A bizonytalan gazdasági környezte ellenére, vagy pont emiatt, jelentősen növekedett idén eddig a lakosság megtakarítási állománya Magyarországon – hangzott el az OTP Bank mai sajtóeseményén. Az OTP Alapkezelőhöz idén eddig már közel 950 milliárd forintnyi friss tőke érkezett, ennek közel fele egyetlen alapba, az OTP Optimába áramlott.
Nagy bejelentést tett az Interactive Brokers: elérhetővé tette kínálatában a tartós befektetési számla nyitását, így már adómentesen befektetésre is van lehetőség a bróker kínálatában – derül ki az IBKR közleményéből.
A kormány jelentősen felbolygatta a megtakarítások és a befektetések piacát azzal, hogy május végén bejelentette: július 1-től a 15%-os kamatadón felül 13%-os szociális hozzájárulási adót is kell fizetni a befektetéseken szerzett jövedelmekre. Már a héten beszámoltunk arról, hogy a befektetési alapok és az állampapírok a legnagyobb nyertesei, a bankbetétek pedig a legnagyobb vesztesei lettek az utolsó szocho-mentes hónap kirobbanó keresletének, most viszont arra voltunk kíváncsiak, hogy az MNB erre vonatkozó adatai szerint az adómentes megtakarítási lehetőséget nyújtó tartós befektetési (TBSZ) és nyugdíj-előtakarékossági számlák (NYESZ) népszerűségére milyen hatással voltak a kormány intézkedései.
A Gránit Bank a látra szóló és lekötött forint betétek mellett a dollárban vagy euróban lekötött megtakarítások kamatát is megemelte. A pénzintézet tájékoztatása szerint a 12 hónapos lekötésű USD betétekre 4,00%-os éves kamatot, az EUR betétekre pedig évi 3,00% kamatot kínál. Mindemellett a Kamat Plusz számlával rendelkező ügyfeleknek a bankszámlán lekötés nélkül tartott pénzre – a magyar piacon kifejezetten magasnak számító - jelenleg évi 8,00 %-os (a mindenkori jegybanki alapkamat mínusz 5,00%) kamatot ad. A megemelt betéti kamatokkal azokat az ügyfeleket is célozzák, akik a következő napokban még szocho mentesen szeretnék gyarapítani félretett pénzüket.
Mint az nemrég kiderült, az eddigi 15%-os kamatadón felül 13%-os szociális hozzájárulást is fizetni kell a július 1-je után keletkező kamatbevételekre, illetve az utána vásárolt befektetési alapok, kötvények (kivéve állampapírok) hozamára, amit a kamatadóhoz hasonlóan a szolgáltató von le a befektetés bruttó hozamából. Vajon a TBSZ-en lévő befektetések és a nyugdíjcélú megtakarítások is adózni fognak? Utánakérdeztünk.
Decemberben éri meg legjobban a Tartós Befektetési Számla (TBSZ) nyitása, ráadásul ez a hónap az, amikor sokan évvégi jutalmat, munkahelyi köszönetnyilvánításként kiutalt bónuszt kapnak. Nem véletlen, hogy az ilyentájt rendelkezésre álló plusz összegek gyakorta TBSZ-számlán landolnak, hiszen 3 év után adókedvezményt, 5 év után pedig teljes adómentességet érhetünk el az elért hozamokra vonatkozóan. A TBSZ ezen túl is meghosszabbítható, ekkor újraindul az 5 éves lekötési időszak, amely után adó megfizetése nélkül lehet kivenni a megtakarítást. Az OTP Bank szakértője szerint a nehéz gazdasági helyzet és az elmúlt évek váratlan eseményei sokak figyelmét ráirányították a megtakarítások fontosságára.
Amikor úgy döntünk, hogy családunk jövőjét, anyagi biztonságát szeretnénk valamilyen befektetéssel is megtámogatni, rendelkeznünk kell egy jól körvonalazott tervvel, hogy mi a befektetésünk célja és időtávja. Ha ez az időtáv 3 év felett van, akkor célszerű a befektetésed Tartós Befektetési Számlára elhelyezned, ha pedig még ennél is hosszabb távban gondolkodsz és szeretnél a nyugdíjas éveidre takarékoskodni, csábító kedvezményeket kínál a Nyugdíj-előtakarékossági Számla. Alábbi részletes összefoglalónkból többek között az is kiderül, hogyan működik, mire jó és milyen költségei vannak a TBSZ és a NYESZ számlának.
