Olaszország vezető biztosítójának, a Generalinak és Franciaország második legnagyobb bankjának, a BPCE-nek az igazgatótanácsa hétfőn jóváhagyta az
1900 milliárd euró értékű vagyont kezelő közös vállalat létrehozásáról szóló, nem kötelező érvényű szándéknyilatkozatot.
Céljuk, hogy a tranzakciót 2026 elejéig lezárják. A vagyonkezelési ágazat gyors változásokon megy keresztül, a méret a korábbinál fontosabbá válik - mondta Nicolas Namias, a BPCE vezérigazgatója egy keddi sajtótájékoztatón, amelyen a Generali vezérigazgatójával, Philippe Donnet-val közösen mutatta be "nagyon ambiciózus" projektjüket.
A szándéknyilatkozat szerint a Generali és a BPCE tulajdonában lévő Natixis Investment Managers saját eszközeik tulajdonjogát fenntartva 15 évre átadják az irányítást egy új holland vállalkozásnak, amelyben mindketten 50%-os tulajdonrésszel rendelkeznek. Ez alatt az új vállalkozásnak garantálnia kell az eszközállomány és díjbevételek bizonyos szintjét. Az operatív működés Franciaországban, Olaszországban és az Egyesült Államokban marad, utóbbiban a Generali tavaly vásárolta meg a Conning Holdingsot, egy biztosítókat és nyugdíjalapokat kiszolgáló vagyonkezelőt.
Az Amundi után Európa második legnagyobb kezelt vagyonnal rendelkező vagyonkezelője jöhet így létre, 4,1 milliárd eurós bevételével pedig a legnagyobbá válik.
A Natixis mintegy 1300 milliárd eurónyi kezelt vagyonnal járul hozzá a tranzakcióhoz, a Generali pedig valamivel több mint 630 milliárd euróval - mondta Donnet. Az új egység, amelynek értékét a két vállalat mintegy 9,5 milliárd euróra becsüli, "kiegyensúlyozott irányítási és ellenőrzési jogokkal" fog rendelkezni. Namias lesz az elnök, Donnet pedig az alelnök. A vezérigazgató Woody Bradford, a Conning vezérigazgatója lesz, aki most a Generali vagyonkezelési tevékenységét vezeti. A Natixis IM vezérigazgatója, Philippe Setbon lesz a vezérigazgató-helyettes.
Az összefonódásból származó szinergiák az előrejelzések szerint öt év alatt mintegy 200 millió eurót tesznek ki. A Generali vállalta, hogy ezen időtávon 15 milliárd euró forrást biztosít új befektetési kezdeményezések beindítására.
Az európai vagyonkezelési ágazat átalakulóban van, a szereplők vagy összeolvadnak, vagy kivonulnak a piacról, mivel az alacsony árrést biztosító passzív befektetési termékek veszélyeztetik a nyereségüket, a hatalmas amerikai versenytársak pedig piaci részesedést szereznek velük szemben, miközben a technológiai változások komoly beruházásokat igényelnek.
Tavaly a francia BNP Paribas bank állapodott meg a szintén francia Axával a biztosító vagyonkezelési üzletágának megvásárlásáról. Az Európában piacvezető Amundi szintén tárgyalt az Allianz Global Investors-szal való összefogásról, de a tárgyalások megszakadtak.
A most tervezett tranzakciót Rómának még jóvá kell hagynia az olasz szabályok alapján. Fausto Orsomarso, Giorgia Meloni miniszterelnök Fratelli d'Italia pártjának bankszabályozásért felelős tagja aggodalmát fejezte ki az ügylettel kapcsolatban. "Nem ellenezzük egy új európai vagyonkezelő vezető cég létrehozását, de nem titkolhatjuk, hogy a részvényesek és a nemzeti érdekek miatt aggódunk amiatt, hogy ez az új kontinentális szereplő csak akkor lesz olasz, ha olaszok megtakarításairól van szó" – fogalmazott.
Címlapkép forrása: Shutterstock
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