Mire kell készülni?
A szabályozás bevezetése a 2017-es MNB adatok alapján Magyarországon 9066 független és 19054 függő közvetítőt érint, illetve ezek (potenciális) ügyfeleit. A következő változásokra kell felkészülni:- Tovább szigorodnak majd a tájékoztatási szabályok, új igényfelmérési kötelezettségeket vezetnek be a megfelelő termék kidolgozása érdekében.
- Tájékoztatást kell adni arról, hogy történik-e tanácsadás az értékesítés során, valamint a javadalmazás természetéről, közvetítők esetében pedig annak forrásáról is, vagyis lényegében nyilvánossá válik, hogy mennyit keres egy új szerződés megkötésén egy biztosítási ügynök, értékesítő.
- Az IDD a korábbi elvárásokat kiegészítve megszabja a folyamatos képzést is, amelynek legalább az évi 15 órát kell elérnie, például e-oktatás vagy mentorálás formájában. Az irányelvben ezek mellett a konkrét tagállami elvárások is helyet kapnak, így Magyarországon a befektetési alapú biztosítási termékekre vonatkozó kötelező tanácsadás.
Az új szabályok mellett nem rég lépett életbe a PRIIPS és az ehhez kapcsolatos egységes terméktájékoztatók is, ennek vívmányairól itt írtunk:
Megy a huzavona
A MABISZ közleményében élesen kritizálja az EU-s döntéshozókat a 2016. február 22-én kihirdetett szabályozással kapcsolatos késlekedés miatt: az irányelvet ugyanis két éven belül kellett volna azt átültetni a tagállamoknak a nemzeti jogrendszerükbe.A többszintű szabályozási rendszerben azonban előbb tűzték ki az alkalmazás időpontját, mintsem az általános elveket tovább pontosító második szintű szabályokat elfogadták volna.
Mivel ezeket a végrehajtási szabályokat csak tavaly decemberben hirdették ki, a biztosítási szakmának a MABISZ szerint nem maradt elég ideje a felkészülésre.
Az EU döntéshozó testületei ezért az alkalmazási határidő októberre történő elnapolását határozták el, ám a politikai szándék jogi formába öntése március közepénél előbb nem tud megvalósulni. Így azokban az országokban - köztük Magyarországon - amelyek már átültették a saját jogrendjükbe az uniós irányelvet, az érintett piaci szereplők jelenleg a február 23-i határidőből tudnak kiindulni.
A MABISZ szerint a változások a PRIIPS-hez kapcsolódó KID-ek elkészítése és a májusi adatvédelmi szabályokhoz (GDPR) való alkalmazkodás mellett rendkívül nagy erőforrások mozgósítását igénylik a szektortól.