A Trump család a Hut 8 nevű vállalattal közösen Bitcoin-bányászatra összpontosító vállalkozást indít, írja a Bloomberg.
Az ón ára kéthetes csúcsra emelkedett Londonban, a befektetők azt árazzák, hogy a világ egyik vezető ón termelőjét, Mianmart megrázó földrengés késleltetheti a termelés újraindítását a fő kitermelési régióban, írja a Reuters.
Az Egyesült Államok teljes körű ellenőrzést kíván szerezni Ukrajna jövőbeli infrastrukturális és ásványkincs beruházásai felett, ami potenciálisan kiszoríthatja az európai befektetőket és veszélyeztetheti az ország EU-csatlakozási törekvéseit.
Lezárult a tavaly ősszel elindított bányászati koncessziós eljárás, meghozta a döntéseket az energiaügyi miniszter, és így hat területen: Buzsák, Csongrád, Hatvan, Kiskőrös, Kiskunhalas és Tamási települések térségében indulhat meg a szénhidrogének kutatása, kitermelése és hasznosítása – jelentette be csütörtökön reggel az Energiaügyi Minisztérium. A tárca azt is írja, hogy a kiírás kedvező tapasztalatai alapján újabb koncessziós felhívások idei meghirdetését tervezi.
Új történelmi csúcsra ugrott ma a réz árfolyama a chicagói árutőzsdén, elsősorban a kínálattal kapcsolatos aggodalmak és a kereskedelempolitikai bizonytalanságok táplálják a ralit. De miért fontos ez a fém, és mi kellett ahhoz, hogy soha nem látott szintre kerüljön a kurzus, és miért sokkal olcsóbb a brit piacon a réz, mint az amerikain?
A Kongói Demokratikus Köztársaság kész partnerségre lépni az Egyesült Államokkal egy „ásványkincseket biztonságért” típusú megállapodás keretében – jelentette ki Félix Tshisekedi kongói elnök szerdán egy amerikai televíziós interjúban.
A Ruanda által támogatott Március 23-i Mozgalom (M23) tuszi lázadószervezet folytatja offenzíváját a Kongói Demokratikus Köztársaság keleti felében annak ellenére, hogy az előző nap Felix Tshisekedi kongói elnök és ruandai hivatali kollégája, Paul Kagamé azonnali tűzszünetet sürgettek.
Oroszország jelentősen növelni kívánja lítiumtermelését: a Reuters információi szerint 2030-ra évi 60 ezer tonna lítium-karbonát előállítását tervezik. A természeti erőforrások minisztériuma által bejelentett ambiciózus terv célja az importfüggőség csökkentése és a nagy kapacitású elektromos akkumulátorok gyártásának fellendítése.
A karbonsemlegesség elérésének egyik alapköve az elektrifikáció elterjedése, az elektromos autók akkumulátorainál pedig még sokáig lesz kulcsfontosságú nyersanyag a kobalt. A kobalt egy kritikus nyersanyag, hiszen nemcsak nélkülözhetetlen a fontos technológiák számára, de a jövőben jelentős ellátási hiány léphet fel, ráadásul egy rendkívül koncentrált piacról beszélünk, ahol például egy fontos termelőország export-korlátozása az árak megugrását eredményezheti. Nem indokolt itt a feltételes mód, hiszen pontosan ez történt: a messze legfontosabb kitermelő Kongói Demokratikus Köztársaság 4 hónapos kiviteli tilalmat rendelt el, amire hevesen reagált is az árfolyam. Adódik az izgalmas kérdés: befektetőként hogyan vehetjük ki a részünket a sztoriból?
Folyamatosan turbulensen változik a helyzet Afganisztánban, ahol a tálibok nagyobb elismerésre vágynak, ennek érdekében pedig akár a régi szövetségeseiket is hajlandóak a háttérbe szorítani – közölte a The Diplomat. A riport szerint az ujgur szeparatisták hagyományosan jó kapcsolatot ápolnak a tálibokkal, az együttműködés azonban az elmúlt időszakban újfajta kihívások elé állította a szereplőket.
Az Egyesült Államok nyitott a Kongói Demokratikus Köztársasággal való kritikus ásványi anyagok kitermelésére irányuló együttműködésre, miután egy kongói szenátor ásványokért cserébe biztonsági megállapodást kért az amerikai tisztviselőktől - írja a Reuters.
Első ránézésre furcsának tűnhetett Donald Trump újkeletű ragaszkodása a ritkaföldfémekhez, de ha közelebbről megvizsgáljuk a helyzetet, akkor meg lehet éteni az amerikai elnököt: egy olyan anyagcsoportról van szó, ami nélkülözhetetlen többek között a hadiipar számára, ráadásul földrajzilag nagyon korlátolt módon zajlik a kitermelése, ami komoly fegyvertény lehet a jövőben a geopolitikai érdekérvényesítés során - márpedig Kína a messze legnagyobb kitermelő jelenleg. Trump ezt felismerve nagy horderejű tárgyalás-sorozatba kezdett a kritikus ásványkincsek beszerzésének diverzifikációjáról, ami végső soron akár az orosz-ukrán háború lezárásához is vezethet. A ritkaföldfémek tehát központi szerepet kaptak a geopolitikában, most pedig megnézzük, hogy befektetőként hogyan vehetjük ki a részünket ebből a világformáló megatrendből.
A lőszerekben széles körben felhasznált antimon globális hiánya súlyosbodhat, mivel az USA és Európa újratölti az Ukrajnában felhasznált lőszer- és bombakészleteket. A stratégiai fém árfolyama az elmúlt egy évben megnégyszereződött, miután Kína szigorította a kritikus nyersanyagok exportját - tudósított a Bloomberg.
A világ harmadik legkisebb országa, a mindössze 21 négyzetkilométeres Nauru új bevételi forrást talált: 105 ezer dollárért kínál állampolgárságot. A csendes-óceáni szigetállam a befolyó összegből a klímaváltozás elleni védekezést kívánja finanszírozni - jelentette a CNN.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök ma délután kijelentette: hajlandó tűzszünetet kötni az oroszokkal, de csak azzal a feltétellel, hogy megfelelő biztonsági garanciákat kap arra, hogy ismét nem lesz megtámadva az országa - jelentette az Ukrainszka Pravda.
Kongó váratlanul exporttilalmat jelentett be ma reggel a kobaltra, ami megmozgatta piacot: a kínai kobaltkitermelő vállalatok részvényei meredeken emelkedtek a kínai tőzsdén - közölte a Bloomberg.
A K&H gyűjtötte össze a legextrémebb eseteket.
Több tízezren maradtak áram nélkül Oroszországban.
Hosszabb várakozási időre lehet számítani.
Az egyetemi tanár, ex-jegybankár a Checklistben értékelte Trump legújabb vámjait.
Hogy tudunk-e még versenyezni a lengyel vagy a nyugat-európai agrártermékekkel, az is kiderül az Alapvetés podcast új műsorából.
Beindult a jogi csűrés csavarás.