A szemünk előtt születik egy új forrástípus a hazai villamosenergia-rendszerben

A szemünk előtt születik egy új forrástípus a hazai villamosenergia-rendszerben

A hazai áramtermelő kapacitásnak már a felét kitevő napelemek európai termelési rekordot eredményező terjedése mellett más fontos változások is történtek a villamosenergia-rendszerben az erőművi kapacitás és áramtermelés tekintetében 2024-ben. Folytatódott a már 12 éves mélyponton álló import csökkenése, ahogyan a lignites-szenes hazai termelés részarányának esése is, miközben az épp a napelem miatt fontos akkumulátoros energiatároló kapacitás is kezd egyre jobban láthatóvá válni.

Bécs merész, 20 milliárd eurós terve az orosz gáz elhagyására, ami Budapestnek is példaul szolgálhat

Bécs merész, 20 milliárd eurós terve az orosz gáz elhagyására, ami Budapestnek is példaul szolgálhat

Az ukrajnai orosz inváziót követően Bécs ambiciózus tervet fogalmazott meg annak érdekében, hogy megszabaduljon az orosz földgáztól való függőségtől, és egy olyan átalakító energiastratégiába kezdett, amelynek célja a fenntartható helyi fűtési megoldások biztosítása. Ezért az osztrák főváros előkapta a fiókból azt a 20 milliárd eurós, régóta tervben lévő projektjét, ami a geotermikus energia kiaknázását, a hőszivattyús technológia kiterjesztését és az energiahatékonyság növelését hozhatja el a város számára. Ám nem ez az egyetlen lehetőség, az osztrák város már több olyan, innovatív megoldást is használ a lakosainak fűtésére, ami Budapestnek is példával szolgálhat.

Lengyelország olyan dolgot tesz az EU-ban, amire még nem volt példa

Lengyelország olyan dolgot tesz az EU-ban, amire még nem volt példa

Németország és Franciaország csökkenő befolyása az Európai Unióban – miután mindkét országot belpolitikai válságok sújtanak – jelentős diplomáciai vákuumot teremtett. Főként Párizs és a francia diplomácia visszahúzódása lassítja az uniós ügymenetet. Különösen a védelem és a gazdasági reformok terén érezhető a tétlenség Brüsszelben, ez pedig lehetőséget kínál Lengyelország számára, hogy stratégiai vezető szerepet vállaljon, kihasználva a soros elnökség jelentette kibővült mozgásteret. Így elérhetik azt, ami még a briteknek sem sikerült soha.

Napelempark épül Magyarországon

Napelempark épül Magyarországon

Negyven megawatt kapacitású napelempark és a kapcsolódó tárolókapacitás fejlesztéséhez biztosít forrást a Trustify Befektetési Alapkezelő Kiskunhalason - közölte a társaság kommunikációért felelős ügynöksége.

500 milliárd eurós háborús terv sokkolja az EU-t – a magyar elnökség után kerülhet az asztalra

500 milliárd eurós háborús terv sokkolja az EU-t – a magyar elnökség után kerülhet az asztalra

A 2025 januárjában kezdődő lengyel EU-elnökség fókuszában a közös biztonságbiztonságpolitika áll majd minden lehetséges dimenziójában – mondta Agnieszka Bartol, Lengyelország EU-nagykövete. Az energia-, védelmi- és gazdasági biztonság elsődleges prioritás lesz az Európai Tanács következő, magyar utáni hat hónapos elnöksége alatt.

Hatalmas uniós forrást kapott Csehország a villamosenergia hálózat fejlesztésére

Hatalmas uniós forrást kapott Csehország a villamosenergia hálózat fejlesztésére

Az Európai Beruházási Bank (EBB) 400 millió eurós kölcsönt nyújt a cseh ČEZ energiaszolgáltatónak az ország villamosenergia-elosztó hálózatának korszerűsítésére és bővítésére. A hitel célja a cseh energiafüggetlenség növelése a megújuló energiaforrások bővítésével, valamint a vállalkozások és háztartások országos áramellátásának megbízhatóbbá tétele - közölte az EIB.

