FONTOS Drasztikus előírás lépett életbe, megújulnak és drágulnak a PET palackok, de más változások is várhatóak
Újra tündököl Párizs ikonikus épülete, de ehhez kellett egy energiamenedzsment cég segítsége is

Újra tündököl Párizs ikonikus épülete, de ehhez kellett egy energiamenedzsment cég segítsége is

A biztonságos energiaellátást és -felhasználást biztosító berendezésekkel és alkalmazással támogatta a Schneider Electric a Notre Dame újjáépítését. A projekt során a vállalat szakemberei a legmodernebb tűzvédelmi megoldásokat alkalmazták az esetleges elektromos tüzek elleni hatékony védekezés érdekében - áll a Schneider Electric közleményében.

Biden az utolsó pillanatban lökést adna a geotermikus energiának az adatközpontok érdekében

Biden az utolsó pillanatban lökést adna a geotermikus energiának az adatközpontok érdekében

Bloomberg értesülései szerint Joe Biden leköszönő amerikai elnök még a hivatali ideje vége előtt aláír egy elnöki rendeletet, amely a geotermikus energia hasznosítását ösztönzi az adatközpontok energiaellátásának támogatására. A rendelet egy versenyeztetési folyamatot hozna létre a vállalatok számára, hogy szövetségi földterületeken építhessenek adatközpontokat, egyúttal felgyorsítaná az ilyen jellegű beruházások engedélyezését. Bár előfordulhat, hogy ezt a hivatalba lépő Donald Trump gyorsan vissza is vonja, de nemrég úgy nyilatkozott, hogy elnöksége alatt prioritás lesz a mesterséges intelligencia (AI) alapú adatközpontok energiaszükségletének biztosítása.

Történelmi mélyponton a fosszilis energia aránya a EU áramtermelésében

Történelmi mélyponton a fosszilis energia aránya a EU áramtermelésében

Az Európai Unió 2024-ben ismét fontos mérföldkövet ért el a zöld energetikai átállás terén: a megújuló energiaforrások már csaknem az áramtermelés felét biztosítják, miközben a fosszilis energiaforrások történelmi mélypontra szorultak vissza. Az atomenergia továbbra is meghatározó szereplő az energiamixben és a termelés negyedét teszi ki, de a szélenergia egyre nagyobb szeletet hasít ki magának, megelőzve a földgázt. Az energiamix átalakulása mellett az Európai Uniót komoly kihívások elé állítja az egyre növekvő energiaigény, az importfüggőség erősödése, valamint az áramárak volatilitása - olvasható ki az Eurelectric adataiból.

Viszlát, diktálás! - Fontos könnyítés jön januártól az okosmérős áramfogyasztóknak

Viszlát, diktálás! - Fontos könnyítés jön januártól az okosmérős áramfogyasztóknak

2025-től még alig észrevehető változást hoz az okosmérős áramfogyasztók életébe az idősoros elszámolás bevezetése, mivel januártól megszűnik a mérőállás havi diktálásának terhe, cserébe a napi felhasználásuk alakulását online felületen is nyomon követhetik majd – hívja fel a figyelmet keddi közleményében az Energiaügyi Minisztérium. A tárca arra is rámutat, amit a Portfolio korábban részletesen megírt, hogy a három zónaidős, idősoros elszámolásnak, később milyen további változásai lesznek, és azok mögött mi az ok, és a várható előny. A minisztérium egyúttal újra kéri a napelemek tulajdonosok támogató hozzájárulását egy ettől független másik ügyben, a napelemek invertereinek adatgyűjtésében, amelyre a villamosenergia rendszer stabilitásának megőrzése és a kiegyenlítő energiapiaci árak leszorítása érdekében van szükség.

Tarol a mesterséges intelligencia, de miből lesz rá energia?

Tarol a mesterséges intelligencia, de miből lesz rá energia?

