A Microsoft jelentős beruházást tervez a mesterséges intelligencia infrastruktúrájába a következő években. A vállalat a 2025-ös üzleti évben 80 milliárd dollárt szán adatközpontok építésére, amelyek képesek lesznek kezelni az AI-munkaterheléseket. A beruházások több mint fele az Egyesült Államokban valósul meg, ami megerősítheti az ország vezető szerepét a globális AI-versenyben - jelentette a Cnbc.
Miközben a mesterséges intelligencia (AI) szédítő gyorsasággal válik a mindennapjaink részévé – elég csak a ChatGPT-re vagy az önvezető autókra gondolni –, addig a háttérben egyre nagyobb problémát jelent az adatközpontok és a chipek gyártásának óriási energiaigénye. Az AI alapú rendszerek már ma is jelentős mennyiségű villamosenergiát fogyasztanak, és az előrejelzések szerint ez a szám a következő években akár meg is duplázódhat. Mindez ráadásul egybeesik azzal, hogy globálisan egyre több terület – a közlekedéstől kezdve a fűtésen át számos ipari folyamatig – elektrifikálódik. A helyzet egyszerre vet fel technológiai és energetikai kérdéseket: miként lehet biztosítani azt, hogy az adatközpontok energiaigénye fenntartható módon legyen kielégítve, és ne járjon drámai mértékű szén-dioxid-kibocsátás növekedéssel? A megújuló energiaforrások mellett egyre többen szorgalmazzák az atomenergia újbóli előtérbe helyezését, miközben a fosszilis energiahordozók sok országban továbbra is a szükségszerű megoldást jelentik. Ebben az energiapiaci küzdelemben ráadásul nemcsak a környezeti, hanem a geopolitikai és biztonsági szempontok is kulcsfontosságúak. A tét óriási: a mesterséges intelligenciával átitatott modern társadalom működtetése és a klímacélok jövője egyre szorosabban függ egymástól.
Az Exxon Mobil és a Chevron olajipari óriásvállalatok új üzleti lehetőséget látnak a mesterséges intelligencia adatközpontok energiaellátásában. A cégek arra számítanak, hogy a technológiai vállalatok a jövőben a földgázt részesítik majd előnyben hatalmas energiaigényük kielégítésére - jelentette a Cnbc.
November elején új történelmi csúcsra került az Nvidia árfolyama, azóta viszont úgy néz ki, hogy megremegett a befektetők keze és rendkívül széles kilengések mentén esik az AI zászlóshajójának részvénye. A mostanában látott oldalazását-esését követően sokan érezhetik úgy, hogy kifújt az elmúlt évek legjobb befektetési sztorija - éppen ezért mutatunk most egy olyan AI-papírt, amelyben nagyon izgalmas lehetőségek vannak, és ha az elemzőknek igazuk van, akkor az emelkedés hamarosan el is kezdődhet. De melyik is ez a részvény? Lássuk!
Az energiaipar jövője egyre inkább a fenntarthatóság és a digitalizáció köré épül. A Portfolio Business Podcast legújabb adásában az „Energia 4.0” koncepcióról lesz szó, amely az intelligens technológiák és az adatvezérelt megoldások révén forradalmasítja az iparágat. Vendégünk, Hajós Balázs, a Schneider Electric értékesítési igazgatója a műsorban arról beszélt, hogyan válhat az energiaellátás fenntarthatóbbá és hatékonyabbá az AI, IoT és az okos hálózatok segítségével. Az epizódban szó esik az energiapiac kihívásairól, az adatközpontok energiahatékonysági megoldásairól, valamint a fejlődő régiók előtt álló lehetőségekről is.
Az xAI, Elon Musk mesterséges intelligenciával foglalkozó startupja jelentős bővítést tervez szuperszámítógépes kapacitásában. A vállalat bejelentette, hogy megtízszerezi Colossus nevű szuperszámítógépének teljesítményét, és több mint egymillió videókártyát (GPU) fog beépíteni. A lépés célja, hogy behozza lemaradását olyan versenytársakkal szemben, mint a Google, az OpenAI és az Anthropic - írta a Financial Times. Az AI-technológiák gyakorlati alkalmazásáról lesz szó a Portfolio március 5-ei AI in Business rendezvényén, regisztráció és részletek itt!
Jelentős beruházásokat tervez Délkelet-Ázsiában az adatközpontok területén a dubaji székhelyű Damac Group. A vállalat mintegy 3 milliárd dollárt kíván befektetni a régióban, hogy kihasználja a mesterséges intelligencia és a felhőszolgáltatások iránti növekvő keresletet - számolt be a Bloomberg.
