Egy évtizede nem látott árvíz pusztít Magyarországon, az utóbbi időszakban tapasztalt heves viharok után a biztosítók lakásbiztosítási kártérítési kötelezettsége már most meghaladhatja a tízmilliárd forintot, és ebben még nincsenek benne az árvíz okozta károk. Kérdés persze, hogy az árterületen lévő ingatlanok helyreállítási költségeire honnan lesz pénz, ugyanis a biztosítóknak legtöbb esetben ezekre nincs kárfizetési kötelezettségük. Megkérdeztük a Magyar Biztosítók Szövetségét, milyen esetben fizet a biztosító, kinek jár kártérítés, és mire kell odafigyelni árvíz idején. Emellett megnéztük a nemzetközi adatokat is, mekkora emelkedést mutatnak globálisan az árvízkárok.
Nem kizárt, hogy ismét évtizedes rekordot döntenek az idei viharszezon biztosítói kárkifizetései. Félidőben ugyanis a számla jóval meghaladja a tavalyi négy hónap időarányos részét. Pedig a tavalyi kárkifizetések szintén évtizedes rekordnak számítottak, tette közzé a friss adatokat a Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ).
A hazai biztosításban viszonylag új terméknek számít a szolgáltatás-finanszírozó egészségbiztosítás, amelynek elmúlt három évi piacáról – a MABISZ adatgyűjtésének köszönhetően – most először kaphatunk átfogó képet. Közel egymillió ügyfél rendelkezik ilyen fedezettel, döntően csoportos biztosítás keretében - közölte a társaság.
Az ügyfelek több mint négyötöde elégedett a biztosítók működésével - derült ki a Századvég közvéleménykutató cég idei felméréséből. Hasonlóan magas az elégedettség még azok körében is, akiknek az elmúlt öt évben volt káreseményük.
Az idei viharszezon első hónapjában a biztosítók több mint 1,7 milliárd forintot fizettek már ki vagy tartalékoltak kárkifizetésekre, ami a tavaly májusi összeg kétszeresét közelíti meg - közölte a Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ).
Az egy évvel ezelőtti, az M1-es autópályán bekövetkezett tömeges baleset hatósági vizsgálata még nem zárult le, de a magyarországi biztosítótársaságok már több mint 140 millió forint jogcím nélküli előleget fizettek ki a károsultaknak, és ennél is nagyobb összeget tartalékolnak a további kifizetésekre. Emellett a törvényes jogalap szerint kártalanítják a vétlen károsultakat - közöle a Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ).
A magyar lakosság több mint fele nem foglalkozik rendszeresen a lakásbiztosítása felülvizsgálatával, pedig szakértők szerint érdemes lenne legalább két-három évente ellenőrizni azt. Amikor az ingatlanon változás történik, vagy nagyobb értékű ingóságot vásárolunk, mindenképpen fontos ezt lekövetni a biztosítással is. Március 1-jén indult az egy hónapon át tartó országos kampány, amelyben az évfordulón kívül is felmondhatják lakásbiztosításukat az emberek és újat köthetnek. A biztosítók a lakosság tudatosságának növekedését, illetve a piaci verseny élénkülését várják ettől, amely összességében jobban biztosított ingatlanokat eredményezhet. Az elemzők 100 ezer körül várják a biztosításváltásokat a kampányidőszak során. A szakértők várakozásairól Csabai Boglárkát, a Groupama Biztosító bankbiztosítási igazgatóját és Szobonya Lászlót, a lakossági nem-életbiztosítás termékmenedzsment vezetőjét kérdeztük.
Mindössze 21 milliárd forint nyereséggel zárta a tavalyi évet a túladóztatott magyar biztosítási szektor, ami 11 éves mélypontot jelent. A díjbevételek csak 5,7%-kal növekedtek, reálértéken a korrigált díjbevételek 4,5%-kal visszaestek. A vagyon- és felelősségbiztosítási károk 27 milliárd forinttal nagyobb mértékben rontották az eredményt (főleg a gépjárműkárok miatt), mint az aszályokkal sújtott előző évben. Az MNB szerdán közzétett friss éves adatait elemezzük.
A biztosítók vágják a centit, főleg a január elsejét várják, amikor megszűik az extraprofit adó - mondta el Erdős Mihály, a MABISZ elnöke a Portfolio Biztosítás 2024 konferenciáján. Az elnök a szektor állapotáról beszélt és a szakmai szervezet szabályozási javaslatait foglalta össze előadásában.
