Az eurózóna gazdasága visszatért a növekedési pályára 2025 januárjában, bár az expanzió csak marginális volt, derül ki a HCOB és az S&P Global által közzétett előzetes bmi-adatokból.
Az eurózóna két legnagyobb gazdasága, Franciaország és Németország, januárban biztató jeleket mutatott a gazdasági helyzet stabilizálódására. Franciaországban a magánszektor teljesítménye tovább csökkent, de a visszaesés üteme lassult, míg a feldolgozóipar jelentős javulást ért el. Németországban a gazdasági aktivitás enyhe növekedést mutatott, a BMI index hét hónap után először lépte át az 50-es határt, jelezve a recesszió mérséklődését. Mindkét ország feldolgozóipara a legjobb teljesítményét érte el hónapok óta, és a szolgáltatási szektor is javuló kilátásokkal néz szembe.
Az elhízás kezelésének új megközelítését javasolja egy nemzetközi szakértői bizottság. A vezető orvosi testületek által támogatott csoport szerint az elhízás egyre súlyosbodó válsága megköveteli a diagnosztika gyökeres átalakítását, hogy javuljon az állapot miatt már megbetegedett páciensek ellátása - jelentette a Financial Times.
Nött az amerikai gazdasági aktivitás októberben az S&P Global Market Intelligence gazdaságkutató intézet kompozit beszerzésimenedzser-indexének (BMI) csütörtökön közzétett előzetes értékei alapján.
A brit feldolgozóipar hangulata jelentősen romlott az elmúlt negyedévben, miközben a költségoldali nyomás enyhülni látszik – derül ki a Confederation of British Industry (CBI) legfrissebb felméréséből a Reuters összefoglalója szerint. A csütörtökön közzétett adatok szerint az üzleti bizalom két éve nem látott mélységbe süllyedt, éppen Rachel Reeves pénzügyminiszter első költségvetésének bemutatása előtt.
Az eurózóna gazdasági aktivitása továbbra is gyenge, ahogy a legfrissebb HCOB bmi-adatok is mutatják.
Az Európai Unió és az eurózóna gazdasági hangulata 2024 harmadik negyedévében alig mozdult el, még most is kifejezetten negatív a Gazdasági Hangulatmutató (Economic Sentiment Indicator – ESI) adatai alapján. A legnagyobb uniós gazdaságok közül Németország továbbra is szenved, ami Magyarország számára is rossz előjel.
A vártnál érdemben magasabb, 54,9 pont lett az ISM szolgáltatószektori beszerzésimenedszerindexe. Ezen belül a foglalkoztatottsági komponens romlott, az árkomponens pedig nőtt. Ez az adat a tegnapi erős ADP-vel együtt azt mutatja, hogy nincsen semmi gond az amerikai gazdaságban. Ezzel pedig lehet, hogy el is dőlt, hogy érdemes-e a következő ülésen 50 ponttal csökkenteni a kamatokat.
Az elmúlt napok sorozatos forintgyengülése folytatódott kedden is. A kora délutáni órákban a forint 398 felett az euróval szemben, ami új kéthavi forintmélypont. Ebben a Fed-elnök lassabb kamatvágásra utaló tegnapi beszéde, a dollár határozott erősödése, és az is szerepet játszik, hogy a Fehér Ház információi szerint Irán rövidesen ballisztikus rakétákkal fogja megtámadni Izraelt. A dollár ereje miatt a dollár/forint jegyzések 360-ig ugrottak, ami új egyhavi forintmélypontot jelent.
A vártnál is nagyobb mértékben csökkent a német üzleti bizalom szeptemberben. Ez nem vetít jól előre a német gazdaság kilátásaival, ami már így is számos problémával küzd.
Összességében kissé jobb lett az augusztusi ISM szolgáltatószektori beszerzésimenedzserindex. Azonban a részletes adatokból látható, hogy a foglalkoztatottsági komponens gyengült, míg az árnyomás kissé erősödött.
Augusztusban a kínai szolgáltatóipar teljesítménye már a huszadik egymást követő hónapban nőtt, bár a vártnál kisebb mértékben, és lassabb ütemben, mint az előző hónapban – derül ki a Caixin gazdaságkutató intézet beszerzésimenedzser-indexéből (BMI).
Augusztusban a júliusival és a júniusival megegyező mértékben csökkent a feldolgozóipar teljesítménye az euróövezetben a londoni S&P Global Market Intelligence és a Hamburg Commercial Bank AG beszerzésimenedzser-indexe (BMI) alapján.
Több mint egy éve a leglassabban nőtt a feldolgozóipari tevékenység Oroszországban idén augusztusban, amikor lassult a termelés, az új megrendelések és a foglalkoztatás növekedése a londoni S&P Global gazdaságkutató intézet hétfőn ismertetett beszerzésimenedzser-indexe (BMI) alapján.
A francia szolgáltatószektor valósággal kilőtt augusztusban, miközben az ipar szenved – ilyen elválást nagyon ritkán láttunk a múltban. Németországban a szolgáltastószektor teljesítménye egészséges, ám az ipar helyzete ott sem jó, és összességében a bmi mindkét ágazatban csökkent.
Júliusban immár a 27. egymást követő hónapban zsugorodott az építőipari teljesítmény az euróövezetben a Hamburg Commercial Bank (HCOB) és a londoni S&P Global Market Intelligence gazdaságkutató intézet kedden közzétett felmérése szerint.
10 százalékos vám jöhet minden uniós importra.
Sok helyen van áramkimaradás.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Gyűrűzik tovább az energiaválság.
Állítólag Mexikóval megállapodásra jutott az elnök.
Hol tart az AI-csata?
Egy biztos: az áthúzódó hatásban Virovácz Péter szerint nem bízhatnak.
Tovább erősödik a hazai fizetőeszköz?