Az európai országok az elmúlt évben megelőzték az Egyesült Államokat az Ukrajnának nyújtott segélyek terén - derül ki a Kieli Világgazdasági Intézet legfrissebb adataiból.
Emmanuel Macron francia elnök hétfőn európai vezetők találkozóját hívja össze Párizsba az ukrajnai helyzet megvitatására. A megbeszélésen várhatóan hét ország képviselői vesznek részt, köztük Franciaország, Nagy-Britannia, Németország és Lengyelország.
Az Európai Unió Münchenben tartózkodó külügyminiszterei rendkívüli ülést tartottak vasárnap délelőtt – írja az Ukrajinszka Pravda.
Az európai vezetők informális találkozót terveznek Ukrajnáról, amelynek részleteiről jelenleg is egyeztetések folynak. A francia elnökség egyik tisztviselője megerősítette, hogy Franciaország tárgyalásokat folytat szövetségeseivel a lehetséges csúcstalálkozóról, bár konkrét döntés még nem született - írja a Reuters.
Az európai biztonság érdekében kemény döntésekre és áldozatokra van szükség - jelentette ki Jean-Noel Barrot francia külügyminiszter a müncheni biztonsági konferencián. A politikus hangsúlyozta, hogy Európának fel kell készülnie a kihívásokra, miközben az Egyesült Államok még keresi a megfelelő stratégiát az ukrán válság kezelésére - számolt be a Reuters.
Donald Trump amerikai elnök azt mondja, békét akar teremteni Ukrajnában. Megközelítése azonban nem működhet, mert az nem kezeli a biztonsági garanciák problémáját. Addig nem lesz béke, amíg Ukrajnának egyedül kell szembenéznie Oroszországgal. Elképzelhető azonban, hogy ez a probléma kiküszöbölhető. Elméletileg a hadviselés miniatürizálásában rejlő technikai innováció új utakat kínálhat a béke megteremtéséhez, valamint Franciaország és az Egyesült Királyság – mindkettő atomhatalom – is közbeléphetne, ha Amerika visszalép.
Európának erősítenie kell védelmi és gazdasági képességeit, és növelnie kell gazdasági függetlenségét. Trump visszatérését egyfajta lökés lehet, amely arra ösztönzi az EU-t, hogy befektessen saját védelmébe, gazdaságába és technológiájába. Az EU-nak most kell gyorsítania és cselekednie, mivel nincs más választása, és elfogyott az idő, fel kell oldania a pénzügyi korlátozásokat, valamint új gazdasági stratégiát kell kidolgoznia – mondta Emmanuel Macron, Franciaország elnöke egy interjúban, amelyben Donald Trump visszatérését elektrosokknak nevezte, amely arra készteti Európát, hogy saját jövőjéről és Ukrajna helyzetéről is maga gondoskodjon.
Újabb részletek kerültek napvilágra arról az uniós tagállami kezdeményezésről, amely a gáztárolók időközi feltöltési céljainak felülvizsgálatát szorgalmazza. A mai EU-s tanácskozáson több ország azt javasolta, hogy a kötelező előírások helyett önkéntes alapon határozhassák meg a tárolóik időközi feltöltési céljait. Németország, Franciaország és Hollandia attól tart, hogy a jelenlegi szabályok túlfeszítik a piacot. A Bizottság azonban egyelőre kitart amellett, hogy a mostani szabályok elegendő mozgásteret biztosítanak, és akár további két évvel is meghosszabbítaná azokat.
Oroszország tavaly többet költött katonai kiadásokra, mint az Európai Unió összes tagállama és Nagy-Britannia együttvéve – írja a Financial Times a Stratégiai Tanulmányok Nemzetközi Intézete (IISS) agytröszt kutatása alapján.
A francia kormány javaslata, amely az európai vegyipar megmentését célozza, új lendületet adhat az iparágnak azáltal, hogy stratégiai jelentőségűnek nyilvánít tizenöt vegyi anyagot – írja a Politico. Ez az intézkedés segíthet fenntartani Európa önállóságát a vegyiparban, miközben modernizációs és környezetvédelmi kihívásokra is válaszokat kínál, figyelemmel kísérve a nemzetközi versenyt és az iparág zöld átmenetét.
Egy SCALP típusú cirkálórakétát lőtt ki az ukrán haderő Oroszország Kurszk megyéjére. A robbanófej nem lépett működésbe, az orosz vészhelyzeti minisztérium munkatársai hatástalanították az eszközt, miután földet ért – számol be az incidensről a TASZSZ.
Az indiai védelmi ipar jelentős mérföldkőhöz érkezhet: Franciaország komoly érdeklődést mutat az indiai gyártású Pinaka rakéta-sorozatvető rendszer iránt. A tárgyalások előrehaladott állapotban vannak, ami precedens értékű lehet, hiszen ez lenne az első alkalom, hogy India második legnagyobb fegyverszállítója vásárolna haditechnikai eszközöket az ázsiai országtól - írta a Reuters.
A francia Auchan új stratégiát vezetett be Észak-Franciaország egyes üzleteiben: vasárnaponként autonóm bolti technológiát alkalmaz. A cél a vásárlók számának növelése és a működési költségek csökkentése. A kezdeményezés azonban aggályokat vet fel a szakszervezetek körében, akik kétségbe vonják a hosszú távú nyereségességet és a jövőbeli működésre gyakorolt hatásokat - számolt be az ESM kiskereskedelmi szakportál.
A centrista François Bayrou által vezetett francia kormány hétfőn ismételten túlélt a Nemzetgyűlésben egy bizalmatlansági indítványt, amelyet ismételten a radikális baloldali Engedetlen Franciaország nyújtott be.
Az Európai Unió lehetővé tenné, hogy a tagállamok növeljék katonai kiadásaikat anélkül, hogy ezzel megsértenék a szigorú költségvetési szabályokat. Az új javaslat szerint a védelmi beruházások körébe nemcsak a fegyverbeszerzések, hanem a személyi kiadások és karbantartási költségek is beletartoznának, ami különösen a magas államadóssággal küzdő országok számára jelentene könnyítést.
Sűrű európai és közel-keleti körútba kezd február 10-től J. D. Vance amerikai alelnök, amelynek első állomásán a párizsi AI Action Summiton, később a Müncheni Biztonságpolitikai Konferencián is részt vesz. Ezek közül a legnagyobb figyelem a mi térségünkben talán utóbbi eseményre irányul, mivel itt hangozhatnak el olyan információk, amelyek az ukrajnai háború lezárásának és a béke megteremtésének feltételeire utalhatnak.
Cikkünk folyamatosan frissül a háború eseményeivel.
Európai vezetők szólaltak meg a rendkívüli párizsi csúcsot követően.
A német közszolgálati tévének adott interjút az ukrán elnök.
Egy friss felmérés szerint.
Mikor nézhet be az árfolyam 400 alá?
Nyomasztó kérdésre nincs válasz Ukrajnában.
Az elmúlt időszakban sokat erősödött a magyar deviza.
Mit tervez Donald Trump és Elon Musk