Miközben a mesterséges intelligencia (AI) szédítő gyorsasággal válik a mindennapjaink részévé – elég csak a ChatGPT-re vagy az önvezető autókra gondolni –, addig a háttérben egyre nagyobb problémát jelent az adatközpontok és a chipek gyártásának óriási energiaigénye. Az AI alapú rendszerek már ma is jelentős mennyiségű villamosenergiát fogyasztanak, és az előrejelzések szerint ez a szám a következő években akár meg is duplázódhat. Mindez ráadásul egybeesik azzal, hogy globálisan egyre több terület – a közlekedéstől kezdve a fűtésen át számos ipari folyamatig – elektrifikálódik. A helyzet egyszerre vet fel technológiai és energetikai kérdéseket: miként lehet biztosítani azt, hogy az adatközpontok energiaigénye fenntartható módon legyen kielégítve, és ne járjon drámai mértékű szén-dioxid-kibocsátás növekedéssel? A megújuló energiaforrások mellett egyre többen szorgalmazzák az atomenergia újbóli előtérbe helyezését, miközben a fosszilis energiahordozók sok országban továbbra is a szükségszerű megoldást jelentik. Ebben az energiapiaci küzdelemben ráadásul nemcsak a környezeti, hanem a geopolitikai és biztonsági szempontok is kulcsfontosságúak. A tét óriási: a mesterséges intelligenciával átitatott modern társadalom működtetése és a klímacélok jövője egyre szorosabban függ egymástól.

Bajba kerülhet Európa, nagyon fogy a gáz a tárolókból

Bajba kerülhet Európa, nagyon fogy a gáz a tárolókból

Az Európai Unió gáztárolói az elmúlt három év leggyorsabb ütemében ürülnek, ami aggodalomra ad okot az energiaellátás biztonsága és a jövő évi árak tekintetében. A hidegebb időjárás és a csökkenő tengeri import miatt a kontinens fokozottan támaszkodik a tárolt gázkészletekre - számolt be a Financial Times.

Száguld a napenergia itthon: 46,3%-os növekedés egyetlen év alatt

Száguld a napenergia itthon: 46,3%-os növekedés egyetlen év alatt

2023-ban tovább csökkent Magyarország primer energiafelhasználása, amit az enyhébb időjárás, a fosszilis energiahordozók visszaszorulása és a megújuló energiaforrások térnyerése egyaránt elősegített. A földgázfelhasználás több mint 10%-kal esett vissza, miközben a napenergia termelése tovább növekedett - derül ki a MEKH friss statisztikai jelentéséből.

Magyarország ökológiai hatékonysága: ezért maradunk el az EU élmezőnyétől

Magyarország ökológiai hatékonysága: ezért maradunk el az EU élmezőnyétől

Magyarország gazdasága jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt évtizedekben, azonban ez komoly környezeti kihívásokkal is jár. Az itthoni üvegházhatású gázok kibocsátása 2000 és 2022 között ugyan 23%-kal csökkent, de az energiafelhasználás hatékonysága és az anyagfelhasználás ökológiai hatékonysága terén hazánk még mindig elmarad az EU átlagától. A fosszilis tüzelőanyagok továbbra is a magyar energiamix jelentős részét teszik ki, miközben a megújuló energiaforrások aránya alacsonyabb az uniós átlagnál. A gazdaság ipari alapú növekedése, különösen az akkumulátorgyártás, további lehetőségeket nyújt, de egyúttal kiemeli a körkörös gazdaság és az energiatárolás fontosságát a fenntarthatóság érdekében - olvasható ki az MNB termelékenységi jelentéséből.

Nagyot ugrott az elektromos autótöltők száma Budapesten és Pest megyében

Nagyot ugrott az elektromos autótöltők száma Budapesten és Pest megyében

Az év eleji számokhoz képest közel 300 új engedélyköteles elektromos töltőberendezés létesült országszerte. A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) legfrissebb e-mobilitás jelentése szerint 2024 júniusában már 2 811 darab töltőberendezés állt rendelkezésre hazánkban. A töltőberendezések mellett nőtt a felhasznált energiamennyiség és a töltések száma is.

