Az európai uniós diplomaták már arra is készülnek, hogy a héten tartott budapesti uniós csúcstalálkozó során Orbán Viktor miniszterelnök meglepő lépésekkel állhat elő. Az esemény diplomáciai feszültséget okozhat, különösen, ha Donald Trump esetleges győzelme kapcsán nyilvános gratuláció hangzik el. Emellett Georgia (Grúzia) új kormányfője és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök érkezése is további kihívások elé állíthatja az EU vezetőit – írja a Politico.
A választások napján készült felméréseknek Donald Trump republikánus jelölt örülhet kevésbé: a szavazóhelyiségekben megjelent választóknak nem a gazdaságé, hanem hanem a demokrácia állapota az a téma amiről a választás leginkább szól. Emellett a volt-elnök szavazói közül sokan az abortusz kérdésében is ellentétes állásponton vannak, mint az általuk támogatott jelöltjük. A bevándorlók esetében az amerikaiak közel 60 százaléka megadná a lehetőséget a legális letelepedésre az NBC exit polljának első eredményei alapján.
Egy közvélemény-kutatás szerint, amelyet a 538 végzett a PerryUndem kutatócéggel együttműködve, sok, korábban Joe Biden, most már Kamala Harris felé hajló bizonytalan választó éppen a demokráciát fenyegető veszély miatt aggódik Trump újraválasztása kapcsán.
Az amerikai kiberbiztonsági szakértők és a hatóságok szerint a külföldi hatalmak, különösen Oroszország, minden eddiginél agresszívabban próbálják megzavarni a 2024-es választásokat. Az amerikai választási folyamatot célzó külföldi befolyásoló műveletek egyre kifinomultabbak és nagyobb hatósugárral rendelkeznek, mint valaha.
Az Egyesült Államok elnöke, Joe Biden gratulált Maia Sandu moldovai államfőnek újraválasztása alkalmából. Biden külön kiemelte, hogy Oroszország sikertelen kísérletet tett a választási folyamat befolyásolására.
A látogatás Magyarország és Grúzia közötti bilaterális kapcsolatok keretein belül zajlik, és Orbán Viktor nem kapott felhatalmazást az EU Tanácsától az útra – mondta az Európai Bizottság szóvivője, a magyar miniszterelnök grúziai (georgiai) látogatásáról. A bizottság szóvivője megerősítette, hogy az EU álláspontja világos, és a legutóbbi nyilatkozatok, valamint a tagállamok véleményei figyelembevételével a demokratikus reformok szükségességét hangsúlyozzák Grúziában.
A hétvégi grúziai parlamenti választások komoly vitákat generáltak, miután az Európai Unió sürgette a választási szabálytalanságok, beleértve a megfélemlítést és szavazatvásárlást, független kivizsgálását. Míg a kormányzó Grúz Álom párt 54%-os többséggel nyerte el a szavazatok többségét, az EU és az EBESZ megfigyelői aggasztó szabálytalanságokat tapasztaltak, amelyek aláássák a választási folyamatba vetett bizalmat. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke hangsúlyozta, hogy a georgiai népnek joga van tudni az igazságot, mivel a demokráciáért folytatott küzdelmük kulcsfontosságú az ország jövője szempontjából.
A georgiai parlamenti választások során a megfigyelők által kiemelt szabálytalanságok azonnali és átlátható kivizsgálását sürgette vasárnap esti közös közleményében az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője és az Európai Bizottság.
A kormányzó Georgiai Álom - Demokratikus Georgia párt a szavazatok több mint 54 százalékát szerezte meg Grúziában a parlamenti választásokon, a voksok csaknem száz százalékának feldolgozása alapján a választási bizottság közleménye szerint.
Október 27-én tartanak választásokat Japánban, ahol az állampolgárok megerősíthetik a kormánypárt hatalmát, de akár meg is törhetik azt. A megmérettetés gyors egymásutánban a második nagy próbája lesz Isiba Sigerunak, aki csak október 1-jén lépett hivatalba, és első dolga az volt, hogy kiírja az új választásokat. Az elmúlt időszak izgalmasan alakult az országban, ezért az embereknek több kardinális kérdésről is véleményt kell formálniuk.
A Donald Trump egykori kabinetfőnöke, John Kelly által adott interjúsorozat újabb kritikus hangvételű megnyilvánulásokat tartalmaz a volt elnökről. Kelly fasisztának és diktátori hajlamúnak nevezte Trumpot, miközben a republikánus elnökjelölt kampánya elutasította ezeket az állításokat. A demokraták, köztük Kamala Harris alelnök, Trump korábbi kijelentéseire hivatkozva figyelmeztetnek az amerikai demokráciát fenyegető veszélyre. - írta a Reuters
Beiktatták hivatalába vasárnap Prabowo Subianto megválasztott indonéz elnököt, valamint alelnökét, Gibran Rakabuming Rakát, aki a távozó elnöknek, Joko Widodónak a legidősebb, 37 éves fia.
Sokan hosszú évek óta esélyesnek tartották Daron Acemoglut a közgazdasági Nobel-díjra. Idén James Robinson és Simon Johnson mellett ő kapta meg az elismerést. Mi volt Acemoglu és Robinson áttörése? Miért olyan fontos a Why Nations Fail című művük? Mi volt az áttörés, amit a közgazdászok elértek?
Az Európai Unió vezetői várhatóan figyelmeztetést intéznek Grúziához a közelgő parlamenti választások előtt, miszerint a jelenlegi kormányzat lépései veszélyeztethetik az ország uniós csatlakozási folyamatát. A figyelmeztetés egy szövegtervezetben fogalmazódott meg, amely az október közepén tartandó EU-csúcstalálkozó előkészítő dokumentuma - írja a Reuters.
A magyarok egyenlőséget akarnak, csalódtak a politikában, magasabb adót vetnének ki a gazdagokra – derül ki egy friss felmérésből.
Egy szélsőséges csoport arra készül, hogy megdöntik Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök uralmát – írják orosz és fehérorosz lapok.
Vegyes mozgások a világ tőzsdéin.
A háború eszkalációjáról szóló tudósításunk folyamatosan frissül.
Hasznos, gyakorlati, érthető.
Konferencián beszéltek az érintettek.
NATO-tagországok is kapnának területet.
Kemény kihívásokkal kell megküzdenie Brüsszelnek.
Mi lesz a nyugdíjakkal?
Hogy látja a cég jövőjét az elnök-vezérigazgató?
Bindulhat a trükközés?