Három a legjobbak közül
A legnagyobb felértékelődésen tavaly a Biggeorge 4. nyilvános nyíltvégű, belépési korláttal rendelkező ingatlanfejlesztési ingatlanalapja ment keresztül, amely intézményi befektetők számára indult még a válság előtt. A válság miatt leértékelődött az ingatlanalap, a tavalyi ingatlanpiaci fellendülésnek köszönhetően viszont értékesíteni tudta az eszközei egy részét az alapkezelő. A 75 százalékos tőkeáttétel miatt a tranzakciókon realizált eredmény hatása az egy jegyre jutó nettó eszközértéken felnagyítva keletkezett, így a befektetési jegyek árfolyama 2015 folyamán 50,77 százalékkal emelkedett.A BUX teljesítményét követő alapok hozama volt a legjobb a lakosság számára is elérhető alapok közül tavalyi évben, az OTP-s BUX ETF, az Allianz Indexkövető Részvény, a Pioneer Magyar Indexkövető Részvény és az Erste Stock Hungary Indexkövető Részvény alapok vezették a piacot hozam szempontjából, 42,68-39,17 százalékos nyereséggel.
Az OTP Föld Kincsei alap áll a dobogó harmadik helyén, az aktívan kezelt, nyersanyagokba közvetetten befektető alap B sorozata 24,64 százalékot, A sorozata 23,94 százalékot emelkedett tavaly, úgy, hogy a nyersanyagpiacon befektető összes többi alap kétszámjegyű mínuszokat realizált. Az alap elsősorban a kőolaj és földgáz, valamint a réz és nemesfémek shortolásán ért el kiemelkedő hozamokat.
Három a legrosszabbak közül
Olyan alapok is voltak, amelyek szélsőségesen leértékelődtek, ezekben az esetekben legtöbbször technikai problémák álltak a háttérben. A legnagyobb esésen a már felszámolt Macrogamma alapkezelő NAP alapjai mentek át 81,27 százalékos "teljesítményükkel". Az alapkezelőt csalással leplezték le még 2013-ban, az ingatlanvagyona éppen likvidáláson megy keresztül.Az Access Alapkezelő Első Magyar Daytrade alapja származtatott piaci ügyletekbe fektetett, az S&P 500 és a DAX shortolásán ért el veszteséget, a Buda-Cash csődje miatt a forgalmazását felfüggesztették, május 13 óta közzétett árfolyama sincs az alapnak. Az alapkezelő közlése szerint a beérkező tőke hiányában az alap stratégiája nem tudott kiteljesedni. Az alap 53,9 százalékos leértékelődésen ment keresztül 2015 elejétől május 13-áig, ebből 22,23 százalékos veszteséget még a Buda-Cash csődje előtt szenvedett el.
A Concorde Alapkezelő Nyilasi zártvégű alapja is hatalmasat esett tavaly, az alap december 31-jén járt le. Az alap részvényindexekre felvett (pl. DAX) short stratégiát követett, amely nem tűnt kifizetődőnek, 2015-ös teljesítménye -26,03 százalék volt. Az alap egyébként fekete bárány az alapkezelő portfóliójában, hiszen a tíz legjobb hazai abszolút hozamú alapból (három éves Sharpe-mutató alapján) kilenc a Concorde Alapkezelőé.
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