Bajban Európa: kulcsfontosságú területen marad le a kontinens

Bajban Európa: kulcsfontosságú területen marad le a kontinens

Az európai adatközpontok jelentős kapacitásbővítés ellenére is nehezen tudják kielégíteni a növekvő keresletet, ami veszélyezteti Európa versenyképességét a mesterséges intelligencia területén. Az iparági szakértők szerint ráadásul a kontinens lemaradása tovább nőhet az Egyesült Államokkal és Kínával szemben.

Nagy pofont kapott az AMD

Nagy pofont kapott az AMD

Az Advanced Micro Devices (AMD) kedden tette közzé negyedik negyedéves eredményeit, amelyek felülmúlták a Wall Street várakozásait az értékesítés és a nyereség tekintetében is. Ennek ellenére a befektetők mégis csalódottak, mivel a vállalat eredményei a kulcsfontosságú adatközpont-szegmensben elmaradtak a várttól - jelentette a CNBC.

A DeepSeek rámutatott, hogy mégsem annyira

A DeepSeek rámutatott, hogy mégsem annyira "energiaéhes" az AI, de lehet egy nagy csavar a történetben

A napokban bemutatott, kínai fejlesztésű DeepSeek mesterséges intelligencia alapjaiban boríthatja fel a nagy nyelvi modellek energiaigényéről alkotott képet: a fejlesztők szerint a nagy amerikai cégek által fejlesztett rendszerek töredék kapacitására volt csak szükség a DeepSeek betanításához. Ez a váratlan „energiatakarékossági” áttörés azonnal megrengette az energiaszektor részvényeit, és a Nemzetközi Energiaügynökség is jelezte, hogy felülvizsgálhatja meglévő előrejelzéseit. Ugyanakkor a szakértők úgy látják, hogy a hatékonyabb AI megoldások összességében növelhetik a globális áramkeresletet, mert a kisebb erőforrásigény még több vállalatot ösztönöz majd a mesterséges intelligencia bevezetésére.

Itt a szektor, ahol még az Nvidiánál is nagyobb esést hozott a kínai AI-őrület

Itt a szektor, ahol még az Nvidiánál is nagyobb esést hozott a kínai AI-őrület

Jelentős zuhanást láthatunk egyes amerikai energiaipari részvényeknél a mai kereskedésben, miután egy kínai mesterséges intelligencia startup, a DeepSeek új fejlesztése kérdéseket vetett fel az amerikai vállalatok AI-dominanciájával kapcsolatban. A technológiai szektorban tapasztalt eladási hullám különösen érzékenyen érintette azokat a cégeket, amelyek szorosan kötődnek az AI-iparág energiaigényéhez - számolt be a Yahoo Finance.

Ébresztő Európa! Jön Trump gigantikus Csillagkapu Projektje

Ébresztő Európa! Jön Trump gigantikus Csillagkapu Projektje

Donald Trump minden idők messze legnagyobb AI-projektjét jelentette be, aminek a megvalósításával, és főként a beruházás nagyságrendjével kapcsolatban sokan szkeptikusak, az viszont látszik, hogy az amerikai elnök eltökélt abban, hogy az Egyesült Államok megőrizze előnyét Kínával szemben a mesterséges intelligencia fejlesztésében, az AI-projekteket országonként futtató Európa pedig csak irigykedhet az amerikai példára. Mutatjuk, hogy mit tudunk eddig a Stargate Projectről.

Máris beleszállt Trump nagy reménységébe Elon Musk

Máris beleszállt Trump nagy reménységébe Elon Musk

A Donald Trump amerikai elnök által bejelentett nagyszabású mesterséges intelligencia (AI) kezdeményezés körül máris viták bontakoznak ki. Elon Musk, a tech-milliárdos és Donald Trump tanácsadója nyilvánosan megkérdőjelezte a projekt finanszírozását - tudósít a Politico.

Itt a Stargate Project: gigászi beruházással törne az élre az Egyesült Államok

Itt a Stargate Project: gigászi beruházással törne az élre az Egyesült Államok

A ChatGPT fejlesztője, az OpenAI kedden bejelentette, hogy a Stargate Project néven futó vállalkozás keretében a SoftBankkal és több technológiai óriáscéggel együttműködve 500 milliárd dollárt terveznek befektetni az elkövetkező négy évben az Egyesült Államok AI-infrastruktúrájának kiépítésére. A vállalkozás célja az OpenAI szerint, hogy biztosítsa az USA vezető szerepét az AI-fejlesztés területén, miközben új munkahelyeket teremt és gazdasági előnyöket hoz.

Figyelmeztetés érkezett: mindent felborít a mesterséges intelligencia

Figyelmeztetés érkezett: mindent felborít a mesterséges intelligencia

A mesterséges intelligencia várhatóan forradalmi változásokat hoz az élet minden területén, ám a világ még nem ismerte fel ennek teljes horderejét - hangzott el a davosi Világgazdasági Fórumon. A technológia lehetőségei és kockázatai, valamint az AI-ba történő befektetések álltak a figyelem középpontjában, miközben a globális gazdasági kilátásokról, különösen Kína helyzetéről is szó esett - írta meg a Cnbc.

