
Jó hír, hogy csaknem két évtizede nem nőtt olyan nagy mértékben a magyar lakosság megtakarításainak az állománya, mint tavaly (+16,1%), még az inflációval korrigálva is majdnem rekordot döntött a tavalyi gyarapodás (+11,0%). A részletekről alábbi cikkünkben számoltunk be:

Nemcsak ezt mutatják be az MNB friss „előzetes pénzügyi számlák” statisztikái, hanem viszonylag átfogó (de nem teljes) képet adnak a külföldön tartott megtakarításokról is. Ide sorolhatjuk a szélesebb körben elterjedt Revolut-számlák és külföldi részvények mellett a magyarok szűkebb rétege számára elérhető külföldi (privát)banki számlákon kezelt pénzeket is.

A jegybanki statisztika a betétek, a hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok (kötvények, jelzáloglevelek), a befektetési jegyek, a készpénz (valuta) és a részvények esetében mutatja a képet. Ez alapján a részvények és a befektetési jegyek körében a legmagasabb a külföldi megtakarítások aránya, és e felsorolt megtakarítások 12,3%-át tartjuk külföldön az MNB statisztikái szerint, ami közel 7000 milliárd forint. Négy évvel korábban ez az arány még csak 7,2% volt.

Persze emögött részben átértékelődési hatások állnak. Ha például nem lett volna a tavalyi 7%-os körüli forintgyengülés az euróhoz képest, akkor nagyjából valószínűleg mintegy 0,2 százalékponttal növekedett volna csak az arány az egy évvel korábbi 11,3%-ról. Ez még csak a devizaárfolyam-mozgásból származó átértékelődési hatás, ezt egészítik ki az egyéb átértékelődések, illetve a tranzakciós mozgások.
Éppen a tranzakciós adatok mutatnak pontosabb képet a háztartások magatartásáról: az előző évivel csaknem megegyező, nettó 729 milliárd forintnyi megtakarítás áramlott külföldre vagy keletkezett ott tavaly. Összehasonlításképp: az állampapírok kamathalmozódásával együtt 5812 milliárd forint volt a háztartási (belföldi és külföldi) megtakarítások teljes nettó tranzakciója tavaly, ebből tehát minden nyolcadik kapcsolódott külföldhöz. Egyedül a valuta állományában látható csökkenés, ami feltehetően nem a külföldi turizmus visszaesésével (hiszen az nőtt), hanem talán a devizaspekuláció szofisztikálódásával magyarázható.

2024. október 1-je óta 0,45%-os devizakonverziós illetékkel terheli az állam a devizaváltással járó tranzakciók hosszú sorát, ez azonban nem vetette vissza a külföldi megtakarítások iránti keresletet. Sőt, az intenzívebb forintgyengüléssel jellemezhető korábbi időszakokhoz hasonlóan éppen a negyedik negyedévben volt a legmagasabb a külföldi megtakarítások tranzakciós adata. Emögött nem feltétlenül áll racionális magatartás: a gyengébb forintárfolyamot az utóbbi hetekben is erősödés követte, és ezáltal (nem feltétlenül realizált) árfolyamveszteség érhette a devizás megtakarítókat.

Nem kizárólag a külföldi megtakarítások, hanem a belföldi devizás lehetőségek is időről időre megmozgatják a hazai megtakarítók fantáziáját. Az MNB adatai meglehetősen korlátozottak e téren, mindenesetre azt mutatják, hogy a betétek és a kötvények, jelzáloglevelek esetében nem az utóbbi két év volt ilyen szempontból intenzív, hanem a 2020-2022 közötti időszak. Ez alapján úgy tűnik, hogy míg korábban egyszerre látszódott a külföldi, illetve a belföldi devizamegtakarítások előtörése, az utóbbi két évben a külföldi állomány nőtt dinamikusan. Ez különösen is azt mutatja, hogy a belföldi szolgáltatóknak észbe kell kapniuk mind a devizás megtakarítások termékfejlesztése, mind azok értékesítése területén, ahogy erre Harmati László, az Erste Bank vezérigazgató-helyettese is utalt múlt heti interjúnkban.


A háztartási betétek (ideértve a folyószámla- és lekötött betéteket is) 27%-a van jelenleg külföldi betétben vagy belföldi devizabetétben, ami mérsékelt csökkenést jelent a 2023-as csúcshoz képest. A kötvények és jelzáloglevelek esetében ez az arány 11,5%, kilenc éve a legmagasabb érték.

