Az első szakaszban a Hamasz 33 izraeli túszt szabadít ki fokozatosan, míg Izrael a fogva tartott palesztinok közül szabadon enged több mint 900 embert. Az izraeli csapatok fokozatosan kivonulnak Gázából, lehetővé téve az északi lakosok visszatérését otthonaikba, miközben jelentős humanitárius segély érkezik a térségbe. A megállapodás második szakasza a 16. napon kezdődő tárgyalásokon kerül véglegesítésre, és a harcok teljes beszüntetését, valamint az összes túsz kiszabadítását célozza.
A konfliktus elmúlt 15 hónapja súlyos következményekkel járt: több mint 46 ezer palesztin vesztette életét, és százezrek váltak hajléktalanná. A lakosság visszatérése a romba dőlt városrészekbe hosszú és fájdalmas folyamat lesz. A háború okozta sebek mélységét mutatja, hogy a túszok szabadulásának minden szakasza fájdalmas lesz a családok és a közösségek számára.
Az Európai Unió óvatos optimizmussal fogadta a tűzszünet hírét.
Ursula von der Leyen bizottsági elnök áttörésnek nevezte az egyezményt, míg Roberta Metsola EP-vezető szerint ez egy fenntartható béke lehetőségét vetíti előre. Ugyanakkor az EU vezetői között is megosztottság figyelhető meg: míg egyes országok a kétállami megoldást szorgalmazzák, mások egyértelműen Izrael mellett állnak ki.
Az EU-nak ráadásul van már egy újjáépítési terve.
Dubravka Šuica, a Mediterrán Térségért felelős biztos a Politico Playbooknak elmondta:
Már folyamatban van egy többéves támogatási program a Palesztin Hatósággal, hogy segítsünk előkészíteni a kétállami megoldást.
„A nemzetközi partnerekkel, köztük az Öböl-menti országokkal közösen dolgozunk majd egy célzott újjáépítési terven és helyreállítási folyamaton a Gázai övezet számára” – tette hozzá.
Donald Trump és Joe Biden is maguknak tulajdonították az egyezmény sikerét. Trump szerint a megállapodás az ő újraválasztásának köszönhető: míg Biden hangsúlyozta kormánya diplomáciai erőfeszítéseit. Benjamin Netanjahu elsőként Trumpot hívta fel, hogy megköszönje a támogatását, majd Bidennek is köszönetet mondott. A rekonstrukciós tervekért Katar, Egyiptom és az ENSZ vállal majd kulcsszerepet, akikhez az EU is betársulhat.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Portfolio