lebonyolításának Oroszország teljes körű inváziója.
Az ukrán törvényhozók hangsúlyozták, hogy „a hadiállapot miatt a választások megtartása az ukrán alkotmánnyal összhangban jelenleg nem lehetséges”, ugyanakkor „a nemzet egységes abban, hogy a háború befejezése után meg kell tartani a választásokat”.
A Kreml is felhasználta propagandacélokra az ukrán választások elhalasztását, és azt a hamis narratívát terjeszti, hogy Zelenszkij illegitim vezető. Az orosz állami média azt állítja, hogy az ukrán elnök mandátuma 2024. május 20-án lejárt, ezért hatalmát jogtalanul hosszabbította meg.
Ukrajnai alkotmányjogászok szerint azonban a hadiállapot és a rendkívüli körülmények miatt az elnök mandátumának meghosszabbítása teljes mértékben összhangban van az ukrán jogrenddel, és az invázió miatt a választások elhalasztása elkerülhetetlen volt. Zelenszkij pedig az ország legitim vezetője.
Címlapkép: Volodimir Zelenszkij elnök bemutatja Ukrajna győzelmi tervét a Verhovna Rada előtt 2024. október 16-án Kijevben, Ukrajnában. A fotó forrása: Andrii Nesterenko/Global Images Ukrain via Getty Images