Az MNB az utóbbi évben jelentős adatrevíziót hajtott végre a fenti statisztikákon több évre visszamenőleg is, bővítve ezzel a figyelembe vett külföldi eszközök körét. Ez a tény nem gyengíti, hanem erősíti fenti megállapításainkat, hiszen időben is konzisztens módon erősödött a külföldi megtakarítások starisztikai lefedettsége. Hogy mi áll az adatrevízió hátterében, arról az MNB nekünk adott válasza alapján tavaly júniusban már írtunk, későbbi hatásait pedig augusztusban is elemeztük.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ
Találd meg a neked való befektetési alapot!
A Győzelem napjára készül Oroszország, tovább folyik a vita a tűzszünetről – Háborús híreink hétfőn
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Támadást indított Amerika szövetségese: felszálltak a harci repülőgépek
Ez a válasz a korábbi csapásra.
Napi 2,4 millió hordóra nőhet az olajtermelés az Amerikai-öbölnél
Bizakodóak az iparági vezetők.
Közvetett vámjogi képviselők partnerellenőrzése vs. előzetes üzleti ellenőrzés - Mik a fő különbségek?
2025 márciusától új kötelezettség vonatkozik a közvetett vámjogi képviselőkre: rendszeres partnerellenőrzést kell végezniük a NAV által biztosított információcsomag alapján. Felmerül a
Nyugaton van még a pénzügyi világ nagyja
Ugyan a top helyekre már bőven odaférnek ázsiai városok, de azért a legfontosabb pénzügyi központok még mindig Nyugaton vannak. Az e heti ábránkon csak az...
The post Nyugaton van még a pénz
A legjobb és legrosszabb pénzügyi döntések szülőként
A Bankmonitor legújabb videójában a szülők pénzügyi döntései volt a téma. A pénzügyi szakértők és gyakorló szülők saját tapasztalataik, ismereteik alapján vitatták meg miért is olyan
Üdvözlünk mindenkit! (HAH Majális 2025)
A HOLD After Hours legénysége az Akváriumban ünnepelte a podcast öt évét, egyben búcsúztatta a szezont. Balázs és Zsolt mellett a színpadon Zsiday Viktor, Móricz...
The post Üdvözlünk minde
A természet mérnökei, akik segítenek a klímaharcban
A hódokat gyakran emlegetik a természet mérnökeiként - nem véletlenül. A Magyarországon is őshonosnak számító faj leginkább gátépítő tevékenységéről ismert, ám
Klímakérdés: hol érdemes most ingatlant venni?
Ingatlanpiac és klímaváltozás: hol értéktelenedik el a tengerpart, és hol erősödik a dombtető? Mostanra a klímaváltozás nemcsak környezeti kérdés, hanem egyre inkább gazdasági és befekte
Az ünnep, ami tragédiából született
Leáll ma az ország, a nemzet egyként ünnepli a zsinórban harmadik csonka hetet. Május 1. a Munka ünnepe, amit legtöbben a virsli-sör-majális szentháromsággal azonosítanak, pedig...
The post Az
Az Egyesült Államok Környezetvédelmi Ügynökségének deregulációs intézkedései
Az Egyesült Államok Környezetvédelmi Ügynöksége, illetve annak új vezetője jelentős irányváltást hozna a hivatal eddigi működésébe.

Az ingatlannál is jobb befektetés? (x)

- Omlik a kártyavár Oroszországban: apad az államkassza, dőlnek a hitelek
- Vészharang kondul: elképesztő számok mutatják a magyar gazdaság mélyrepülését
- Aszódi Attila: mi vezetett a történelmi áramszünethez az Ibériai-félszigeten?
- Borzasztó rossz GDP-adat érkezett! Ismét visszaesett a magyar gazdaság
- Rejtélyes az újabb száj- és körömfájás kitörés - Nehéz hetek jönnek Magyarországon
Ingatlanpiaci elemző
Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
Sikeres befektető online tanfolyam
Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.
Mi a hasonlóság Warren Buffett és Csányi Sándor között?
Távozik a guru a Berkshire Hathaway éléről.
Hova mehetnek most a megtakarítások?
Nyitrai Győzővel, az MBH Befektetési Bank üzlet- és termékfejlesztésért felelős vezérigazgató-helyettesével beszélgettünk.
Dermesztő GDP adat érkezett - merre tovább, Magyarország?
A jelenlegi adatok szerint sereghajtók vagyunk az EU-ban.
Eladó új építésű lakások
Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.