A VSquare oknyomozó portál értesülése szerint Magyarország a BYD elektromos járműveinek beszerzését támogatná uniós pénzből. A kormány 240 millió eurót kért a REPowerEU forrásból, amelyet elektromos-autóvásárlási támogatásra fordítanak majd, ez pedig a BYD-t hozhatja helyzetbe. Brüsszel a kifizetések előtt nem vizsgálja a programot, de később fájdalmas kereskedelmi lépéseket tehetnek.
Az Európai Bizottság 140,1 millió euró (mintegy 53,2 milliárd forint) támogatást folyósított Magyarországnak az energiaellátás biztosítását segítő REPowerEU uniós alapokhoz kapcsolódó előfinanszírozás részeként a koronavírus-járvány utáni helyreállítást segítő uniós eszköz (RRF) keretében, a finanszírozás a REPowerEU előfinanszírozás utolsó részlete - közölte a brüsszeli testület hétfőn.
Közzétette pénteken a kormány az elektromos személygépkocsi, kisteherautó vagy kisbusz megvásárlását segítő végleges uniós pályázati szabályokat, és egy hónap múlva, február 5-én ki is nyílik a 30 milliárd forintos támogatási keret. Az anyagból kiderült, hogy a budapesti cégek 10,8 milliárd forintos keretre pályázhatnak, vidéki cégek pedig 19,2 milliárdra, és összesen legfeljebb 9375 darab projekt támogatható.
Az Európai Bizottság után a Tanács is jóváhagyta Magyarország REPowerEU tervét, amely keretében 2026-ig 2346 milliárd forintot fordítanánk a szén-dioxid-kibocsátás, a primerenergia-felhasználás és az orosz energiahordozóktól való függőség csökkentésére. Ennek az összegnek a 11 százalékát uniós vissza nem térítendő támogatásból, 63 százalékát uniós hitelből fedeznénk (a fennmaradó hányad hazai önrész). A tervet elemezve, a Levegő Munkacsoport arra következtetésre jutott, hogy lehetett volna sokkal jobbat is készíteni.
Csaknem 300 milliárd forint uniós forrás érkezett Magyarországra; a beruházások közül kiemelt forrásmennyiség jut a villamosenergia-hálózat korszerűsítésére, kapacitásbővítésére - közölte az Energiaügyi Minisztérium (EM) a Facebook oldalán csütörtökön.
A RePowerEU forrásaiból 779,5 millió eurót, azaz közel 300 milliárd forintot utaltak hazánknak a mai napon – jelentette be Varga Mihály pénzügyminiszter csütörtökön. Az első előlegről tudható volt, hogy februárig megérkezik, mert ennek kifizetését egyetlen uniós eljárás sem blokkolja, azonban a mintegy 3,9 milliárd eurós teljes kerethez sürgősen lépéseket kell tennie a kormánynak. Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter pedig azt közölte, hogy januárban az első kohéziós kifizetések is megindulhatnak.
Talán eddig még nem is volt az aktív pályázati ciklusok fennállása óta olyan, hogy két év teljen el folyamatosan pályázati kiírások nélkül. Az elmúlt két évben egy-egy esetet leszámítva nem úszkáltunk a különböző pályázati lehetőségekben. Ez a kedvezőtlen időszak zárulhat le 2024 elején, miután múlt héten az Európai Bizottság úgy döntött: nem blokkolja tovább a Magyarországnak járó kohéziós forrásokat. Ahogy elérhetővé válik a visszatartott forrásokhoz való hozzáférés, úgy nyílhatnak meg a különböző támogatási lehetőségek is. El fog jönni majd az a pont, amikor csak kapkodjuk a fejünket, mert hetente jönnek ki újabb, jobbnál-jobb lehetőségek. Ez a különböző pályázat keretrendszerek miatt amúgy reális félelem is, hiszen ezek a kiírások egy nagy program részei, a programnak pedig véghatárideje van – ameddig be kell fejezni. Két fő programot vizsgálunk most meg, amiben jelentős érdeklődés mutatkozik majd, jobb előre tudni róla.
Eddig csak annyi volt biztos, hogy négy ország nem szavazta meg az Európai Unió Tanácsában múlt héten a magyar RePowerEU-tervet, de Varga Mihály pénzügyminiszter most közölte: Svédország, Dánia és Finnország sem támogatta Magyarország esetében további 4,6 milliárd eurónyi forrás jóváhagyását, amelyből 0,9 milliárd eurót előlegként megkaphat a kormány. Intő jel ez a későbbi, helyreállítási és ellenállóképességi eszközről (RRF) szóló szavazásra.
