Mutatunk egy szektort, ahol emberéletekbe kerülhetnek a vámok
Üzlet

Mutatunk egy szektort, ahol emberéletekbe kerülhetnek a vámok

Portfolio
Donald Trump vámokkal fenyegeti a gyógyszeripart, azonban a potenciális gyógyszerhiány súlyos kockázatai és a bonyolult elllátási láncok miatt a szektor kíméletesebb ütést kaphat - írta a Reuters.
Május 8-án lesz a Portfolio Investment Day 2025 befektetési konferenciánk, ahol profi szakemberek osztják meg befektetési ötleteiket, legyen szó a részvény-, állampapír-, nyersanyag-, kripto-, ingatlan- vagy műtárgypiacról.

Bár Donald Trump amerikai elnök múlt szerdán számos vámot jelentett be különböző országokra és iparágakra, a gyógyszeripari termékeket akkor megkímélte.

Kedden azonban közölte, hogy hamarosan "jelentős" vámot vet ki a gyógyszerimportra.

Az iparág összetett ellátási láncai és a gyógyszerhiány okozta halálesetek kockázata miatt azonban valószínűleg kevésbé lesz kemény a szektorral, mint például az autógyártókkal vagy a sörfőzdékkel - írja a Reuters.

Az USA a legnagyobb és legjövedelmezőbb piac a vényköteles és generikus gyógyszerek számára, az ország ezek többségét külföldről importálja. A gyógyszerimport értéke 2024-ben elérte a 213 milliárd dollárt, ami több mint két és félszerese a tíz évvel korábbinak.

A vámok emelése elméletben segíthetne visszahozni a gyártást az országba. Trumpnak azonban először meg kellene birkóznia a gyógyszeripar komplex ellátási láncával, amely számos, különböző országban dolgozó munkásokra és alapanyagokra támaszkodik. A Covid-19 válság idején repedések jelentek meg ebben a bonyolult rendszerben, amikor életmentő kemoterápiás szerek, penicillin és paracetamol is hiánycikké váltak. Ennek oka, hogy

sok gyógyszer alapanyagait Indiában és Kínában gyártják.

2023-ban az életmentő gyógyszerek – beleértve az asztma és cukorbetegség elleni készítményeket – alapvető összetevőinek (az úgynevezett aktív gyógyszerészeti hatóanyagoknak) mindössze 4%-át állították elő az USA-ban. Az US Pharmacopeia adatai szerint 82%-uk Kínából és Indiából származott.

Az olyan vállalatok, mint a GSK, az AstraZeneca és a Pfizer nem csak Kínára vagy Indiára támaszkodnak. Jellemzően kiterjedt globális hálózatban gyártják a gyógyszereket, beleértve Írországot, Németországot, Kanadát, az Egyesült Királyságot és az USA-t, gyakran továbbszállítva a termékeket a végső "töltés és csomagolás" fázisához.

Trump azt várná el, hogy a gyógyszergyártók felborítsák a komplex, drága gyártási rendszerüket. Az elemzők és a gyógyszeripari vállalatok szerint azonban akár 10 évig is eltarthat egy gyár felépítése és felszerelése az USA-ban az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (FDA) szigorú szabályozási követelményei miatt. A gyógyszergyárakat az építési folyamat minden szakaszában ellenőrizni kell. Még amikor egy gyár már működik, az ellenőrök akkor is jellemzően hosszadalmas teszteket végeznek a termékeken, mielőtt azokat forgalmazni lehetne.

A rugalmatlan rendszer miatt a vámok valószínűleg két módon is visszaütnének. A csúcskategóriás originális gyógyszereket gyártó vállalatok elkerülhetik a vámok lenyelését azzal, hogy megemelik a kezelések árát. Ez a többletköltség aztán a kórházakra, biztosítótársaságokra és végső soron az amerikai fogyasztókra hárulna. A generikus gyógyszereket gyártó vállalatok azonban kevésbé lehetnek szerencsések. Ők már most is kemény versennyel néznek szembe, így kevésbé valószínű, hogy árat tudnának emelni, ehelyett kénytelenek lehetnek csökkenteni az USA-ba irányuló exportjukat, visszafogni a termelést, vagy akár csődöt jelenteni. Az ágazat törékenységét jól szemléltette 2023-ban a New York-i székhelyű Vyera Pharmaceuticals generikus gyógyszergyártó csődje, amely a fokozott versenyt és a peres költségeket jelölte meg okként.

A gyárbezárások, amelyek gyógyszerhiányhoz vezetnek, emberéletekbe kerülhetnek. Ez részben magyarázza, miért kímélte meg kezdetben az amerikai elnök a nagy gyógyszergyártókat az úgynevezett viszonossági vámoktól. Ehelyett a kormányzat fontolgatja egy 232-es szakasz szerinti vizsgálat indítását, amely megvizsgálná, hogyan befolyásolnák a vámok az ágazatot. Ez a gyógyszeripari vállalatok reményei szerint akár kilenc hónapig is eltarthat, és megmutathatja, hogyan emelhetik a vámok az árakat, vagy akár gyógyszerhiányhoz vezethetnek, különösen ha a generikus gyógyszergyártók csődbe mennek.

Van azonban egy mód, ahogyan Trump teljesíthetné ígéretét, hogy megüti a nagy gyógyszergyártókat, miközben elkerüli a legrosszabb következményeket. Fokozatosan, több év alatt növekvő vámokat alkalmazhatna, így ösztönözve a vállalatokat, hogy idővel az USA-ba helyezzék át a gyártást. Ez magában foglalhatna bizonyos mentességeket is, például az Indiában gyártott alapanyagokra. Egy ilyen átalakulás továbbra is pénzbe kerülne, és drágább amerikai munkavállalók alkalmazásával járna. De lehetővé tenné az ágazat számára, hogy a költségeket több évre elosszák, ezzel életeket mentve.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Kiszámoló

Jövedelmező a vállalkozásod?

A mai tanácsadáson szintén szóba került, hogy sok vállalkozó elfelejti beárazni a saját tulajdonában lévő eszközök úgynevezett alternatíva költségét (kiadhatnám másnak is a saját üzl

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Itt a váratlan bejelentés: jön az új állampapír!
Portfolio Gen Z Fest 2025
2025. május 9.
Portfolio AgroFood 2025
2025. május 20.
Portfolio AgroFuture 2025
2025. május 21.
Digital Compliance 2025
2025. május 6.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó modern irodaházak

Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.

Díjmentes online előadás

Limit, Stop, vagy Piaci? Megbízások, amikkel nem lősz mellé!

Ismerd meg a tőzsdei megbízások világát, és tanulj meg profin navigálni a piacokon!

Díjmentes online előadás

Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?

Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.

Ez is érdekelhet