Kevesen gondolnák, milyen sok energiára van szükség a mesterséges intelligencia működtetéséhez
Üzlet

Kevesen gondolnák, milyen sok energiára van szükség a mesterséges intelligencia működtetéséhez

Portfolio
Rendkívül komoly kihívást és egyben óriási lehetőséget jelent a mesterséges intelligencia (MI) gyors térhódítása az adatközpontok üzemeltetői számára. Az MI alkalmazások kiszolgálásához az adattárolási és feldolgozási képességek növelése szükséges, ami miatt egyre több energiára van szükségük ezeknek a létesítményeknek, ugyanakkor a mesterséges intelligencia lehet a kulcs a minden eddiginél hatékonyabb energiagazdálkodáshoz is.
2025. március 26-27-én Győrben találkoznak a legjelentősebb hazai OEM-ek, vevők és beszállítók – erős szakmai program, állófogadás, gyárlátogatás, networking és szálláslehetőség!

A globális gazdaságot, a vállalkozások működését és az emberek hétköznapjait egyaránt átalakító erővé vált napjainkra a mesterséges intelligencia, ami alapjaiban változtatta meg az adatfeldolgozás, -elemzés és -felhasználás módját. A MarketsandMarkets előrejelzése szerint az MI-hez köthető költések 2027-re elérhetik a 407 milliárd dollárt, és a számos iparágat forradalmasító technológia piaca 2024 és 2030 között évente átlagosan 36,6 százalékkal bővül majd a Grand View Research prognózisa alapján.

Bár az MI alkalmazások támogatása hatalmas mennyiségű energiát igényel, a technológiára alapozott adatelemzés segíthet abban, hogy az adatközpontok közelebb kerüljenek a nettó zéró kibocsátáshoz, és így pozitív szerepet játszhatnak a globális fenntarthatósági célok elérésében. A Schneider Electric elemzésében a mesterséges intelligencia használatához köthető, az adatközpontok fizikai infrastruktúrájához kapcsolódó négy terület – energiaellátás, rackek, hűtés és szoftveres felügyelet - kihívásait és - trendjeit vizsgálta meg.

Hogyan kezeljük a növekvő energiaigényű mesterséges intelligencia-alkalmazásokat?

Az áramellátás, a hűtés, a rackek, azaz a szerverek és hálózati eszközök rendszerezett elhelyezésére és védelmére szolgáló szekrények és a fizikai infrastruktúra az adatközpontok eredményes működésének központi elemei. A gépi tanuláshoz (ML) és a nagyméretű nyelvi modellek (LLM) tanításához szükséges adatok tárolása és feldolgozása folyamatosan növeli az energiafogyasztást. Becslések szerint például a GPT-3 betanítása 1287 megawattóra villamos energiát emésztett fel, és 552 tonna CO2-t termelt - ez megfelel 123 benzinüzemű személygépkocsi egy éven át történő üzemeltetésének. Ráadásul az adatközpontokban arra törekednek, hogy növeljék a rackek sűrűségét, így azonos helyen nagyobb számú szervert képesek elhelyezni, viszont ezáltal tovább nő az energiaigény.

Hogyan felelhetünk meg tehát a mesterséges intelligencia alkalmazások miatti megnövekedett energiaigénynek, miközben minimalizáljuk a bolygóra gyakorolt hatást?

„Az adatközpontok energiaelosztó rendszereinek és energiahatékonyságának javítása segít minimalizálni a veszteségeket, és biztosítja, hogy az áram a lehető leghatékonyabb módon jusson el a szerverekhez. Az üzemeltetőknek az adatközpontok tervezése és kezelése során az energiahatékony hardverekre és szoftverekre kell összpontosítaniuk, miközben diverzifikálniuk kell az energiaforrásokat, hogy biztosítsák a biztonságos és bőséges energiaellátást, amelyre a mesterséges intelligenciának szüksége van a fejlődéshez” – mondta el a Portfolio-nak Benyovszky-Aszódi Katalin, a Schneider Electric adatközponti megoldásokért felelős üzletágának hazai vezetője.

Benyovszky-Aszódi Katalin, a Schneider Electric adatközponti megoldásokért felelős üzletágának hazai vezetője.
Benyovszky-Aszódi Katalin Fotó: Kaiser Ákos/Portfolio

A kiegészítő megoldások, mint például a fejlett energiaelosztó egységek (PDU-k) alkalmazása, az intelligens irányítás bevezetése és a nagy hatékonyságú energiarendszerek kiépítése a megújuló energiaforrásokkal együtt lehetővé teszik az adatközpontok számára az energiaköltségek és a szén-dioxid-kibocsátás csökkentését. Az MI tanításához használt szerverek esetében azonban az extrém racksűrűség az energiafogyasztás mellett egyéb problémákat is okozhat - a hűtés például szintén összetett kihívások elé állíthatja az üzemeltetőket.

A fenntarthatóság növelése érdekében elengedhetetlen a léghűtésről a folyadékhűtésre való áttérés

Napjainkban a fenntartható és rugalmas adatközpontok kialakítása a hatékony hűtésen múlik. A mesterséges intelligencia által az adatközpontokkal szemben támasztott követelmények miatt a nagyon sűrűn elhelyezett szerverek energiaellátása új hűtési módszereket igényel az optimális teljesítmény és a minimális állásidő érdekében.

Bár a léghűtés általános az iparágban, és még évekig létezni fog, a léghűtésről a folyadékhűtésre való áttérés lesz az előnyben részesített és szükséges megoldás az adatközpontok számára, hogy hatékonyan megbirkózzanak az MI alkalmazások jelentette kihívásokkal. Ennek oka, hogy

a hagyományos léghűtéses rendszerek egyre kevésbé hatékonyak a nagy sűrűségben elhelyezett szerverek esetében.

