Túl kell lépni a napenergián, a sokszínűbb támogatási rendszer már jövőre fontos eredményeket hozhat

Túl kell lépni a napenergián, a sokszínűbb támogatási rendszer már jövőre fontos eredményeket hozhat

"Az idei év nagyon nehéz lesz a negatív áras időszakokat nézve" a nagykereskedelmi villamosenergia piacon, de az akkumulátor technológiák minél szélesebb körű elterjedése sokat segít az ártüskék kiegyensúlyozásában, és jövőre a már futó, illetve egy új energiatárolási pályázat "támogatási hatásai már elkezdik ellensúlyozni az árak vad kilengéseit" – vázolta a Portfolio-nak adott exkluzív interjúban Novák Csaba. A Magyar Megújuló Energia Szövetség elnöke összefoglalta, hogy melyek azok a fontos műszaki és egyéb szempontok, amelyekre érdemes lenne koncentrálni az új energiatárolási pályázatnál. Az interjúban körbejártuk azt is, hogy az országos földgáz kiváltási stratégiában fontos biogáz és geotermikus energia támogatási rendszereinek kialakítása kapcsán milyen szempontok a legfontosabbak. Az elnök szavai szerint "egyre kevésbé érezzük azt, hogy a fióknak dolgoznánk, de szeretnénk visszahozni a rendszeres iparági egyeztetések kultúráját", amely a sokszínűbbé váló támogatási rendszerben sok érdekelt szereplő összehangolt munkájának teremt szakmai fórumot. Novák Csaba is részt vesz és az energiatárolási fejleményekről panelbeszélgetést moderál a Portfolio április 8-i Vállalati Energiamenedzsment konferenciáján, további részletek és jelentkezés itt.

Nem elég a napenergiára építeni - Sokszínű támogatási rendszert szorgalmaz a Magyar Megújuló Energia Szövetség

Nem elég a napenergiára építeni - Sokszínű támogatási rendszert szorgalmaz a Magyar Megújuló Energia Szövetség

Bár jelenleg a KÁT és a METÁR támogatási rendszerek felülvizsgálata van a középpontban, "fontosnak tartjuk, hogy a megújulóenergia-termelés jövőjéről szélesebb perspektívában gondolkodjunk" – hangsúlyozza közleményében a Magyar Megújuló Energia Szövetség, és nyolc kulcsterületet azonosított, amelyeken lépéseket szorgalmaz. A szervezet úgy látja, hogy "egy egészséges, fenntartható és rugalmas energiarendszerhez nem elég kizárólag a napenergiára építeni – szükség van más megújuló forrásokra és innovatív megoldásokra is."

Fajsúlyos változást jelentett be a kormány - Hogy hat ez az Alteo-ra?

Fajsúlyos változást jelentett be a kormány - Hogy hat ez az Alteo-ra?

Péntek éjjel, gyakorlatilag egyik pillanatról a másikra megszüntette a kormány a KÁT és METÁR rendszerekben az inflációval növelt kötelező átvételi árak rendszerét. Az Erste elemzője most kifejtette, hogy mindez hogyan hat a kiegyenlítői piacon rendkívül fonto szereplő, a tőzsdén is jegyzett Alteo számára.

Videó: így lesz a csirketrágyából elektromos áram – a Szarvasi Biogázüzemben jártunk

Videó: így lesz a csirketrágyából elektromos áram – a Szarvasi Biogázüzemben jártunk

A Mol tavaly nyáron vásárolta meg a Szarvasi Biogázüzemet, ahol évente 110 ezer tonna húsipari hulladékot, szerves trágyát és mezőgazdasági mellékterméket dolgoznak fel, amelyből 12,5 millió köbméter biogázt, illetve villamosenergiát állítanak elő. Mi az a szubsztrátum, hogyan alakul át a csirketrágya elektromos árammá, és mit kezd az üzem a gyártás során keletkező melléktermékkel, egyáltalán hogyan illeszkedik az új tevékenység a Mol stratégiájába? A Portfolio stábja Szarvason járt, ahol mindezekre megkaptuk a választ.

Kulcsfontosságú lesz a megújuló energia az agráriumban is

Kulcsfontosságú lesz a megújuló energia az agráriumban is

A Portfolio Agrárszektor 2024 konferencián az energiafelhasználás jelentősége és kihívásai álltak a középpontban, különös tekintettel a mezőgazdaság növekvő energiaköltségeire. Fehér Róbert, a 8G Energy vezérigazgatója rámutatott, hogy a megújuló energiaforrások, mint a napenergia, a geotermia és a biogáz, kulcsszerepet játszhatnak az ágazat energiaellátásának korszerűsítésében. Az előadók hangsúlyozták a komplex tervezés fontosságát, valamint az energiafedezeti stratégiák és az innovatív technológiák alkalmazásának szükségességét. Bali Gábor, az Energiq ügyvezetője kiemelte, hogy az agrárvállalkozások között nőtt a tudatosság az energiafogyasztás optimalizálása terén, ami segíti a kockázatok kezelését. Az Agri-PV rendszerek és más zöld megoldások integrációja hosszú távon hozzájárulhat az energiaellátás stabilitásához és fenntarthatóságához.

Még 200 évig velünk maradhat a földgáz

Még 200 évig velünk maradhat a földgáz

"A földgázrendszer rugalmassági kérdései, a (zöld) hidrogén és a biogáz szerepe a vállalati dekarbonizációs törekvések során" - címmel zajlott le a Portfolio Energy Investment Forum 2024 konferenciáján egy beszélgetés, ahol többek között a földgáz szerepéről beszélgettek a szakemberek a zöld átállásban, de szóba került a biometán és a biogáz, illetve a hidrogénfelhasználás is.