Jóval az infláció alatt, 5 százalékkal 1563 milliárd forintra nőtt tavaly a magyar biztosítási díjbevétele a MABISZ friss adatai szerint. A szektor különadóterhe 211 milliárd forintra rúgott, ami a díjbevételek egészen nagy arányát, 13,5 százalékát jelentette. Az ügyfeleknek így is 811 milliárdot fizettek ki a biztosítók, ami enyhe emelkedést jelentett. A szektor a lakásbiztosítási kampányra készül, az életbiztosításoknál pedig a felkészülés éve az idei. A témával részletesen foglalkozunk a Portfolio jövő heti Biztosítás 2024 konferenciáján, érdemes eljönni.
Hagyományteremtő céllal biztosítói reggelin tekintették át a legfontosabb aktuális kérdéseket a hazai piaci szereplők és az MNB felügyeleti vezetői. A megbeszélésen elhangzott: a márciusi lakásbiztosítási átszerződési időszakra az MNB erős marketingkampánnyal készül és aktív biztosítási kommunikációra számít. A fogyasztóbarát otthonbiztosítások terjedése, az etikus életbiztosítási keretrendszer továbbfejlesztése és a jó ár-érték arányú hitelfedezeti biztosítások a cél, amelyek tovább erősíthetik a piacba vetett bizalmat - derül ki az MNB közleményéből.
Nem január 31-éig egy összegben, hanem január 31-éig és július 31-éig két egyenlő részletben kell megállapítaniuk, megfizetniük és bevallaniuk a biztosítóknak az előző évi díjbevétel alapján fizetett, extraprofitadónak is nevezett pótadót idén és jövőre – döntött a kormány. A gyógyszergyártói különadó mellé bevezették a gyógyszergyártói extraprofitadó fogalmát is egy másik rendelettel.
A kedd reggeli, M1-es autópályán történt tömeges defekttel kapcsolatban csak olyan emberek jelentkezzenek a rendőrségen, akik hitelt érdemlően – a helyszínen kiállított igazolással vagy jegyzőkönyvvel – igazolni tudják, hogy gépkocsijuk valóban a lehullott fémdarabok miatt rongálódott meg - hívja fel a figyelmet a Komárom-Esztergom megyei rendőrség.
Beindult a biztosítások jelentős drágulása Magyarországon, miután a szerződések indexálása időbeni csúszással követi az inflációt. A harmadik negyedévben 16%-kal felülmúlta a biztosítók díjbevétele az egy évvel korábbit, de még így is csak 4%-os növekedésnél tart a piac idén az MNB friss számai szerint. Tavalyhoz hasonlóan három hónap erejéig veszteségbe csúsztak nyáron a biztosítók, viszont most nem az aszály, hanem a viharkárok miatt. Mindössze 12 milliárd forintnál jár a biztosítók idei profitja, így elmondható, hogy 100 forint befizetett díjunkból 1 forint biztosítói nyereség képződött, 16 forintot az állam vont el különadók formájában.
A bankokhoz hasonlóan több állampapír vásárlásával szeretnék csökkenteni jövő évi adóterhelésüket a biztosítók, és az állam közreműködésével egy családvédelmi biztosítási csomag kidolgozására tettek javaslatot a kormánynak - jelentett be Erdős Mihály elnök a Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ) mai konferenciáján. A 2024. márciusi lakásbiztosítási kampányról a vezetői panelbeszélgetésében elhangzott: illene elérnie a váltók számának a 100 ezret, amiben a szakmának nagy szerepe lesz.
Intenzív lakásbiztosítási kampányt vár a kormány 2024 márciusában, miután lehetővé tette, hogy extra felmondási lehetőséget kapjanak minden év márciusában a lakásbiztosítással rendelkezők – mondta a MABISZ konferenciáján Túri Anikó, a GFM államtitkára. Felgyorsulhat és egyszerűsödhet a kötelező biztosítások kötése az alkuszok belügyminisztériumi adatokhoz való hozzáférésének elősegítésével, és a biztosítókat is bevonják a digitális állampolgárság (DÁP) programba. A közvetítői jutalékok betiltását nem támogatja a kormány az EU-s egyeztetéseken.
A közös határ közelében lenne a nagy találkozó, minél előbb akarna találkozni a szlovák vezető.
Már 3 milliárd euróhoz jutottak az államszövetségből.
Ijesztően gyorsan melegszik a klíma.
Nem úgy sikerült a bankok extraprofitadó csökkentése, ahogyan azzal Nagy Mártonék számoltak.
Milyen politikus lesz a Tesla első embere?