Egy különösen erős geomágneses vihar zavarhatja meg az Egyesült Államok kommunikációs rendszereit, az elektromos hálózatát és egyes Föld körül keringő műholdak működését. A szakemberek szerint a napkitörés és koronakidobódás Alabama és Kalifornia államban látványos sarki fényt is okozhat az éjszakai égbolton - írta meg a CNN.
Péntektől esténként várhatóan szabad szemmel is megfigyelhető lesz a nyugati égbolton feltűnő C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) üstökös. A Svábhegyi Csillagvizsgáló ebből az alkalomból több programmal is várja az érdeklődőket - közölték a szervezők.
80 ezer éve, a neandervölgyi emberek óta most először lesz látható szabad szemmel a C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) névre keresztelt üstökös. A tavaly felfedezett égitest október 9-e körül lesz a legfényesebb a késő esti, éjszakai égbolton, amikor várhatóan Magyarországról is megfigyelhető lesz majd - írta meg a The Guardian.
A szakemberek előrejelzései szerint hamarosan egy ritka, nagyjából nyolcvan évente előforduló csillagászati jelenség lesz megfigyelhető. Az Északi Korona (Corona Borealis) csillagképben található T Coronae Borealis (TCrB) nevű fehér törpe csillag kitörésével egy új fény izzik majd fel az éjszakai égbolton, rövid ideig a Sarkcsillag fényességével vetekedve. A Földtől 3000 fényévre lévő égitest robbanását a csillagászok az idei év során április és szeptember közé várták, így a szakemberek szerint pedig mostantól minden nappal nő a bekövetkezés valószínűsége - tudósított a Space.com.
Az amerikai Sandia Nemzeti Laboratórium kutatói új, sci-fi filmeket idéző módszerrel mentenék meg a Földet egy esetleges aszteroida-becsapódástól. A kutatók a Nature Physics folyóiratban megjelent tanulmányukban arról számolnak be, hogyan lehetne nukleáris robbanótöltetek segítségével eltéríteni egy Földre potenciálisan veszélyes meteort - jelentette a The Guardian.
A Föld ideiglenes kísérőt kap egy apró aszteroida formájában. A 2024 PT5 jelű égitest mindössze két hónapig marad bolygónk közelében, mielőtt visszatérne az aszteroidaövbe - írta a space.com.
Egy erőteljes geomágneses vihar éri el Földet, ami lehetővé teheti, hogy hazánk egyes területein is megfigyelhessük a sarki fényt. A kevésbé felhős régiókban akár szabad szemmel is észlelhetővé válhat a ritka természeti jelenség a késő esti és éjszakai órákban - tudósított az Időkép.
Egy új tanulmány szerint minimálisan emelkedett a 20 éve felfedezett, 370 méter átmérőjű Apophis aszteroida Földbe csapódásának kockázata. A kutatás a 99942 Apophis nevű, potenciálisan veszélyes objektumot vizsgálta, amely 2029-ben és 2036-ban közel halad el bolygónk mellett. Aggodalomra azonban a szerző szerint nincs ok, ugyanis a becsapódás valószínűsége még mindig rendkívül alacsony és a jövőbeli megfigyelések akár ki is zárhatják azt - írta az IFLScience.
Egy holland kutatócsapat ingyenes alkalmazást fejlesztett ki, amellyel bárki részt vehet a fekete lyukak kutatásában. A Black Hole Finder nevű app célja, hogy segítsen azonosítani előre megadott szempontok szerint a potenciálisan fekete lyukaknak vélt objektumokról készített több ezer fotó alapján azokat, amelyek tényleg fekete lyukakat ábrázolhatnak - írja a Space.com.
"Estétől érdemes az eget kémlelni, ugyanis ma lesz a Perseidák meteorraj maximuma" - hívja fel a figyelmet a HungaroMet a Facebook-oldalán.
A Kínai Tudományos Akadémia (CAS) kutatói által vezetett tudóscsoport egy kivételes erejű gammakitörést azonosított, amelyet minden idők legfényesebbjének (BOAT) mértek. Ez a fénysebességhez közeli energiaszinteket szabadított fel. Az anyag és az antianyag közel fénysebességgel ütközhetett, megsemmisítve egymást, és energiájukat szétlökve az univerzumba, amely a nagy bumm óta a legerősebb lehetett – derül ki a Science China című folyóiratban közzé tett tanulmányból.
Július 30-án hajnali fél négykor szabad szemmel is látható csillagászati jelenséget lehet majd megfigyelni a keleti égbolton, ahol öt égitest, a Fiastyúk csillaghalmaz, a holdsarló, a Mars, a Jupiter és a Bika csillagkép vörös csillaga, az Aldebaran kerül közel egymáshoz.
Július elején mi is beszámoltunk róla, hogy a NASA bejelentése alapján Elon Musk űrtechnológiai vállalata, a SpaceX nyert megbízást a Nemzetközi Űrállomás (ISS) megsemmisítésére. Az amerikai űrügynökség e hét szerdán tartott sajtótájékoztatón ismertette a jövőbeli akció részleteit, amelyekről a New Atlas írt.
Csillagászok foszfin és ammónia molekulákat találtak a Vénusz felhőiben, amelyek a kutatók szerint akár életformák jelenlétére is utalhatnak a Naprendszer második bolygóján - számolt be a The Guardian.
Az űrkutatás egyik, ha nem a legnagyobb kérdése, hogy vajon léteznek-e civilizációk rajtunk kívül a világűrben. A kutatók már több mint 60 éve próbálnak bizonyítékot találni arra, hogy valahol távol léteznek az embereken kívül intelligens lények, az erőfeszítések ellenére azonban eddig nem sikerült meggyőző nyomra bukkanniuk. A témában létrejövő legnagyobb kutatási projekt, a Breakthrough Listen teljesen új technológiával próbálna meg magyarázatot adni a nagy kérdésre - írja a The Guardian.
A Hubble űrtávcső segítségével a csillagászok felfedezték a Földhöz legközelebb lévő köztes tömegű fekete lyukat. A Tejútrendszerben elhelyezkedő objektum mintegy 18 ezer fényévre található bolygónktól - írja a Space.com a kutatócsapat frissen megjelent tanulmánya alapján.
Jelentős csapás jöhet a világgazdaságra.
Nem bírják tovább ezeket a lakhatási költségeket.
Milyen ballasztok lassítják a gazdaságot?
A hatásokat elemezzük.
Lehet izgulni.