Kiszivárgott: szakítani készül Ausztria az orosz gázzal egy nagy alku részeként

Kiszivárgott: szakítani készül Ausztria az orosz gázzal egy nagy alku részeként

Ausztria 2027-ig teljesen megszűnteti az orosz vezetékes gázimportot, összhangban az uniós célokkal, azaz a 2040-ig tartó hosszú távú gázszerződésből ki fog lépni – lényegében ezt rögzítette írásban a két osztrák koalíciós párt a zöldek erőteljes nyomására, fontos személyügyi alkukkal párhuzamosan. Utóbbinak része, hogy a néppárti pénzügyminisztert jelölik az uniós biztosi posztra, illetve az is, hogy amint tegnap kiderült: a szintén néppárti gazdasági miniszter kerülhet az osztrák jegybank élére.

Egyszerűbb lesz hozzáférniük a kisvállalatoknak a cseppfolyósított földgázhoz

Az LNG (cseppfolyósított földgáz) és bio-LNG gáz tárolásához, szállításához kisebb vállalatok számára kompozit konténereket építő német Nesetten vállalatnak nyújt támogatást az EIT InnoEnergy, ezzel segítve a megújuló energiára való átállás gyorsítását - áll a cég közleményében.

Januártól megváltozik a háztartási hulladékok gyűjtése - Félmillió magyart érint az új rendszer

Januártól megváltozik a háztartási hulladékok gyűjtése - Félmillió magyart érint az új rendszer

Múlt héten számoltunk be róla, hogy a Magyar Közlönyben is megjelent az organikus hulladékok gyűjtésére vonatkozó rendelet, ami 2023. december 31-től érvényes: vagyis 2024 elejétől Magyarországon is elindul a biohulladékok széles körű gyűjtése, ami a konyhai zöldhulladékot és az élelmiszer-hulladékot foglalja magába. Ezek átvételét, gyűjtését és elszállítását a MOHU Mol Hulladékgazdálkodási Zrt. biztosítja, a vállalat több új információt is elárult az induló rendszerről, többek között azt, hogy mely településeken vezetik be a lakásonként kiosztott 5 literes gyűjtőedényeket, melyik az a kettő kijelölt budapesti kerület, ahol lesz ilyen szolgáltatás, milyen gyakran jön a kukásautó a biohulladékokért, illetve azt is, hogy milyen hulladéktípusok kerülhetnek a konyhai gyűjtőedénybe, amit a lakosok ingyenesen, és önkéntes alapon kérhetnek a társasházaktól, tehát nem lesz kötelező, illetve extra díjtétellel sem jár majd a biohulladékok gyűjtése az ottlakóknak.

Ez lenne Magyarország titkos fegyvere?

Ez lenne Magyarország titkos fegyvere?

A Nemzetközi Energiaügynökség új jelentése is rávilágít a földgázimport jó részének kiváltására alkalmas jelentős hazai biometán-potenciálra. A magyar biometán-vagyon kiaknázásával olyan, az energiafüggetlenséget erősítő hazai megújuló forrást vonhatunk be az energiaellátásba, amely hozzájárulhat a napelemek által okozott kihívások megválaszolásához, új munkahelyek teremtéséhez és a magyar ipar fejlesztéséhez is. A termelés fokozása szerepel a kormányzati stratégiában is, az iparági szereplők pedig önálló biogáz- és biometán stratégián dolgoznak.

Már vizsgálják a földgázrendszer fejlesztési lehetőségeit a megújuló gázok szállítására

Már vizsgálják a földgázrendszer fejlesztési lehetőségeit a megújuló gázok szállítására

Bár a földgázszállítási-rendszer jelenlegi formájában gyakorlatilag átalakítás nélkül is alkalmas 2%-os hidrogén-földgáz keverék szállítására, kizárólagos hidrogénszállítás esetén viszont már jelentősebb rendszert átalakító beruházásokra lenne szükség. A jelenlegi földgázrendszer átalakítása még így is a legolcsóbb megoldás a hidrogén szállítására, amely segítheti olyan EU-s szakpolitikai célok elérését, amelyek 2030-ra az iparban 42%-os zöld hidrogénfelhasználási arányt írnak elő. Az alternatív energiahordozók nagynyomású földgázrendszerben való szállíthatóságát az FGSZ Földgázszállító Zrt.-nél már jó ideje vizsgálják.

Gázkazánok betiltása: új irányt vehet az EU

Gázkazánok betiltása: új irányt vehet az EU

Aktívan készül arra az Európai Unió, hogy a jövőben már ne engedje új, hagyományos gázkazánok üzembeállítását. A cél az lenne, hogy a fűtésre használt energiát a megújulók által előállított villamos energia felé tolják el. Viszont az iparági lobbi szeretné elérni, hogy a hidrogént és a biogázokat használó kazánok továbbra is zöldjelzést kapjanak.

Alkoholt foglalt le a NAV, fűtés lesz belőle

Alkoholt foglalt le a NAV, fűtés lesz belőle

A közelmúltban semmisítették meg a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) munkatársai által Nyugat-Magyarországon lefoglalt alkoholtermékeket, a 8000 liter ismeretlen eredetű italból biogáz lesz, amit fűtésre használnak - közölte a NAV pénteken.

  • 1
  • 2
Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Trump bontókalapáccsal esett a világrendnek, a legnagyobb árat az USA fizetheti
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.