Alig ismert technológia lehet a következő évek legjobb befektetése – Ha bejön, nagyot fog durranni

Alig ismert technológia lehet a következő évek legjobb befektetése – Ha bejön, nagyot fog durranni

Ha arra gondolunk, hogy vajon mi lehet a következő évek egyik legígéretesebb befektetése, akkor a legtöbbeknek szinte biztosan olyan dolgok jutnak eszébe, mint a mesterséges intelligencia, a bitcoin, esetleg a Tesla vagy az elektromosautó-gyártók, de a Trump-győzelem miatt mostanában a hazai piacra termelő, kis méretű amerikai cégek iránti érdeklődés is nagyon felfutott. Van azonban a részvénypiacoknak egy viszonylag kisebb szegmense, ami felett a legtöbben eddig átnéztek, holott a legfontosabb világformáló megatrend, a mesterséges intelligencia vélhetően nagy bajban lenne nélküle: ez pedig nem más, mint az atomenergia. És ha viszonylag kis szegmensről beszéltünk, akkor itt érdemes csavarni még egyet a történeten: az elmúlt hetekben egyre több tech-óriáscég fordul egy olyan nukleáris technológia felé, ami a hagyományos erőművekhez képest gyorsabban, olcsóbban és biztonságosabban tud energiát termelni. De pontosan milyen technológiáról is van szó, miért lehet belőle a következő évek nagy robbanása, és befektetőként hogyan lehet kivenni a részünket mindebből? Lássuk!

Az ország egyik legnagyobb direkt csatlakozású naperőművét építi fel a Mol

Az ország egyik legnagyobb direkt csatlakozású naperőművét építi fel a Mol

Egy új, 48 MW kapacitású napelemparkkal bővíti zöldáramtermelését a Mol, amely a cégcsoport tiszaújvárosi tagvállalatánál, a Mol Petrolkémia (MPK) telephelyén épül majd fel – jelentették be a Mol 2019-ben átadott első tiszaújvárosi napelemparkjának területén tartott sajtótájékoztatón. A helyi ipartelep melletti zagytározón, barnamezős beruházással megépülő napelempark a Mol Petrolkémia (MPK) saját működéséhez biztosít majd zöld energiát. 48 MW kapacitásával a létesítmény Magyarország egyik legnagyobb direkt csatlakozású napelemparkja lesz.

Új pályázat jön a háztartási napelemeseknek - Mutatjuk, mire lehet számítani

Új pályázat jön a háztartási napelemeseknek - Mutatjuk, mire lehet számítani

A Portfolio értesülései szerint már korábban elkészült a tervezete annak, a Lantos Csaba energiaügyi miniszter által tavasszal még az idei évre beígért új lakossági pályázati konstrukciónak, amelyben kizárólag akkumulátoros energiatároló telepítéséhez szerezhetne támogatást a háztartások egy része. A pályázat megjelentetését feltehetően a források szűkössége is késlelteti, de akár még idén megtörténhet a bejelentése. Éppen ezért érdemes körbenézni, hogy Európa országaiban milyen pénzügyi támogatási eszközöket alkalmaznak annak érdekében, hogy ösztönözzék a háztartási akkumulátoros energiatároló rendszerek telepítését a lakossági napelemekhez kapcsolódóan. Ezek a programok ugyanis azt is előre vetíthetik, hogy itthon miket tartalmazhat a pályázat, amely elősegítheti a lakossági energiatárolók hazai elterjedését is.

Melyik a legjobb fűtési módszer? A magyarok nagy része még csak nem is hallott róla

Melyik a legjobb fűtési módszer? A magyarok nagy része még csak nem is hallott róla

Az ukrajnai háború jelentős pszichológiai-, társadalmi- és gazdasági hatásokat váltott ki Európában, különösen az energiaszektorban, ahol az energiaellátás biztonsága vált a legnagyobb kihívássá, miközben az árak drámai módon emelkedtek. Az oroszországi földgáz- és kőolajszállítások lassulása/megakadása arra kényszerítette a kormányokat, hogy felülvizsgálják energiaügyi politikájukat, miközben a polgárok is alkalmazkodtak, új viselkedésmintákat követve, és alulról szerveződő kezdeményezések révén hozzájárulva a megújuló energiaforrások fejlesztéséhez és elterjedéséhez. Ezek az erőfeszítések, különösen a háztartások által létesített napenergiával működő erőművek és az alternatív fűtési megoldások, például hőszivattyúk alkalmazása, a helyi energiaforrások használata felé való elmozdulásra utalnak. A decentralizált megújuló energiarendszerek lehetővé teszik a közösségek számára, hogy saját energiafogyasztásuk felett nagyobb ellenőrzést gyakoroljanak, ezáltal növelve ellenállóképességüket (akár katonai támadásokkal szemben is), és függetlenségüket a külső energiaszolgáltatóktól. Ez az átalakulás nem csupán a fenntartható jövőhöz járul hozzá, hanem jelentős mértékben csökkentheti az energiaköltségeket is. Fontos azonban kiemelni, hogy a válság súlyosbította az energia-szegénységet is számos háztartás számára.

