A globális fintech-piac továbbra is az innováció és a növekedés egyik fontos motorja, annak ellenére, hogy finanszírozási és vállalatértékelési szempontból az elmúlt néhány év kijózanodást hozott. A fintech piac a generatív AI boom, a beágyazott pénzügyek terjedése, az open banking, és a hálózatba kapcsolt kereskedelem és a potenciális új ügyfelek, az alulbankoltak elérése révén „2030-ra ötszörösére növekszik, 1,5 ezer milliárd dollárosra hízik” – vetíti előre a BCG fintech tanulmánya.
A globális nettó vagyon tavaly 4,3%-kal, 477 000 milliárd dollárra nőtt, ezen belül a pénzügyi vagyon pedig közel 7%-kal, 275 000 milliárd dollárra emelkedett, a 2022-es 4%-os csökkenés után – derül ki a Boston Consulting Group jelentéséből. Észak-Amerika a leggyorsabban növekvő régiók közé tartozik, az új pénzügyi vagyon több mint 50%-a ebben a régióban keletkezett tavaly, de nem várt helyről jöhetnek az új kihívók.
Felemás éve volt tavaly a globális alapkezelői piacnak: bár a kezelt vagyon 12%-kal közel 120 000 milliárd dollárra nőtt, a nyereség 8,1%-kal csökkent – derül ki a Boston Consulting Group által közzétett Global Asset Management jelentésből. Nincs könnyű dolguk a vagyonkezelőknek, mivel a korábbi receptek már nem működnek: a piaci teljesítmény húzóerejére alapozni édeskevés lesz, közben egyre nagyobb teret nyernek az alacsony díjakkal operáló passzívan kezelt alapok, és hiába vannak innovációs ötletek, ezeknek csak töredéke bizonyul életképesnek. Lehet azért megoldás az egyre sokasodó problémákra: egy jó AI-stratégia sokat segíthet a profitnövelésben.
A Boston Consulting Group hétfőn közzétett jelentése szerint a globális bankok a következő öt évben összesen 7 ezermilliárd dollárral növelhetik értéküket, ha jelentős lépéseket tesznek a növekedés és a termelékenység fokozása érdekében – írja a Reuters.
Az egészségügybe öntött több forrás csak egy bizonyos pontig teremt plusz értéket, egy szint felett a rendszer produktuma elkezd platózni - mutatott rá Újlaki Ákos, a BCG partnere a Magyar Kórházszövetség által szervezett Medicina Fórumon tartott előadásában. A szakember felvetette a magán és állami egészségügyi ellátás jobb együttműködése érdekében a koncessziós rendszer alkalmazását idehaza. Ennek azonban lennének előfeltételei.
A fiatalok egyszerre optimisták is jövőjük megítélésében, és félnek is a rájuk váró kihívásoktól, különösen a mesterséges intelligencia negatív hatásaitól, derül ki a Boston Consulting Group (BCG) felméréséből, amelyet a Brain Bar éves generációs kutatásának kereteiben végeztek el.
A napokban látott napvilágot a Nemzeti Energia- és Klímaterv (NEKT) frissített változata, amely – főleg a megújuló energiatermelés területén - számos újdonságot tartalmaz. 2030-ra már nem 6,5, hanem akár 12 gigawatt napelemes kapacitással számol az anyag, valamint a jelenlegi szélerőműkapacitást is megháromszorozná a kormány. Az említett változások jelentős kötelezettségeket rónak a villamosenergiahálózat üzemtetőire, de a szektor más szereplőire is egyaránt. A Portfolio Sustainable World 2023 konferencián Dr. Kiss Csabával, az MVM Zrt. termelési vezérigazgató-helyettesével, Beck Zsófiával, a BCG energia és fenntarthatósági CEE ügyvezető igazgató partnerével és Katona Ádámmal, az E.ON Hungária Zrt. hálózatokért felelős vezérigazgató-helyettesével beszélgetett Weinhardt Attila, a Portfolio energetikai elemzője többek között a megújuló energiaforrások térnyeréséről, a szélerőművi kapacitások növeléséről, Paks I. üzemidejének meghosszabbításáról és a szükséges hálózatfejlesztésekről.
1500 milliárd dollárnyi potenciális új díjbevételre tehetnéánek szert a biztosítók globálisan, nagy lehetőségek rejlenek a természeti katasztrófák, a kiberbiztonság és az egészségbiztosítás területén - fejtette ki Biztosítás 2023 konferenciánk nyitóelőadásában Horváth Krisztián, a Boston Consulting Group partnere. Az elszálló hozamkörnyezeten a biztosítók is nagyot nerhetnek, ám a hitelezési piaci turbulenciák a biztosítók eredményére is negatívan fog hatni, a magas inflációs környezetben pedig komoly költségkontrollra van szükség.
