A 2022/23-as kínálati sokk után a világ földgázfogyasztása tavaly visszatért a strukturális növekedéshez és új történelmi csúcsot ért el, 2025-ben pedig tovább emelkedhet a felhasználás - olvasható a Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) első negyedéves globális gázpiaci jelentésében.
A 2023-as és az 2024-es globális, vagy akár hazai hőmérsékleti rekordokat elnézve aligha kétséges, hogy a Föld éghajlata egy jelentős átalakuláson megy át jelenleg. Arról azonban megoszlanak a vélemények, hogy ez a felmelegedés valójában az emberiség fosszilis tüzelőanyagok elégetéséből származó szén-dioxid kibocsátásának tudható-e be, valamint, hogy mennyire jelent súlyos veszélyt a felmelegedés jelenlegi üteme. Ahogyan abban sem teljes az egyetértés, hogy vajon mennyi erőforrást lenne érdemes a globális felmelegedés kezelésére fordítani. Ugyan néhány millió éve a jelenlegihez hasonló szén-dioxid koncentrációk már előfordultak a Földön, azok jóval magasabb hőmérsékletek és tengerszintek mellett voltak jellemzők. Egyértelmű intő jelnek tekinthető, hogy a földtörténet korábbi, extrém éghajlattal jellemezhető időszakaiban is a jelenleg becsült, emberi tevékenységből származó globális szénkibocsátás mintegy töredéke jellemezte a bolygónkat, ezért a helyzet igenis súlyosnak mondható, ami azonnali beavatkozást kíván.
Meglévő ingatlanjaik korszerűsítésére, valamint gyermekeik lakáscéljainak támogatására kívánják a legtöbben felhasználni a lakástakarék-számlájukat – derült ki a Fundamenta-Lakáskassza ügyfélkutatásából. A lakás-takarékpénztárnál 2024-ben megkötött szerződéseknél az ügyfelek több mint 90 százaléka vette igénybe a személyi bankárok közreműködését.
A spanyol Nemzeti Rákkutató Központ (CNIO) és a Nemzeti Kardiovaszkuláris Kutatóközpont (CNIC) tudósai nemrég egy mechanizmust fedeztek fel, amely segíthet az elhízás és a kapcsolódó betegségek megelőzésében. A tanulmány középpontjában a barna zsírszövet áll, amely képes hőt termelni és ezáltal energiát égetni - számolt be a scitechdaily.com.
A kínai energiaigény növekedése komoly kihívást jelent a klímavédelmi célok elérésében - írja a Bloomberg. Bár az ország jelentős lépéseket tett a megújuló energiaforrások terén, a gyorsan növekvő áramfogyasztás miatt továbbra is nagymértékben támaszkodik a szénerőművekre.
Nagyrészt az északi félteke utóbbi években megszokottnál hidegebb időjárása következtében a vártnál magasabb szintre emelkedett a világ kőolajigénye 2024 utolsó negyedévében. A fogyasztásnövekedés a gazdasági kilátások javulásával 2025-ben is folytatódhat a Nemzetközi Energiaügynökség szerint, és elérheti azt a szintet, melyet a szervezet a 2030 előtt várható keresleti tetőzésre korábban előre jelzett.
Alig néhány nappal a legutóbbi rekorddöntést követően hétfőn újabb történelmi csúcsra emelkedett a magyar villamosenergia-rendszer terhelése, elsősorban a jelentős fűtési igény következtében.
Az atomenergia megújult lendülete új korszakot nyithat a biztonságos és tiszta energiaforrás számára, mivel a villamos energia iránti kereslet világszerte erőteljesen növekszik - írja a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) csütörtökön publikált új jelentése.
Az éves összes villamosenergia-felhasználás 41,9 terawattóra volt 2024-ben, amely 2,2%-os növekedést jelent a 2023-as adathoz képest, földgázból pedig mintegy 8,5 milliárd köbméter fogyott, 0,8%-kal, 68 millió köbméterrel több, mint az előző évben – hozta nyilvánosságra pénteken reggel az előzetes egész éves adatokat az Energiaügyi Minisztérium. Utóbbi azt jelenti, hogy az energiaválság előtti szintnél hozzávetőleg negyedével kevesebb gázt használt fel az ország a múlt évben, de egyúttal azt is, hogy megállt a gázfelhasználás meredek csökkenése. Pontosabban a családoknál minimálisan folytatódott a gázpiaci "fogyókúra" a rezsicsökkentési rendszer kettős ára mellett, a cégeknél és intézményeknél viszont már nőtt a fogyasztás.
A biztonságos energiaellátást és -felhasználást biztosító berendezésekkel és alkalmazással támogatta a Schneider Electric a Notre Dame újjáépítését. A projekt során a vállalat szakemberei a legmodernebb tűzvédelmi megoldásokat alkalmazták az esetleges elektromos tüzek elleni hatékony védekezés érdekében - áll a Schneider Electric közleményében.
