A következő koalíció lesz a német demokrácia utolsó tölténye - jelentette ki hétfőn Markus Söder bajor tartományi kormányfő, aki egyben a Keresztényszociális Unió (CSU) elnöke is.
Egyhangú szavazáson megerősítette hétfőn a német Kereszténydemokrata Unió (CDU) vezetősége, hogy Friedrich Merz pártelnök lesz a CDU kancellárjelöltje a jövő évi szövetségi parlamenti választáson.
Felező válságban van az Olaf Scholz kancellár vezette német kormánykoalíció: kicsit több mint két évvel a választások után és kicsivel kevesebb mint két évvel a következő választások előtt eddigi legnehezebb napjait éli a német kormány. Scholz és a hatalmon lévő pártok népszerűsége mélyponton, nincs elfogadott 2024-es költségvetés, egyre nagyobb a feszültség a kabineten belül, miközben a legkisebb koalíciós párt tagságának egy része kilépne a kormányból, az ellenzék pedig előrehozott választásokat követel. Van-e kiút a válságból?
Markus Söder bajor miniszterelnök, ellenzéki pártvezető a költségvetési válság és a kormányon belüli vitákra hivatkozva előrehozott Bundestag-választásokat követel – írja a ZDF.de.
Fél év és egy elveszített szövetségi parlamenti (Bundestag-) választás után, február elején ismét a Kereszténydemokrata Unió (CDU) és a bajor Keresztényszociális Unió (CSU) szövetsége a legnépszerűbb politikai erő Németországban - mutatta ki az ARD országos közszolgálati televízió felmérése.
A tagság bevonásával választja meg következő elnökét a német Kereszténydemokrata Unió (CDU) - jelentették be kedden Berlinben.
Fordulatokban gazdag hét zajlott le Németországban, ahol megkezdődtek az első tárgyalások a választást megnyerő SPD, valamint az FDP és a Zöldek között egy lehetséges koalícióról. A pártok képviselői pozitívan nyilatkoztak az első egyeztetésről, azonban súlyos kompromisszumok megkötésére lesz szükség. Így, ha sikeresek is a tárgyalások, a folyamat még hetekig eltarthat. Mindeközben az uniópártok esetében egyre látványosabba széthúzás, amelyből a nagy taktikusként ismert Markus Söder profitálhat. Nagy kérdés továbbá, hogy ki vezeti majd a CDU-t abban az esetben, ha Armin Laschet valóban távozik a párt éléről.
A napokban zajlanak az egyeztetések a kormányzásra esélyes német pártok között. Két lehetséges felállás tűnik reálisnak, azonban úgy látszik, a CDU/CSU egyre messzebbre kerül attól, hogy összehozza a zöldekkel és a liberálisokkal az úgynevezett Jamaica-koalíciót. A CDU elnöke és kancellárjelöltje, Armin Laschet szabályos vesszőfutást mutat be az utóbbi időben: népszerűsége szabadesésben zuhan, miközben pártjából valaki a sajtónak szivárogtatott a liberálisokkal zajló titkos tárgyalásról. Lehet, hogy már a két kisebb pártnak sem érdeke a történelmi vereséget szenvedett konzervatívokkal való összebútorozás, Laschet székére pedig többen is szemet vethettek pártján belül.
Markus Söder CSU-elnök szerint az FDP és a Zöldek azon döntése, hogy először az SPD-vel ülnek le tárgyalni egyértelmű jele annak, hogy elutasítják a Jamaica-koalíciót – írja a Tagesschau.
A CDU-s kancellárjelölt a közszolgálati ZDF műsorában válaszolt az állampolgárok kérdéseire. Laschet a lehetséges koalíciókról is nyilatkozott – írja a Spiegel.
Markus Blume CSU-főtitkár szerint az uniópártok nem teljesítenének ilyen rosszul a méréseken, ha Armin Laschet helyett Markus Södert jelölték volt kancellárnak – jelentette ki a politikus a Spiegelnek adott interjújában.
A CDU főtitkár Paul Ziemiak szerint az Európai Unió szétszakadását idézné elő, ha Olaf Scholz lenne Németország új kancellárja – írja a Spiegel. Markus Söder CSU-elnök szerint pedig az uniópártoknak most hétvégéig van esélyük megtörni a csökkenő népszerűség trendjét.
Angela Merkel vasárnap nyilvánosan méltatta utódjelöltjét, Armin Laschetet a német szövetségi választás hajrájában – írja a Hill.
Már a német közszolgálati ARD közvélemény-kutatása szerint is az SPD a legnépszerűbb párt Németországban csupán négy héttel a szövetségi választások előtt. Közben a CDU-s Armin Laschet vélhetően tanácsadócsapatot gyűjt maga köré, így próbálva lendületet adni a pártszövetség kampányának – írja a Spiegel.
Tovább erősödött a Német Szociáldemokrata Párt (SPD), a Kereszténydemokrata Unió és a Keresztényszociális Unió (CSU) szövetsége pedig tovább gyengült a szeptemberi szövetségi parlamenti választásra készülő Németországban egy vasárnap ismertetett felmérés szerint.
Öt hét múlva szövetségi választást tartanak Németországban, amelynek eredményeképpen kiderül ki lesz a 16 év után leköszönő Angela Merkel utódja. Jelen cikksorozatunkban sorra vesszük a választáson induló valamennyi párt történetét, ideológiai irányultságát és szavazói bázisát, külön kitérve a lehetséges koalíciókra és választási programokra. Elsőként azt a két politikai tömörülést mutatjuk be, amelyek a második világháborút követően kormányzó erőként voltak képesek vezetni Németországot: a CDU/CSU-szövetséget és az SPD-t. A két politikai nagyágyú párharca mostanra különösen kiélezetté vált, a Forsa legfrissebb felmérése szerint ugyanis az SPD megelőzte riválisát, amelyre 2006 óta nem volt példa.
A politikában eddig ismeretlen személyt kért fel Vucic elnök.
Ez már tényleg lejtmenet.
A bankok nem nagyon akarnak díjcsökkentést végrehajtani.
Rengeteg tanulási és fejlődési lehetőséggel várunk.
Az egyetemi tanár, ex-jegybankár a Checklistben értékelte Trump legújabb vámjait.
Hogy tudunk-e még versenyezni a lengyel vagy a nyugat-európai agrártermékekkel, az is kiderül az Alapvetés podcast új műsorából.
Beindult a jogi csűrés csavarás.