Fel kell tenni azt a kérdést, hogy jó-e az, ha minden második sarkon van egy kórház Magyarországon, de nem mindegyik tölti be a funkcióját. Nem a műtő vagy az ágy a szűk keresztmetszet az egészségügyben, hanem az orvosok és ápolók száma - fejtette ki a Portfolio-nak adott interjújában Újlaki Ákos, a Boston Consulting Group partnere. A globális tanácsadó - mely korábban a Belügyminisztériumnak készített átfogó javaslatot az egészségügyi rendszer átalakításáról - szakembere arról is beszélt, hogy az egészségügyi kormányzat által az elmúlt hónapokban elindított átalakítási kísérlet jó irány, szerinte inkább arról lehetne vitatkozni, hogy miért nem csinálják mindezt gyorsabban. Azt ugyanakkor elismerte, hogy minden átalakítás sikeressége a társadalmi elfogadottságán múlik és ha a lakosság nem fogja a változásokat támogatni, akkor ez is elbukhat, mint minden korábbi hasonló próbálkozás. A szakember azt is leszögezte: a kórházak esetében nagyon fontos a minimumfeltételek meghatározása, de legalább ennyire meghatározó szempontnak kellene lennie a minimum esetszámnak. Várakozása szerint a magánegészségügyi ellátás a jelenlegi kilátások mellett platózni fog, a zene nem szűnik meg, csak lelassul.
Az adatok mérése és megosztása elengedhetetlen ahhoz, hogy az ellátáci láncok és bármely vállalat karbonmentesítése megtörténhesen. Mégis lehetetlen kihívásnak tűnik, hogy egy nagyvállalat a több száz, vagy akár ezer beszállítójáról minden kibocsátási adatot tudjon, úgy, hogy minden beszállítónak további partnerei és beszállítói vannak, vagyis újabb több száz céges karbonlábnyomot kellene számításba venni. És így gördül tovább az adatigény az egyre kisebb és kisebb cégekre. Erre a problémára reagálva hozta létre a Boston Consulting Group és a CDP a mesterséges intelligencián alapuló platformjukat, ami közös kibocsátási adatmegosztásra hívja az ellátási láncok minden egyes szereplőjét.
Európának közösen kellene fellépnie a mesterséges intelligencia (MI) használatában ahhoz, hogy az USA és Kína nyomába eredhessen ezen a területen – véli Francois Candelon, a Boston Consulting Group (BCG) Henderson Institute globális igazgatója. A szakember Magyarországnak is fontos tanácsokat adott a mesterséges intelligencia hatékony használatához, szerinte a jövő kérdése nem az, hol veszik majd át a hatalmat a robotok, hanem az, hol nem.
103 ezermilliárd dollárra nőtt a globális alapkezelői piac kezelt vagyona tavaly év végén – derül ki a Boston Consulting Group (BCG) friss kiadványából, egy év alatt tehát 11%-os vagyonbővülést ért el a szektor, ami a jó piaci hozamok mellett a friss tőkebeáramlásnak is köszönhető. A növekvő vagyon ellenére az alapkezelői profitok stagnáltak, az aktív alapok oldaláról érkező díjnyomás miatt a jövőben is nagy kihívás előtt áll a szektor. Nem lesz könnyű dolga a hagyományos befektetési alapoknak sem, tavaly ugyanis az indexkövető alapok és ETF-ek vagyona ugrott a leglátványosabbat.
A Boston Consulting Group úgy döntött, frissíti modelljét annak érdekében, hogy pontosabb képet kapjon az elektromos autók várható elterjedésével kapcsolatban. Az eredmény több szempontból is megdöbbentő volt: a 2020 eleji előrejelzésükhöz képest négy évvel korábban, vagyis már 2026-ban bekövetkezhet az, hogy több elektromos autót adnak el a világban, mint belsőégésű motorral szereltet. A tisztán elektromos meghajtású autók pedig 15 éven belül átvehetik az uralmat a világ legnagyobb autópiacain.
A magyarok 60 százaléka dolgozna olyan külföldi munkaadónak, aki költözés nélkül lehetővé teszi a magyarországi munkavégzést, a legtöbben Ausztriában, Németországban, az Egyesült Királyságban, az Egyesült Államokban, illetve Svájcban vállalnának szívesen így távoli munkavégzést - közölte a Boston Consulting Group (BCG) kedden az MTI-vel.
A Szegedi Tudományegyetem (SZTE) Általános Orvostudományi Karának kutatói 802 olyan közös fehérjerészletet találtak a BCG-oltás és SARS-CoV-2 vírus között, amelyek szerepet játszhatnak a vírussal szembeni immunválaszban - írta a felsőoktatási intézmény csütörtökön a honlapján. A Virok Dezső és munkatársai által a rangos Clinical and Translational Immunology folyóiratban megjelent közlemény eredményei fontosak lehetnek a BCG-oltás és a koronavírus-fertőzés immunológiai kapcsolatának felderítésében.
Sok az orvos-beteg találkozó Magyarországon, az így megteremtett társadalmi érték azonban jelentősen elmarad a jó európai gyakorlatoktól. Hogy miben csinálják Nyugat-Európában másképp, mint mi, többek között erről beszélt Újlaki Ákos, a Boston Consulting Group projektvezetője a Portfolio mai Private Health Forumán, bemutatva a gyenge és erős kapuőri szerep közti különbséget a háziorvosoknál.
Csapkodást láthatunk a piacokon.
Felragyoghat Európa csillaga.
Történelmi pillanatok Washingtonban.
Káros gazdasági hatásokra figyelmeztet a német gyártó.
A diverzitásért felelős hivatalokat verik szét először.
Már történelmi csúcs közelében az árfolyam.
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?
Az orosz haderő elérte az ukrán véderő egyik legfontosabb városát.
Napokon belül kamatot vált az első PMÁP-sorozat.