A Bloomberg értesülései szerint Joe Biden leköszönő amerikai elnök még a hivatali ideje vége előtt aláír egy elnöki rendeletet, amely a geotermikus energia hasznosítását ösztönzi az adatközpontok energiaellátásának támogatására. A rendelet egy versenyeztetési folyamatot hozna létre a vállalatok számára, hogy szövetségi földterületeken építhessenek adatközpontokat, egyúttal felgyorsítaná az ilyen jellegű beruházások engedélyezését. Bár előfordulhat, hogy ezt a hivatalba lépő Donald Trump gyorsan vissza is vonja, de nemrég úgy nyilatkozott, hogy elnöksége alatt prioritás lesz a mesterséges intelligencia (AI) alapú adatközpontok energiaszükségletének biztosítása.
Az Európai Unió 2024-ben ismét fontos mérföldkövet ért el a zöld energetikai átállás terén: a megújuló energiaforrások már csaknem az áramtermelés felét biztosítják, miközben a fosszilis energiaforrások történelmi mélypontra szorultak vissza. Az atomenergia továbbra is meghatározó szereplő az energiamixben és a termelés negyedét teszi ki, de a szélenergia egyre nagyobb szeletet hasít ki magának, megelőzve a földgázt. Az energiamix átalakulása mellett az Európai Uniót komoly kihívások elé állítja az egyre növekvő energiaigény, az importfüggőség erősödése, valamint az áramárak volatilitása - olvasható ki az Eurelectric adataiból.
2025-től még alig észrevehető változást hoz az okosmérős áramfogyasztók életébe az idősoros elszámolás bevezetése, mivel januártól megszűnik a mérőállás havi diktálásának terhe, cserébe a napi felhasználásuk alakulását online felületen is nyomon követhetik majd – hívja fel a figyelmet keddi közleményében az Energiaügyi Minisztérium. A tárca arra is rámutat, amit a Portfolio korábban részletesen megírt, hogy a három zónaidős, idősoros elszámolásnak, később milyen további változásai lesznek, és azok mögött mi az ok, és a várható előny. A minisztérium egyúttal újra kéri a napelemek tulajdonosok támogató hozzájárulását egy ettől független másik ügyben, a napelemek invertereinek adatgyűjtésében, amelyre a villamosenergia rendszer stabilitásának megőrzése és a kiegyenlítő energiapiaci árak leszorítása érdekében van szükség.
Miközben a mesterséges intelligencia (AI) szédítő gyorsasággal válik a mindennapjaink részévé – elég csak a ChatGPT-re vagy az önvezető autókra gondolni –, addig a háttérben egyre nagyobb problémát jelent az adatközpontok és a chipek gyártásának óriási energiaigénye. Az AI alapú rendszerek már ma is jelentős mennyiségű villamosenergiát fogyasztanak, és az előrejelzések szerint ez a szám a következő években akár meg is duplázódhat. Mindez ráadásul egybeesik azzal, hogy globálisan egyre több terület – a közlekedéstől kezdve a fűtésen át számos ipari folyamatig – elektrifikálódik. A helyzet egyszerre vet fel technológiai és energetikai kérdéseket: miként lehet biztosítani azt, hogy az adatközpontok energiaigénye fenntartható módon legyen kielégítve, és ne járjon drámai mértékű szén-dioxid-kibocsátás növekedéssel? A megújuló energiaforrások mellett egyre többen szorgalmazzák az atomenergia újbóli előtérbe helyezését, miközben a fosszilis energiahordozók sok országban továbbra is a szükségszerű megoldást jelentik. Ebben az energiapiaci küzdelemben ráadásul nemcsak a környezeti, hanem a geopolitikai és biztonsági szempontok is kulcsfontosságúak. A tét óriási: a mesterséges intelligenciával átitatott modern társadalom működtetése és a klímacélok jövője egyre szorosabban függ egymástól.
Az Európai Unió gáztárolói az elmúlt három év leggyorsabb ütemében ürülnek, ami aggodalomra ad okot az energiaellátás biztonsága és a jövő évi árak tekintetében. A hidegebb időjárás és a csökkenő tengeri import miatt a kontinens fokozottan támaszkodik a tárolt gázkészletekre - számolt be a Financial Times.
2023-ban tovább csökkent Magyarország primer energiafelhasználása, amit az enyhébb időjárás, a fosszilis energiahordozók visszaszorulása és a megújuló energiaforrások térnyerése egyaránt elősegített. A földgázfelhasználás több mint 10%-kal esett vissza, miközben a napenergia termelése tovább növekedett - derül ki a MEKH friss statisztikai jelentéséből.
A következő két hétben újabb egyeztetés jöhet a háború lezárásáról.
Biztosította Nagy-Britannia támogatásáról az ukránokat.
Mutatjuk, ki hol vásárolna befektetési céllal.
Szavai szerint semminek nem szabad megzavarnia az orosz és az amerikai elnök rendezési szándékát.
Többfelé kell csapadékra is készülni.
Az orosz invázió harmadik évfordulója kapcsán Takácsy Dorka Oroszország-szakértő volt a Checklist vendége.
A magyar bankoknak lépniük kell!
Attól függ, mit nézünk.