Ebben a helyzetben a Direct-to-Chip folyadékhűtés, melynek során a hő elnyelése és elvezetése érdekében hűtőfolyadékot keringetnek a szervereken keresztül, gyorsan népszerűvé válik, mivel hatékonyabban kezeli az MI-t támogató eszközök által termelt koncentrált hőt.

„A folyadékhűtés a léghűtéssel összehasonlítva számos előnnyel jár az adatközpontok számára. A processzorok nagyobb megbízhatóságától és teljesítményétől kezdve a nagyobb rack-sűrűséggel elérhető helytakarékosságon át a vezetékekben lévő víz nagyobb hőtehetetlenségéig a folyadékhűtés számos módon növeli az energiahatékonyságot és csökkenti az energiafelhasználást” – mondta Benyovszky-Aszódi Katalin.

Ki kell használni a technológiát

Az adatközpontok üzemeltetői maguk is hasznosíthatják a mesterséges intelligenciát, az MI-alapú automatizálás, az adatelemzés és a gépi tanulás segítségével feltárhatják a hatékonyságnövelés és a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésének új lehetőségeit. A részletes elemzések hatékonyabb felhasználásával új, fenntarthatóbb üzemeltetési koncepciók terjedhetnek el. Ezt a folyamatot az adatközpontok tervezését és üzemeltetését támogató fizikai infrastruktúra,az adatközponti menedzsment szoftvereszközök és a digitális iker (azaz az adatközpont digitális, élő modellje)  támogatják.

Ezek az alkalmazások csökkentik a rendkívül összetett elektromos hálózatok bonyolultságából adódó kockázatokat, az adatközpontok pontos digitális másolatai pedig támogatják a nem megfelelő energiaellátási és hűtési erőforrások feltárását, így már a tervezés fázisában kiküszöbölhetők az ilyen problémák. Az MI hasznosítására jó példa az Equinix adatközpont-szolgáltató esete, amely mesterséges intelligencia alapú hűtést vezetett be, ami lehetővé tette a vállalat számára, hogy hatékonyabban szabályozza a hűtőrendszereket és ezáltal csökkentse azok energiafogyasztását. Ezzel a módszerrel a társaság 9 százalékkal javította adatközpontjának energiahatékonyságát.

MI-vel a nettó zéró kibocsátás felé

Az jól látszik, hogy az MI-alkalmazások jelentősen növelik az adatközpontok energiafogyasztását egy olyan helyzetben, amikor egyre fontosabb lenne, hogy fenntarthatóan működjenek ezek a létesítmények. Ugyanakkor az MI az adatközpontok intelligensebb, energiahatékonyabb tervezéséhez és üzemeltetéséhez is hozzájárul, és ha helyesen alkalmazzák, segítheti a nettó zéró kibocsátás felé vezető utunkat.

„Az adatközpontok fizikai infrastruktúrájának legfontosabb jellemzőit a mesterséges intelligencia hatékonyságot növelő képességeivel kombinálva a tulajdonosok, üzemeltetők és végfelhasználók eredményesebben tudják kezelni az MI-t támogató, nagy sűrűségben elhelyezett eszközök energiaigényét, miközben biztosítják a hatékonyságot, a megbízhatóságot és a fenntarthatóságot” – tette hozzá Benyovszky-Aszódi Katalin.

A cikk megjelenését a Schneider Electric támogatta.

Címlapkép forrása: Shutterstock

Holdblog

275 ezer év az Wikipedia előtt

2,4 milliárd óra, közel 275 ezer év - ennyi időt töltöttek 2024-ben a látogatók a Wikipedia angol nyelvű oldalán. Az ingyenes, szabad felhasználású online lexikon... The post 275 ezer év az

Holdblog

Ez tartotta tavaly lázban Amerikát

A Google-kereséseket alapján a klímaváltozás, a sportesemények, a merényletek, és persze a politika foglalkoztatták leginkább Amerikát. Az alábbi táblázatban láthatjuk sorrendben, mik voltak

Kiszámoló

Ingyen Apple TV a hétvégén

Az Apple bejelentette, hogy ingyenesen elérhetővé teszi az Apple TV kínálatát most péntektől vasárnapig. Apple ID kell hozzá, de ha jól sejtem, azt egy egyszerű regisztrációval is kapsz. (Ha

RSM Blog

Áfa 2025 - a legfontosabb változások

2025 számos változást hoz az általános forgalmi adó (ÁFA) szabályozásában is. Íme a legfontosabb módosítások, amelyre a vállalatoknak érdemes figyelni az általános forgalmi adóval kapcso

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Bod Péter Ákos: Páratlan év áll előttünk, ebben biztosak lehetünk
Díjmentes előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Díjmentes előadás

Tőzsde kezdőknek: Hogyan ne égesd el a pénzed egy hét alatt!

Előadásunkon bemutatjuk a Portfolio Online Tőzsde egyszerűen kezelhető felületét, a számlatípusokat és a gyors kereskedés lehetőségeit. Megismerheted tanácsadó szolgáltatásunkat is, amely segít az első lépések megtételében profi támogatással.

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Ügyvédek

A legjobb ügyvédek egy helyen

Property Warm Up 2025
2025. február 20.
Green Transition & ESG 2025
2025. március 6.
Biztosítás 2025
2025. március 4.
Agrárium 2025
2025. március 19.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet
bét