Az OPEC első alkalommal tette közzé előrejelzését a 2026-os globális olajkeresletre vonatkozóan: a szervezet szerint a fogyasztás növekedése meghaladhatja az 1,4 millió hordó/nap értéket, ami nagyjából megegyezik az idei évre vonatkozó prognózissal - közölte az Argus.
Ukrajna tavaly mintegy 11,36 millió tonna orosz kőolajat szállított a Barátság olajvezeték déli ágán Magyarországra, Szlovákiába és Csehországba, ami legalább 2014 óta, de valószínűleg Ukrajna 1991-es függetlenné válása óta a legalacsonyabb éves mennyiség – írja az ukrajnai energetikai tanácsadócég ExPro a heti hírlevelében.
Az amerikai olajtermelés várhatóan minden eddiginél magasabb szintet ér el az idei évben, felülmúlva a korábbi előrejelzéseket. Az Energiainformációs Hivatal (EIA) legfrissebb jelentése szerint az Egyesült Államok kőolaj-kitermelése új csúcsot dönthet, ami jelentős hatással lehet a globális energiapiacokra.
Az amerikai Stem bejelentette, hogy ötéves megállapodást kötött a magyarországi Neovolt vállalattal egy itthoni, 484 megawattos napelemes portfólió szoftveres üzemeltetésére. A partnerség során az amerikai vállalat fejlett szoftvermegoldásokkal és helyi szakértelemmel támogatja a Neovoltot, miközben tovább erősíti vezető szerepét a tiszta energia piacán Kelet-Európában - írta meg a Businesswire.
A Gazprom orosz energetikai vállalat 1600 munkahely (rekordszámú) megszüntetésének tervét fontolgatja, mivel a vállalat az ukrajnai háború nyomán bevezetett szankciókkal, tehát az európai gázeladások zuhanásával küzd - írta meg a Financial Times.
Miután az orosz védelmi minisztérium hétfőn azt jelentette be: ukrán drónok megpróbálták megtámadni a Török Áramlat dél-oroszországi infrastruktúráját, de sikerült lelőni azokat és nem okoztak kárt, fontos telefonok indultak el Oroszországban és Törökországban.
Az üvegházhatású gázoknak a gazdasági tevékenységből és háztartásoktól származó kibocsátása 3,4 milliárd tonna szén-dioxid-egyenértéket tett ki tavalyelőtt, ami 7 százalékos csökkenést jelent az előző évhez, és 18 százalékos visszaesést 2013-hoz képest - olvasható az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat hétfőn közzétett jelentésében.
A szaúdi energiaügyi miniszter bejelentette, hogy az ország minden ásványkincsét hasznosítani kívánja, beleértve az uránt is. A tervek szerint Szaúd-Arábia nemcsak kitermelné, de dúsítaná és értékesítené is az uránt, ami jelentős lépés lenne az ország nukleáris programjában. Ez a fejlemény komoly geopolitikai következményekkel járhat a Közel-Keleten - számolt be a Reuters.
Kína gázimportja tavaly 9,9 százalékkal, 131,69 millió tonnára nőtt, miközben olajimportja 1,9 százalékkal, 553,41 millió tonnára csökkent - közölte a kínai vámhatóság hétfőn.
Az Egyesült Államok új szankciói jelentősen átrendezhetik a globális olajpiacot, különösen Kína és India beszerzési stratégiáit. A két ázsiai nagyhatalom várhatóan más forrásokból lesz kénytelen pótolni az orosz olajat, ami az árak és a szállítási költségek emelkedéséhez vezethet.
Az adatközpontoktól a távoli bányákig számos iparág profitálhat a technológiából, amely a dízelgenerátorok drága és környezetszennyező működését válthatja fel. Egy mikroreaktor akár 20 000 háztartás energiaellátását is biztosíthatja, miközben működési költsége harmada a dízelgenerátorokénak. Az első ilyen reaktorok várhatóan 2029-re kerülhetnek piacra, de a technológia bevezetését szabályozási és biztonsági kihívások is nehezítik, különös tekintettel a kibertámadásokra és az üzemanyaglopások kockázatára - írta meg a Financial Times.
A biztonságos energiaellátást és -felhasználást biztosító berendezésekkel és alkalmazással támogatta a Schneider Electric a Notre Dame újjáépítését. A projekt során a vállalat szakemberei a legmodernebb tűzvédelmi megoldásokat alkalmazták az esetleges elektromos tüzek elleni hatékony védekezés érdekében - áll a Schneider Electric közleményében.
Az európai szélenergia-részvények jelentősen esnek a mai kereskedésben, miután Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke éles kritikával illette az ágazatot. Trump kijelentései aggodalmat keltettek a befektetők körében az amerikai szélerőmű-piac jövőjével kapcsolatban, ami az ágazatban érdekelt vállalatok részvényeinek eséséhez vezetett.
Az amerikai LNG-export körüli jogi és politikai csatározások nemcsak az Egyesült Államok energiaiparának jövőjét, hanem az Európai Unió energiaellátásának biztonságát is jelentősen befolyásolhatják. A Biden-adminisztráció által felfüggesztett új exportengedélyek és a part menti kitermelési korlátozások mellett Donald Trump leendő elnökként ígéretekkel és jogi manőverekkel készül helyreállítani az iparág pozícióját. Eközben az európai országok – az orosz energiától való elszakadásuk közepette – az amerikai földgázra igyekeznek támaszkodni, miközben a globális árak növekedése és a szűkös kapacitások újabb gazdasági kihívások elé állítják őket - mutat rá körképében a Reuters.
A portfoliókockázat megosztását elősegítő konstrukcióval támogatja az OTP ukrajnai leánybankjának hitelkihelyezési tevékenységét az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD).
Oroszország szerdán kora reggel dróncsapást mért az ukrán fővárosra, Kijevre, amely legalább három embert megsebesített és két kerületben épületeket rongált meg - közölték városi tisztviselők. Az orosz Gazprom energiaipari óriás közben közölte: moszkvai idő szerint 8 órától, vagyis magyar idő szerint 6 órától leállították az Ukrajnán keresztül Európába irányuló gázexportot, mivel lejárt az erről szóló, Ukrajnával kötött tranzitmegállapodás. Háborús híreink újév napján.
Szemben az európai jó hangulattal.
Bizalmi fordulat látszik a befektetési bankoknál.
A kormány hiánycsökkentési tervét csütörtökön elfogadták Brüsszelben.
Gyanús mozgások után visszatért az eredeti pályájára a forint.
Az orosz haderő elérte az ukrán véderő egyik legfontosabb városát.
Napokon belül kamatot vált az első PMÁP-sorozat.
Befutott a decemberi adat.