Petőfiről nevezték el a legtöbb utcát Magyarországon, ha egymás mellé tennénk mind a 2800-at, az Atlanti-óceánig is eljuthatnánk. A Pictorial Collective dokumentarista fotós kollektíva kilenc tagja a Petőfi utcák lakóit fotózta az elmúlt másfél évben. A képeiken kirajzolódó, határon túlra is átnyúló képzeletbeli Petőfi utca a mai magyar társadalomról ad szubjektív látleletet. A Pictorial Collective csapata kiállítást szervezett a képekből a Capa központban, most közösségi finanszírozással, a Brancson gyűjt támogatásokat a kiállításhoz tartozó fotóalbumhoz.
Az eddigi online forrásgyűjtési csúcstartó a Fehér Nyúl sörgyár volt, 2022-ben 120 milliós közösségi forrásbevonással, most a Brancskozosseg.hu gyűjtött össze 124 milliót.
Rekordmennyiségű közösségi kampány (14) fut egyszerre a nem egészen egy éves első ilyen hazai platformon, a Brancson, illetve rekordidő alatt, 10 munkanap alatt összejött a 100%-os kampánycél egy játékfilmnek. Hogy még több ilyen hazai történet lehessen, a 120 fős tulajdonosi közösség mellé most Balogh Petya cége is beszállt.
Sokan gondolják azt, hogy startupokba fektetni csak a milliomosok kiváltsága, ez azonban tévedés. Pár tízezer forinttal is be lehet szállni egy-egy jó ötlet finanszírozásába, és bár a kockázat nagy, a lehetséges hozam is figyelemreméltó. Ráadásul ma már a legtöbben az úgynevezett szindikált befektetéseket keresik, amelyben közösen vállalják a kockázatot más befektetőkkel, ráadásul ez arra is lehetőséget teremt, hogy az ember diverzifikáljon és több különböző startupba fektessen, amelyek közül ha egy is sikeres lesz, akkor máris pluszban lehet kiszállni az ügyletből. Minderről Pistyur Verával, az Oktogon Ventures partnerével, a Bridge Budapest ügyvezetőjével, Csillag Péterrel, a Hungarian Business Angels Network (HUNBAN) alapítójával, és Kövesdi Gáborral, a Brancs alapítójával beszélgettünk.
Január 12-én rendezték a hazai startup világ díjátadóját, ahol az év legjobb startup kampányait, mentorait és befektetőit díjazták. A rendezvényen indította el hivatalosan befektetési kampányát a Brancs közösségi piactér, amely rekordérdeklődéssel zárta az előregisztrációs kampányát.
Hazánkban egyre népszerűbb a közösségi befektetés, amelyen keresztül akár már 50 ezer forinttól be lehet fektetni ígéretes vállalkozásokba, startupokba. Az első hazai közösségi befektetői platform az év végére tartogatta azt a projektet, amely előregisztrációs számai az eddigi legsikeresebb kampányt vetítik előre.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist szerdai adása. A mai műsor első részében arról volt szó, hogy a Magyar Nemzeti Bank friss adataiból már egyértelműen látszik, hogy az infláció milyen mértékben és hogyan égeti el a magyarok megtakarításait. A témával kapcsolatban Palkó István, a Portfolio Pénzügy rovatának vezető elemzője volt a Checklist vendége. Az adás második részében azzal foglalkoztunk, hogy a közösségi finanszírozási projekteknek platformot adó Brancs közösség most a saját tulajdonosi struktúráját nyitja ki, így pedig kisbefektetők számára is elérhetővé válik, hogy részesedést és egyéb kedvezményeket vásároljanak a felületben. Az új befektetési lehetőségről, valamint a Brancs közösség első fél éves működéséről Kövesdi Gábort, a Brancs alapítóját, igazgatósági tagját kérdeztük.
“Légy részese a következő nagy dobásnak” néven indít befektetési kampányt a Brancs, Magyarország első vállalkozói közösségi piactere. A lebonyolított kampányok számának növelése, a felhasználói bázis bővítése és pár éven belül külföldi terjeszkedés a céljuk ezzel.
