1. Questra / Five Winds / AGAM / QW Lianora Swiss Consulting
A befektetőket MLM-rendszerben toborozták, akiknek 300-500%-os éves hozamot ígértek a szakembergárda legambiciózusabb projektjéből:
a "legendás" zöld-foki légitársaság tőzsdére viteléből.
Miután megírtuk, hogy az IPO kacsa és az AGAM valószínűleg piramisjáték, az MNB kiadott egy közleményt, melyből kiderült, vizsgálják a céget, majd feljelentésük nyomán a rendőrség is rászállt. Mindössze hét hónap után a rendőrség lezárta a nyomozást, majd miután megírtuk, hogy bizonyítékok sokaságát hagyták figyelmen kívül, újranyitották az ügyet. Megkerestük a rendőrséget is, ahol tájékoztattak minket, hogy a nyomozás még mindig folyamatban van.Az AGAM egyébként már bedőlt, majd megpróbálták megmenteni egy újabb piramisjáték-párossal, a Five Winds-szel és a QW Lianora Swiss Consultinggal, de úgy tudjuk, már ezek sem fizetnek. A Questra helyi vezetői egyébként kiugrottak a cégből, többen közülük az Invia World (lásd alább) nevű "bitcoinbányász" céghez csatlakoztak.
2. Yota
Mégis bőven voltak Magyarországon, akik a Yotára bízták a pénzüket, alig pár hónapra, hogy megjelent hazánkban, a kínai cég és weboldala eltűnt, vélhetően a befektetők pénzével együtt.
3. OneCoin
Bár évekig el tudták kerülni a hatóságok figyelmét azzal, hogy egyrészt szabályozatlan virtuális devizákkal, másrészt oktatási csomagokkal és nem befektetéssel reklámozták magukat, tavaly nemzetközi rendőrségi és jegybanki razzia célkeresztjébe került a OneCoin és a "kriptopénzt" értékesítő OneLife. A cég bolgár irodáját rendőrök rohamozták meg, lefoglalták az informatikai eszközeiket és kihallgattak 50 embert, Indiában és Kínában pedig több tucat értékesítőt őrizetbe vettek. Tiltották a céget és vizsgálják többek közt még Németországban, Olaszországban, Magyarországon, Vietnamban és Belize-ben is. A céget vezető "lángész feltaláló," Ruja Ignatova pedig eltűnt.
Csak Kínában 2 milliárd dollárnyi vagyont szívott fel a OneCoin, mindössze találgatni lehet arról, hogy a világon összesen mennyi pénzt szifonoztak ki a befektetők zsebéből.
Jellemző egyébként, hogy
akárhányszor hatósági fellépés indul a OneCoin valamelyik ága ellen valamilyen országban, a cég kiad egy közleményt, ami letagadja, hogy az aktuálisan megcélzott helyi tagszervezetükhöz bármi köze lenne.
Hasonló törődésre számíthatnak anyacégüktől a magyar értékesítők is, ha egyszer a hatóságok nyomozása végre lezárul.A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