Biden az utolsó pillanatban lökést adna a geotermikus energiának az adatközpontok érdekében

Biden az utolsó pillanatban lökést adna a geotermikus energiának az adatközpontok érdekében

Bloomberg értesülései szerint Joe Biden leköszönő amerikai elnök még a hivatali ideje vége előtt aláír egy elnöki rendeletet, amely a geotermikus energia hasznosítását ösztönzi az adatközpontok energiaellátásának támogatására. A rendelet egy versenyeztetési folyamatot hozna létre a vállalatok számára, hogy szövetségi földterületeken építhessenek adatközpontokat, egyúttal felgyorsítaná az ilyen jellegű beruházások engedélyezését. Bár előfordulhat, hogy ezt a hivatalba lépő Donald Trump gyorsan vissza is vonja, de nemrég úgy nyilatkozott, hogy elnöksége alatt prioritás lesz a mesterséges intelligencia (AI) alapú adatközpontok energiaszükségletének biztosítása.

Bemutatta legújabb termékeit az Nvidia, egy sor technológiai újdonsággal rukkolt el a cég

Bemutatta legújabb termékeit az Nvidia, egy sor technológiai újdonsággal rukkolt el a cég

Az Nvidia, a világ második legértékesebb vállalata, új termékeket mutatott be a Las Vegas-i CES 2025 technológiai konferencián. A cég többek között robotok és autók képzését szolgáló mesterséges intelligenciát, továbbfejlesztett gaming chipeket, és első asztali számítógépét is bemutatta, miközben az üzleti bővítési lehetőségeit is felvázolta.

A Microsoft brutális pénztengert zúdíthat 2025-ben a mesterséges intelligenciába

A Microsoft brutális pénztengert zúdíthat 2025-ben a mesterséges intelligenciába

A Microsoft jelentős beruházást tervez a mesterséges intelligencia infrastruktúrájába a következő években. A vállalat a 2025-ös üzleti évben 80 milliárd dollárt szán adatközpontok építésére, amelyek képesek lesznek kezelni az AI-munkaterheléseket. A beruházások több mint fele az Egyesült Államokban valósul meg, ami megerősítheti az ország vezető szerepét a globális AI-versenyben - jelentette a Cnbc.

Tarol a mesterséges intelligencia, de miből lesz rá energia?

Tarol a mesterséges intelligencia, de miből lesz rá energia?

Miközben a mesterséges intelligencia (AI) szédítő gyorsasággal válik a mindennapjaink részévé – elég csak a ChatGPT-re vagy az önvezető autókra gondolni –, addig a háttérben egyre nagyobb problémát jelent az adatközpontok és a chipek gyártásának óriási energiaigénye. Az AI alapú rendszerek már ma is jelentős mennyiségű villamosenergiát fogyasztanak, és az előrejelzések szerint ez a szám a következő években akár meg is duplázódhat. Mindez ráadásul egybeesik azzal, hogy globálisan egyre több terület – a közlekedéstől kezdve a fűtésen át számos ipari folyamatig – elektrifikálódik. A helyzet egyszerre vet fel technológiai és energetikai kérdéseket: miként lehet biztosítani azt, hogy az adatközpontok energiaigénye fenntartható módon legyen kielégítve, és ne járjon drámai mértékű szén-dioxid-kibocsátás növekedéssel? A megújuló energiaforrások mellett egyre többen szorgalmazzák az atomenergia újbóli előtérbe helyezését, miközben a fosszilis energiahordozók sok országban továbbra is a szükségszerű megoldást jelentik. Ebben az energiapiaci küzdelemben ráadásul nemcsak a környezeti, hanem a geopolitikai és biztonsági szempontok is kulcsfontosságúak. A tét óriási: a mesterséges intelligenciával átitatott modern társadalom működtetése és a klímacélok jövője egyre szorosabban függ egymástól.

Ezeknek a cégeknek sokat hozhat a konyhára a mesterséges intelligencia

Ezeknek a cégeknek sokat hozhat a konyhára a mesterséges intelligencia

Az Exxon Mobil és a Chevron olajipari óriásvállalatok új üzleti lehetőséget látnak a mesterséges intelligencia adatközpontok energiaellátásában. A cégek arra számítanak, hogy a technológiai vállalatok a jövőben a földgázt részesítik majd előnyben hatalmas energiaigényük kielégítésére - jelentette a Cnbc.

Lemaradtál az Nvidiáról? Mutatunk egy részvényt, ami most nagyon izgalmas!

Lemaradtál az Nvidiáról? Mutatunk egy részvényt, ami most nagyon izgalmas!

November elején új történelmi csúcsra került az Nvidia árfolyama, azóta viszont úgy néz ki, hogy megremegett a befektetők keze és rendkívül széles kilengések mentén esik az AI zászlóshajójának részvénye. A mostanában látott oldalazását-esését követően sokan érezhetik úgy, hogy kifújt az elmúlt évek legjobb befektetési sztorija - éppen ezért mutatunk most egy olyan AI-papírt, amelyben nagyon izgalmas lehetőségek vannak, és ha az elemzőknek igazuk van, akkor az emelkedés hamarosan el is kezdődhet. De melyik is ez a részvény? Lássuk!

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Hoppá: jönnek az új bónusz állampapírok, ennek sokan nem fognak örülni!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.