A tőkeáramlás kísértetiesen hasonlít a 2008-as folyamatokhoz
"Míg 2010-ben 80 milliárd dollár áramlott a fejlődő piacokra, addig az idei év első öt hónapjában összességében már tőkekivonás volt megfigyelhető a fejlődő piaci alapokból. A tőkeáramlás változása így egyelőre kísértetiesen követi a 2008-as évben tapasztaltakat" - figyelmeztet a Generali Alapkezelő befektetési igazgatója. Pillár Zsolt szerint a már említett kockázati tényezők mellett, számos további jel utal arra, hogy a következő 2-5 hónapban egy lényegesen volatilisebb, alapvetően oldalazó, a kockázatok további fokozódása esetén erősen eső trend alakulhat ki. A Generali Alapkezelő befektetési igazgatója a legfontosabb kockázatok között említi az alábbiakat:
- Bár a világ vezető elemzőházai alapvetően optimisták a tőzsdei árfolyamok idei növekedési kilátásait illetően, májusig a fejlődő piacok összességében egyáltalán nem, a fejlett piacok pedig csak kismértékű emelkedést produkáltak.
- Az amerikai első negyedéves jelentési szezonban csupán 60 százalék körül volt az elemzői konszenzust meghaladó vállalatok aránya, szemben az előző negyedévekkel, amikor 65 és 70 százalék közötti arány volt a jellemző.
- Az S&P 500 indexben szereplő társaságok eredménynövekedésére vonatkozó prognózisok csökkenő pályát vetítenek előre: 2011-ben 20 százalékos, 2012-ben 12,9 százalékos, 2013-ban pedig 10,01 százalékos eredménynövekedést várnak.
- A technikai indikátorok közül, egyre több mutat eladási jelzést, főleg a fejlődő piacok vonatkozásában.
- A tőzsdei új kibocsátások között növekszik a sikertelenek, vagy bevezetést követően negatív árfolyampályát felmutató részvények aránya, gondoljunk a Glencore (árupiaci szektor) IPO-jára.
- A forró pénzek jelenléte, mozgása egyre inkább látszik a magasabb kockázatú szektorokban, a legjobb példa erre az előző hetekben az egyes árupiaci szegmensekben végbement jelentős, 10-15 százalékos visszaesés.
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