Orbán Viktor a Paks II. befejezési céldátumára utalt

Orbán Viktor a Paks II. befejezési céldátumára utalt

A gazdasági semlegesség egyik pillére az, hogy 2032-re nagyjából önellátó lesz Magyarország az energiafogyasztás terén – rögzítette Orbán Viktor kormányfő a hétvégi kötcsei piknikről megjelent rövid videóban. Meglátásunk szerint ezzel arra utalt, hogy addigra számít a Paks II. projekt befejezésére, amellyel a villamosenergia piacon éves szinten akár nulla százalék közelébe is csökkenhet a nettó importunk; az olaj- és gázellátás terén ugyanis ez nem reális belátható időn belül. Ezekről a témákról, illetve a Paks II. projekt menetrendjéről is részletesen szó lesz a Portfolio október 10-i Energy Investment Forum konferenciáján, amelyen Jákli Gergely, a Paks II. vezérigazgatója is részt vesz.

Itt a bejelentés: betiltja a dohányzást egy európai ország, ők már nem fognak cigizni

Itt a bejelentés: betiltja a dohányzást egy európai ország, ők már nem fognak cigizni

A dohányzás fokozatos betiltása, új olaj- és földgázkitermelési engedélyek kiadása, és a Gázai övezet lakosságának megsegítése szerepel a brit kormány kedden ismertetett új törvényalkotási és cselekvési tervezetének központi elemei között. Az Egyesült Királyság kormányának terve alapján a most 14 éves vagy ennél fiatalabb korosztályok tagjai soha nem kerülnek olyan életkorba, amikor törvényesen dohányárut vehetnek.

Ez lenne Magyarország titkos fegyvere?

Ez lenne Magyarország titkos fegyvere?

A Nemzetközi Energiaügynökség új jelentése is rávilágít a földgázimport jó részének kiváltására alkalmas jelentős hazai biometán-potenciálra. A magyar biometán-vagyon kiaknázásával olyan, az energiafüggetlenséget erősítő hazai megújuló forrást vonhatunk be az energiaellátásba, amely hozzájárulhat a napelemek által okozott kihívások megválaszolásához, új munkahelyek teremtéséhez és a magyar ipar fejlesztéséhez is. A termelés fokozása szerepel a kormányzati stratégiában is, az iparági szereplők pedig önálló biogáz- és biometán stratégián dolgoznak.

Lenullázta a rezsit egy veszprémi család: napelemről töltenek, lóháton közlekednek

Lenullázta a rezsit egy veszprémi család: napelemről töltenek, lóháton közlekednek

Létezik megoldás az energiaválságra: a Csepin család négy gyermeket nevel egy olyan házban, ahova nincs bekötve sem a víz, sem a villany. A családfő szerint ez egyfajta szabadságérzést ad számukra, kevéssé kell igazodniuk másokhoz, függetlenedhetnek a fogyasztói társadalomtól, és több időt tölthetnek együtt. A függetlenség persze komoly áldozatokkal is jár: a család megmutatta egy téli napját a Portfolio fotóriporterének.

Masszív pénzinjekciót adott az Európai Unió

Az Európai Beruházási Bank rekord nagyságú pénzügyi eszközt tett elérhetővé a tagállamoknak: az EU fosszilis tüzelőanyag-importtól való függetlenségéhez hozzájáruló projektekhez nyújtott támogatás 2022-ben meghaladja a 17 milliárd eurót. Az európai versenyképesség megőrzését és az uniós szakpolitikai célok globális előmozdítását célzó beruházások támogatása az idei év kiemelt prioritásai közé tartozik.

30%-ot is spórolhatnának a cégek az energiaköltségeken, ha belekezdenének ebbe a munkába

30%-ot is spórolhatnának a cégek az energiaköltségeken, ha belekezdenének ebbe a munkába

A jelenlegi piaci környezetben felértékelődött az energiahatékonyság és a helyben megtermelt energia jelentősége. Ennek megfelelően az energetikai megújulást tervező cégeknél azt kell megvizsgálni, hogy miképpen lehet az ellátásuk biztonságosan tervezhető, fenntartható és költséghatékony, a spórolási potenciál pedig 10-30 százalék is lehet – egyebek mellett erről beszélt Tóth Zoltán, az E.ON Hungária Csoport egyedi ügyfél és települési megoldások értékesítési vezetője.

  • 1
  • 2
Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Hoppá: jönnek az új bónusz állampapírok, ennek sokan nem fognak örülni!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.