Extra adással jelentkezik a Portfolio Heti podcastje, amiben a Magyarországon is egyre népszerűbb közösségi finanszírozás volt a témánk. Egyebek mellett arról volt szó, hogy miképpen rövidülhetnek le az ellátási láncok, ha valaki ezt az utat választja egy projekt finanszírozására. A műsor vendége volt Kövesdi Gábor, a magyar Kickstarternek is becézett Brancs közösség alapítója, és itt volt velünk két olyan projektgazda is, Matus Dóra és Lakatos István, akik a Brancs felületén sikerrel jutottak finanszírozáshoz.
Egyetértek, hogy a kapzsiság kultúrája terjedt el itthon, ugyanakkor vannak bőven nagyon pozitív tapasztalataink – árulta el a Portfolio-nak adott interjújában Kövesdi Gábor. A nemrég indult magyar Kisckstarter, azaz a Brancs alapítójával a platform debütálásáról, az első sikeres projektekről, a jelenlegi gazdasági helyzet, különösen az infláció crowdfundingra ható tényezőiről, és az esetleges nemzetközi terjeszkedésről beszélgettünk.
Az alig egy hónapja indult első hazai közösségi piactéren már meg is vannak az első sikeres projektek: egy nemzetközi kiugrás előtt álló magyar találmány, amely újrahasznosított PET palackokból készít nyomtatószálat, és az első hazai felnőtt szörp, amely az áfonyás íz mellé alkoholos “cselt” is bevet.
Hogy működik egy online közösségi piactér, és hogy vehetünk részt benne? Milyen megoldásokat, termékeket találhatunk, vagy épp hogyan validálhatjuk saját ötletünket? A Portfolio Heti podcastjének Extra epizódjában Kövesdi Gáborral, a nemrégiben indult „magyar Kickstarter”, a Brancs alapítójával, és két innovatív projekt, a Refilamer és a POP Tiny House tulajdonosaival, sorrendben Kiri Hunorral és Izrael Norberttel beszélgettünk.
Az uniós tagállamok közül a második legnagyobb mértékben nőtt az internetet vásárlásra is használók aránya Magyarországon az elmúlt öt évben. Az elektronikus kereskedelem rekordot rekordra halmoz, minden jel arra mutat, hogy mi, magyarok imádunk online vásárolni. Erre az igényre pedig sok kereskedő is reagált, és természetesen a cégeket kiszolgálva megjelentek a csatolt szolgáltatások is, mint például a Brancson is feltűnt Marketyour.store.
A Kickstarterhez hasonló modellt honosítanak meg Magyarországon, de a magyar piacra, a hazai vállalkozókra és vevőkre szabottan - nyilatkozta Kövesdi Gábor, a Brancs közösség alapítója és igazgatósági tagja a Portfolio Checklist, lapunk munkanapokon megjelenő podcastjének keddi adásában. A közösségi piactér vezetője az eddig eredményekről, és a folyamatban lévő, ígéretes projektekről is beszélt adásunknak.
A mai adás első részében a tegnapi EU-csúcstalálkozón született döntésről, az orosz olajembargóról lesz szó, amiből Magyarország és a MOL egyelőre kimaradhat. Arról, hogy pontosan miről döntöttek a tagállamok vezetői és hogyan reagált a MOL árfolyama a döntésre, Nagy Viktort, a Portfolio vezető részvény elemzőjét kérdezzük. Ezután a néhány hete elindult Brancs közösséggel foglalkozunk, mely közösségi finanszírozási lehetőséget kínál hazai projektek számára.
Ma délután ötkor már meghallgatható lesz a Checklist, a Portfolio napi podcastjének keddi adása. A műsor első részében a soron kívüli EU-csúcstalálkozón született orosz olajembargó megállapodásról lesz szó, amiből Magyarország és a Mol egyelőre ki tudott maradni. Ezután az új magyar kickstarterrel, a Brancs közösségi piactérrel foglalkozunk, ami közösségi finanszírozással segítené a hazai cégeket, projekteket az elindulásban.
Németország és az IMF küldte.
Új kabinettel fordulhatnak az új évre.
A karácsonyi készülődésben jelentős gyengülést és erősödést is láttunk már.
Itthon a Gránit Bank tőzsdére lépése szolgáltatja a legnagyobb izgalmakat.
Folyamatosan mennek előre az oroszok.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?
Meddig nőhet még?