Hatalmasat robbant a mögöttünk álló hetekben a Trump-hatás, a republikánus elnök újraválasztásából olyan iparágak fognak profitálni, amelyek a Biden-éra alatt inkább a háttérbe szorultak. A tőzsdék pedig azonnal reagáltak a nyakunkon lévő történelmi fordulat hivatalossá válására: elszállt a bitcoin árfolyama, új csúcsra került a kis, amerikai piacra termelő vállalatokat tömörítő részvényindex, de a védelmi vállalatok árfolyamai is megindultak felfelé. Van azonban a védelmi szektornak egy olyan szegmense, amiről egyelőre közel sem esik annyi szó, mint a hagyományos katonai szegmensről, pedig egyre nagyobb veszélyeket rejt ez a terület, főleg Trump érkezésével. A növekvő veszély azonban remek lehetőségként is értelmezhető az élelmes befektetők számára – nézzük, miről is van szó!
Rendkívül komoly kihívást és egyben óriási lehetőséget jelent a mesterséges intelligencia (MI) gyors térhódítása az adatközpontok üzemeltetői számára. Az MI alkalmazások kiszolgálásához az adattárolási és feldolgozási képességek növelése szükséges, ami miatt egyre több energiára van szükségük ezeknek a létesítményeknek, ugyanakkor a mesterséges intelligencia lehet a kulcs a minden eddiginél hatékonyabb energiagazdálkodáshoz is.
A mesterségesintelligencia-technológiák térnyerése óriási lehetőségeket rejt magában, de nem szabad figyelmen kívül hagynunk az energiafogyasztásukkal járó környezeti lábnyomot. Az ESG (környezeti, társadalmi és irányítási) szempontjából a fenntarthatóság iránti növekvő elkötelezettség egyre fontosabbá teszi az olyan kérdések vizsgálatát, mint az AI-megoldások energiafogyasztása, a rendszerek üzemeltetésének és optimalizálásának módjainak feltérképezését, valamint a „zöld mesterséges intelligencia” kialakulóban lévő trendjének megismerését, amelynek célja az AI energiaigényének csökkentése.
Az elmúlt negyedévekben intenzíven kell keresni a hibát az Nvidia gyorsjelentéseiben, és még úgy sem biztos, hogy találtunk benne. A mostani negyedév is ilyen volt: ugyan lassul növekedés, de még mindig brutális számokat produkál a chipgyártó vállalat.
A mesterséges intelligencia elterjedésével több olyan kérdés is felmerül, amire globálisan még nincs egyértelmű válasz. Az AI működéséhez elengedhetetlen, hatalmas energiaigényű adatközpontok ellátása például egy olyan feladat, amire muszáj lesz megoldást találni a technológia további fejlődéséhez. Erről, és még sok másról is értékes információkat szerezhetünk egy nem rég indult vállalati podcastból.
Fontos szintig pofozták hétfőn az Nvidia árfolyamát, miután kiderült, hogy problémák vannak a cég egyik új termékével. Megnéztük, hogy meddig eshet az árfolyam, ugyanis a mostani szinteken már nem áll jól az Nvidia részvényeinek szénája.
A tőzsdék világában nagyon sokan fókuszálnak a paradigmaváltó megatrendekre, gőzerővel keresik a következő internetet, a következő elektromos autót, a következő mesterséges intelligenciát – arra viszont már jóval kevesebben gondolnak, hogy nem feltétlenül kell feltalálni a spanyolviaszt, ha a következő nagy megatrend felkutatására adjuk a fejünket. Néha egészen máshol kell keresgélni, nem is feltétlenül a technológiai fejlődéshez kapcsolódó újítások, hanem olyan területek háza táján, amelyek már-már puritán módon evidensek. Elemzésünkben egy olyan megatrenddel foglalkozunk, ami első hallásra akár unalmasnak is tűnhet, holott a globális gazdasági növekedés is múlhat rajta.
A zöld energiaátállás egyik fontos eleme a gyártási folyamatok digitalizálása és az ipari folyamatok villamosítása, de az okoseszközök és mesterséges intelligencia egyre széleskörűbb felhasználása további jelentős energiafogyasztást eredményez az adatközpontoknál, ahol a létrejövő irgalmatlan mennyiségű adatot tárolják. A Schneider Electricnek azonban van megoldása a problémára, amiről a Portfolio Petr Hermannt, a cég SEE régiójának vezetőjét kérdezte, aki arról is beszámolt, milyen kulcsfontosságú gyártási folyamatok zajlanak az alig fél éve megnyitott dunavecsei okosgyárban.
Az Advanced Micro Devices bejelentette, hogy elbocsátja globális munkaerő-állományának 4 százalékát, mintegy 1000 alkalmazottat. A lépés célja, hogy a vállalat erőforrásait átcsoportosítsa a mesterséges intelligencia chipek fejlesztésére, ezzel felvéve a versenyt az Nvidia-val.
Hét másik tagállam esetében viszont döntöttek az Ecofinen.
Hogy reagál a piac Trump beiktatására?
A svéd jegybank alelnöke beszélt erről.
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?
Az orosz haderő elérte az ukrán véderő egyik legfontosabb városát.
Napokon belül kamatot vált az első PMÁP-sorozat.