Az uniós pénzügyminiszterek elfogadták Magyarország módosított helyreállítási tervét – jelentette be Varga Mihály az Ecofin ülés után Brüsszelben. Ezzel Magyarország az RePowerEU-fejezetből igényelt hitel és támogatási láb 10 százalékát kaphatja meg előlegként idén februárig, majd még egy ugyanekkora szeletet az év végéig is folyósíthat az Európai Bizottság.
Magyarország módosított helyreállítási terve tovább lép a következő fázisba, miután a tagállami pénzügyminiszterekből álló Európai Tanács szavaz a RePowerEU fejezet kifizetéseiről. A Népszava viszont úgy értesült, hogy két ország is azt jelezte, hogy nem szavazza meg a javaslatot, csak tartózkodhatnak. A döntésnek komoly tétje van: mintegy 0,9 milliárd eurónyi előleget utalhat Brüsszel már az előtt, hogy a kormány teljesíteni az RRF-szupermérföldeket.
A magyar kormány vállalta a módosított és a REPowerEU fejezettel kiegészített helyreállítási programban, hogy 2025 végéig reformot hajt végre a lakossági rezsiárak meghatározása terén. Így lehetővé téve a dinamikus árképzéssel rendelkezőknek, hogy önkéntes villamosenergia-vásárlási szerződést kössenek. Az Energiaügyi Minisztérium péntek délután közleményt adott ki, amelyben jelezték: a rezsicsökkentett árak mindenki számára maradnak, a 2024-es költségvetésben is biztosítottak ennek a feltételei.
Végül a legutolsónak beadott RePowerEU-fejezet esetében történhetnek meg az első uniós kifizetések: akár már jövő februárban befuthatnak az első utalások. Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter örömét fejezte ki az előlegfizetést lehetővé tevő csütörtöki bizottsági döntés kapcsán, de jelezte, hogy minden más forrást is fel akarnak szabadítani.
A Portfolio ma délelőtt megírt információival összhangban valóban jóváhagyta ma az Európai Bizottság a magyar kormány által módosított és a REPowerEU fejezettel kiegészített helyreállítási tervet, és így előleg kifizetés címén közel 1 milliárd eurónyi forrást kap majd meg Magyarország – közölte csütörtökön a brüsszeli testület.
Csütörtök délelőtt az Európai Bizottság jóváhagyta Magyarország módosított és a REPowerEU fejezettel kiegészített helyreállítási és ellenállóképességi eszközét, amely változtatásokat a kormány augusztusban kezdeményezte – tudta meg a Portfolio. Ezt röviddel dél után az Európai Bizottság közleménye meg is erősítette. A mai döntés nyomán közel 1 milliárd euró uniós előlegfizetés indulhat meg Magyarország számára a program fejlesztéseire. A 4,6 milliárd eurós fejezet fennmaradó része esetében viszont még szükség lesz az RRF szupermérföldköveinek teljesítése, és a kohéziós források felszabadítása is várat még magára.
Az Európai Bizottság hamarosan egy jelentős, akár 1 milliárd eurós összegű pénzösszeg folyósítását hagyja jóvá Magyarország számára – értesült a Bloomberg. A kifizetés a helyreállítási és ellenállóképességi eszköz (RRF) RePowerEU fejezetéből érkezhet, miután elfogadják a módosított magyar terveket. Mint arról korábban írtunk, egy jogi kiskapu teszi lehetővé azt, hogy a jogállamisági viták mellett is kifizethesse az előleget a brüsszeli testület.
Az Európai Unió javaslatot tett, hogy felszabadítsák a Lengyelországnak szánt 5,1 milliárd eurónyi forrást az energiafüggőség csökkentésére és a zöld energia fejlesztésére. A lengyel kormány néhány feltételt teljesített a jogállamisági eljárásban, így Brüsszel engedélyezte az előfinanszírozás kifizetését. Az új, várhatóan Donald Tusk által vezetendő kormány már ígéretet tett a jogállamiság helyreállítására és az EU-val való kapcsolatok javítására. Az ellenzék várhatóan december közepén veheti át a hatalmat.
Eddig 26 főt kapcsoltak le.
Előásták Robert F. Kennedy Jr. múltbéli nyilatkozatait.
Egyre nagyobb a kockázat, hogy a várakozások fölé mehet a hiány.
Az eszkaláció lépéskényszerbe hozta a honvédelmi minisztériumot.
Mi lesz a nyugdíjakkal?
Hogy látja a cég jövőjét az elnök-vezérigazgató?