Az Intrum megbízásából a Scale Research közvélemény-kutatást készített arról, hogyan hatott a magyar lakosság pénzügyi helyzetére a koronavírus-járvány 2020-as és 2021-es két hulláma, valamint az arra adott kormányzati gazdasági intézkedések.
A Portfolio Deszpot Károlyt, az Intrum kereskedelmi és fejlesztési igazgatóját kérdezte a kutatás tapasztalatairól:
Az elmúlt évben a hitelpiac legfontosabb fejleménye a törlesztési moratórium bevezetése volt. Az akció népszerűségét a kutatás is alátámasztotta, a megkérdezett, hitellel rendelkező emberek közel fele vette igénybe a moratóriumot (a legnagyobb arányban a 100 és 200 ezer forint közötti keresetűek). A hitelmoratóriumot igénybe vett válaszadók között azonban még csak egy kisebbség, 27 százalék kezdte újra a törlesztést, és
a moratóriumosok több mint harmadának még nincs elképzelése arról, hogy mikor tudná újrakezdeni hitelei visszafizetését.
A kutatás kimutatta azt is, hogy a 20-60 éves magyar lakosság közel 60 százaléka szerint idén a növekvő árak miatt romlik a pénzügyi helyzete. Az áremelkedések leginkább a vidéki nagy- és kisvárosokban élőket érintik, a legkevésbé pedig a fővárosiakat: a megyeszékhelyeken élők 68 százaléka válaszolta, hogy a pénzügyi helyzete romlott az árnövekedés miatt 2021-ben, a budapestieknek pedig csak 45 százaléka.
A cikk megjelenését az Intrum Zrt. támogatta. A kutatás ide kattintva érhető el.
Címlapkép: Getty Images