Izraeli médiajelentések szerint informális egyeztetések folynak a 42 napos első szakasz meghosszabbításáról. A második fázisról szóló hivatalos, nemzetközi közvetítéssel zajló tárgyalásokat - amelyek az izraeli erők teljes kivonását céloznák - már hetekkel ezelőtt el kellett volna kezdeni, de a törékeny fegyverszünet folyamatos akadályokba ütközik.
Az első szakasz meghosszabbítása további túszok szabadon bocsátását jelentené palesztin foglyok elengedése fejében, ám az izraeli tisztviselők szkeptikusak a megvalósíthatóságot illetően.
A legutóbbi fennakadást az okozza, hogy Izrael a most csütörtökre tervezett új fogolycsere előtt, melynek keretében négy izraeli holttestét kapnák meg 600 palesztin fogolyért cserébe, berekesztette a tárgyalásokat. Jeruzsálem a döntését azzal indokolta, hogy a legutóbbi fogolycsere során a Hamász két, még el nem engedett tússzal végignézette négy társuk szabadon bocsátását.
A túszok átadása körül korábban is akadtak problémák: a Hamász múlt héten összekevert két halottat, illetve látványos parádét rendezett a két legfiatalabb túsz holttestének átadása köré.
A Hamász közölte, hogy nem folytat további tárgyalásokat, amíg a 600 palesztin fogoly szabadon engedése meg nem történik. Egyiptom, a kulcsfontosságú közvetítő sem hajlandó az első fázis meghosszabbításáról tárgyalni, amíg a második szakaszról szóló egyeztetések el nem kezdődnek.
A második szakaszban Izraelnek teljesen ki kellene vonnia erőit Gázából, gyakorlatilag befejezve a háborút, és meg kellene kezdődniük az övezet jövőbeli irányításáról szóló tárgyalásoknak. A Hamász kész lemondani Gáza irányításáról más palesztinok javára, de vezetősége nem hajlandó száműzetésbe vonulni.
Izrael ugyanakkor sem a Hamászt, sem a Ciszjordániát részben irányító Palesztin Nemzeti Hatóságot nem tervezi hatalomba helyezni.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images