Közeleg az év vége, amikor még meg lehet nyitni a 2020-as TBSZ-t, hogy adómentesen kamatoztassuk megtakarításunkat. A TBSZ eddig a belföldi befektetési szolgáltatók privilégiuma volt, külföldi szolgáltatók nem fejlesztették le külön a magyar ügyfelek számára. A jég azonban megtört a Finax TBSZ elindításával.
Változik a NAV külföldi TBSZ-számlák nyitására vonatkozó eddigi szakvéleménye, az új feltételek szerint a jövőben szinte lehetetlen lesz magyarnak külföldi szolgáltatónál TBSZ-t tartania.
Az adóbevallás ideje ugyan még messze van, ám az év vége közeleg. Van néhány egyszerű trükk, amellyel még az idén tudod csökenteni, vagy akár teljesen elkerülni a befektetéseid utáni adót. Hogyan adózik a tőzsdei befektetés? Mennyi adót kell fizetned a magyar és külföldi osztalékrészvények után? Részletek a videóban.
Közeleg az év vége, és ahogy ilyenkor lenni szokott, elárasztanak minket a hirdetések, hogyha valakinek maradt még pénze a karácsonyi bevásárlások után, akkor vegye igénybe a 130 000, vagy akár 150 000 Ft-os adójóváírást, és nyisson nyugdíjjal kapcsolatos megtakarítási számlát még most. A kisbefektetők számára elérhető lehetőségeket azonban eléggé felrúgta a Magyar Állampapír Plusz, illetve az, hogy a lakosság közel ötször akkora kamatot kap az állampapírok után, mint az intézményi szereplők. Ennek fényében tekintjük át a klasszikus nyugdíjmegtakarítási termékeket.
Év vége van, ilyenkor bombáznak minket a hirdetésekkel, hogy használd ki az adókedvezményt, és vegyél igénybe akár 150 000 Ft adójóváírást, és vásároljál nyugdíjas éveidre spóroló pénzügyi konstrukciót.
Nincsenek jó véleménnyel a szakemberek a magyarok pénzügyi tudatosságáról: úgy gondolják, kevés megtakarítási terméket ismerünk, és lényeges lenne már az oktatásban megalapozni ilyen irányú ismereteinket. A Front Page Communications és a Kapolyi Ügyvédi Iroda által a hosszú távú megtakarításokról pénzügyi szakemberek körében készített felmérés eredményei szerint jelenleg a szuperállampapír (MÁP+) és a tartós befektetési számla (TBSZ) ösztönzi leginkább a lakosságot távlatos gondolkodásra, a tőzsdei részvényvásárlást pedig a cégek eredménye, valamint állami ösztönzők segítenék leginkább.
Soha nem volt még olyan értékben részvény a hazai háztartásoknál, mint idén júliusban, a friss statisztikák alapján 751 milliárd forintnyi részvényt birtokolnak a magyarok. A lakosság júliusban már inkább értékesített részvényeiből, az árfolyamok emelkedése azonban tovább növelte a magyarok részvényvagyonát.
Nem éri meg TBSZ-re venni az újonnan kibocsátott lakossági állampapírokat, mivel kamatadómentesek, és így a TBSZ-konstrukció semmilyen pluszt nem nyújt. Aki viszont mégis vesz TBSZ-re az új papírokból, rosszul járhat, mert kamatadót is fizethet, ha idő előtt töri fel a TBSZ-t.
Egy sor új javaslatot vázol fel az MNB ma megjelent Versenyképességi Programja, többek között egy Jóléti Alapot állítanának fel, amelynek egészség és nyugdíj lába is lenne, megreformálnák a TBSZ és a NYESZ jelenlegi szabályait, továbbá a tőzsdei részvények után fizetendő osztalékadót is eltörölnék a magánszemélyek esetében.
Cikkünk folyamatosan frissül.
A meghódított terület 40%-át már visszaszerezték az oroszok.
A külügyminiszter szerint minden opciót meg kell vizsgálni.
Ezután nehéz lesz végrehajtani az ICC parancsát.
Erős vélemény jött a volt ukrán főparancsnoktól.
A gyermekbetegségeket kinőve is volt mit variálni a legendás szérián.
Megérkeztek a 2025-ös extraprofitadó részletei.
Megérkezett a Préda, a Portfolio kiberbűnügyi podcastjének második epizódja.
Az eszkaláció lépéskényszerbe hozta a honvédelmi minisztériumot.