Tovább esett a magyarországi gázfogyasztás, de régiós gázhubbá válhatunk egy fontos lépéssel

Tovább esett a magyarországi gázfogyasztás, de régiós gázhubbá válhatunk egy fontos lépéssel

Az ipari igények visszaesése és az átlagnál melegebb hőmérsékleti viszonyok miatt európai szinten 20, hazai szinten pedig 23 százalékkal csökkent a földgázkereslet a krízist megelőző időszak átlagfogyasztásához képest a 2023/24-es gázévben, Magyarország esetén 8,3 milliárd köbméterre – mutatott rá Ságvári Pál a magyarországi gázpiac elmúlt évének áttekintéséről szóló minapi eseményen. A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) stratégiai és nemzetközi ügyekért felelős elnökhelyettese a szállítási tarifamodell potenciális módosításáról is beszélt, amelyről nyilvános konzultációt indított a Hivatal, és amelynek esetleges átalakítása még inkább felértékelheti a CEEGEX magyar gáztőzsde régióban egyébként is erősödő pozícióját.

Döntés született a magyar gáztárolásról

Döntés született a magyar gáztárolásról

Meghatározták az európai gáztárolók jövő évi feltöltési célértékeit - közölte az Energiaügyi Minisztérium. Az ukrán gáztranzit körüli bizonytalanságok miatt a téli és tavaszi célértékek Magyarország esetében is magasabbak az ideieknél.

Kevesen gondolnák, milyen sok energiára van szükség a mesterséges intelligencia működtetéséhez

Kevesen gondolnák, milyen sok energiára van szükség a mesterséges intelligencia működtetéséhez

Rendkívül komoly kihívást és egyben óriási lehetőséget jelent a mesterséges intelligencia (MI) gyors térhódítása az adatközpontok üzemeltetői számára. Az MI alkalmazások kiszolgálásához az adattárolási és feldolgozási képességek növelése szükséges, ami miatt egyre több energiára van szükségük ezeknek a létesítményeknek, ugyanakkor a mesterséges intelligencia lehet a kulcs a minden eddiginél hatékonyabb energiagazdálkodáshoz is.

Egyre égetőbb az épületállomány korszerűsítése - Egy kevésbé ismert uniós kezdeményezés segíthet

Egyre égetőbb az épületállomány korszerűsítése - Egy kevésbé ismert uniós kezdeményezés segíthet

Ambiciózus célokat fogalmaz meg az új uniós épületenergetikai irányelv, amelyeket Magyarországnak – ahol a lakóépületek átlagos energiafogyasztása 2021-ben 19%-kal haladta meg az uniós átlagot – kifejezetten nagy kihívás lesz teljesíteni, ezért érdemes minden lehetőséget megragadni. Ezek közé tartozik az Európai Bizottság által nemrég elindított, Új Európai Bauhaus kezdeményezés is, amelynek célja többek között olyan projektek elősegítése, amelyek az épített környezetet próbálják meg fenntarthatóbbá, zöldebbé tenni. A Magyar Fejlesztésösztönző Iroda (MFOI) szakértője szerint ez a lehetőség kifejezetten hasznos lehet olyan elkötelezett vállalatok számára, amelyek támogatás nélkül is terveznek fejlesztéseket megvalósítani, így pedig akár a tervezett költségek 40, 50, 60 vagy akár 70 százalékát is ki tudják váltani közvetlen uniós támogatással.

Gigantikus mennyiségű energiát emészt fel a mesterséges intelligencia – Hogyan faraghatjuk le az AI környezeti lábnyomát?

Gigantikus mennyiségű energiát emészt fel a mesterséges intelligencia – Hogyan faraghatjuk le az AI környezeti lábnyomát?

A mesterségesintelligencia-technológiák térnyerése óriási lehetőségeket rejt magában, de nem szabad figyelmen kívül hagynunk az energiafogyasztásukkal járó környezeti lábnyomot. Az ESG (környezeti, társadalmi és irányítási) szempontjából a fenntarthatóság iránti növekvő elkötelezettség egyre fontosabbá teszi az olyan kérdések vizsgálatát, mint az AI-megoldások energiafogyasztása, a rendszerek üzemeltetésének és optimalizálásának módjainak feltérképezését, valamint a „zöld mesterséges intelligencia” kialakulóban lévő trendjének megismerését, amelynek célja az AI energiaigényének csökkentése.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Ursula von der Leyen kiforgatja az EU-t mind a négy sarkából
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.