TBSZ-re is fizetni kell szochót?
A tartós befektetési számla (TBSZ) egy olyan, a hitelintézeteknél és befektetési szolgáltatóknál a természetes személyek számára elérhető speciális pénz- és értékpapírszámla, amely részben vagy egészben mentességet biztosít a 15 százalékos kamat-, árfolyamnyereség- és osztalékadó alól. Pénzkivét esetén
- a számlanyitás évét követő 3 év elteltével 10%-kal,
- 5 év elteltével pedig 0%-kal adóznak a TBSZ-en vásárolt befektetések hozamai az általános 15%-os kamatadó helyett.
Az új, 13%-os mértékű szociális hozzájárulást ugyanúgy a szja-törvényre hivatkozva szabályozza a kormány új rendelete, ahogy a TBSZ szabályozása is a szja-törvényen alapul. Ez alapján akár az is logikus lehetne, hogy a TBSZ-en elhelyezett megtakarítások és befektetések szochója hasonlóan működik majd, mint a kamatadó, ugyanakkor ez nincs így.
A Portfolio megkeresésére Süli Szilvia, az RSM Hungary Zrt. Adóüzletágának menedzsere kifejtette, hogy a 205/2023. (V. 31.) Kormányrendelet által bevezetett szocho-fizetési kötelezettség kizárólag az Szja törvény 65.§-a szerinti kamatjövedelmekre vonatkozik – az ingatlanalap befektetési jegyéből származó kamatjövedelem kivételével –, így az Szja törvény 67/B. §-ában szabályozott
tartós befektetésből származó jövedelmet semmilyen módon nem érinti.
A tartós befektetésből származó jövedelmet továbbra is legfeljebb 15% személyi jövedelemadó terhelheti. Ezt akkor kell megfizetni a pozitív adóalap után, ha a lekötést a hároméves lekötési időszak vége alatt szakítja meg a magánszemély befektető. A személyi jövedelemadó mértéke 10% a hároméves lekötési időszak végén, továbbá akkor, ha a magánszemély a lekötést a hároméves lekötési időszak után, de az ötéves lekötési időszak lejárta előtt szakítja meg. Amennyiben pedig a magánszemély a befektetést a lekötés évét követő öt adóévben nem veszi fel, akkor egyáltalán nem merül fel adófizetési kötelezettség, és a jövedelmet nem is kell az szja bevallásban szerepeltetni – teszi hozzá a szakértő.
Mi a helyzet a nyugdíjcélú megtakarításokkal?
Az RSM értelmezése szerint az új szocho-kötelezettség a nyugdíjmegtakarítások közül a foglalkoztatói nyugdíjcélú intézmények (Foglalkoztatói Nyugdíjszolgáltató, FNYSZ) által teljesített Szja törvény szerint kamatjövedelemnek minősülő kifizetéseket érintheti. Ennek a jövedelemnek a teljesített feltételes jogszerzési időtartamnak a 2023. június 30-át követő időszakkal arányos részére kell szocho-t fizetni.
Részben a nyugdíjcélú megtakarítások adózásával foglalkozik a Grantis friss közleménye is, amely szerint ez esetekben sem kell megfizetni a szochót, az alábbiakra azonban érdemes továbbra is odafigyelni:
- Önkéntes nyugdíjpénztár esetében a hozam 10 év után adómentessé válik és onnantól 3 évente felvehető. A tőke továbbra is adóköteles a 21. évig - addig folyamatosan csökken az adóköteles rész.
- NYESZ-en lévő megtakarítás akkor vehető fel adómentesen, ha 10 év eltelt a számlanyitás óta és nyugdíjba vonult a megtakarító. Ha rokkanttá nyilvánítják a megtakarítót, 3 év után is felvehető adómentesen a megtakarítás.
- Nyugdíjbiztosítás a 10. évtől válik teljesen adómentessé és ehhez nem feltétel a nyugdíjkorhatár elérése (ám ekkor vissza kell fizetni az adójóváírásokat 20%-os büntetőkamattal). Részleges adómentességet lehet elérni hatodik évtől, ahogy a rendszeres díjas életbiztosításoknál.
Mi lesz a rendszeres és egyszeri díjas biztosításokkal?
A Grantis szerint a rendszeres díjas életbiztosítás szintén a 10. évtől válik teljesen adómentessé. 6 év után és 10 év előtt az adó felét - tehát 7,5% szja-t és 6,5% szochot - kell csak megfizetni.
Ha viszont a szerződés első 6 évben történik a kifizetés, akkor az adóteher 15 százalék szja és 13 százalék szocho, vagyis összesen 28 százalék – emeli ki itt a Bankmonitor.
Egyszeri díjas biztosítások az ötödik évtől adómentesek. 3 év után és 5 év előtt az adó felét kell csak megfizetni.
Az egyszeri díjas szerződések kapcsán a Bankmonitor is kiemeli, hogy miután a szerződés egyszeri díjas, vagyis a tartam során csak a szerződéskötéskor van díjfizetési kötelezettségünk, és a biztosító kifizetése a szerződés létrejöttét követő 5. év elteltével vagy azt követően következik be, akkor nincs szja- és szocho-fizetési kötelezettség sem, vagyis a megtakarítás adómentes.
- Ha viszont a biztosító kifizetése a 3. és az 5. év között következik be, akkor az szja 7,5 százalék, plusz a szocho 6,5 százalék, vagyis összesen 14 százalék az adóteher.
- Abban az esetben, ha a kifizetés a 3. évet megelőzően történik, úgy az szja 15, a szocho 13, vagyis összesen 28 százalék az adó mértéke a kamatjövedelemre vetítve.
Címlapkép: Getty Images
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