Idén már harmadszor indított sajátrészvény-visszavásárlási programot az Opus Global Nyrt., ezúttal 1,3 milliárd forint értékben – írta meg a Portfolio október végén. A bejelentés azután érkezett, hogy a cég az Opus Global Munkavállalói Résztulajdonosi Program Szervezet (MRP) részére tőzsdén kívüli ügylet keretében részvények értékesítése mellett döntött.
A mostani program november 4-én indult és legkésőbb 2025. január 31-ig lezárul. A döntés értelmében a vásárlásoknak a felső korlátja 547 forint részvényenként.
Tavaly egyszer, idén kétszer volt sajátrészvény-visszavásárlás
Az Opus a 2023 júliusában bejelentett programja során egymilliárd forint értékben vásárolt törzsrészvényt. Az akkori aukció feltétele az volt, amikor a sajátrészvények darabszáma eléri az alaptőke tíz százalékát vagy a program keretében megvásárolt törzsrészvények összesített ellenértéke az egymilliárd forint összeget, minden egyéb feltételtől függetlenül a program lezárul.
Ebben a programban az Opus kereskedési naponként napi legfeljebb 100 000 darab törzsrészvényt vásárolt vissza a Budapesti Értéktőzsdén a kereskedési ajánlatok szerinti aktuális piaci áron, de maximum a 2022. évi konszolidált beszámoló alapján számított egy részvényre jutó sajáttőke értékéért, azaz 489 forintért.
A sajátrészvény-visszavásárlás által elindított tavaly nyári rali jót tett a részvény árfolyamának: az év során közel háromszorosára emelkedett.
A vállalat idén is kétszer vásárolt a saját részvényeiből: először februárban, tőzsdén kívüli aukció keretében vett 2 milliárd forintnyi Opus részvényt.
Az aukció során a részvényesek önkéntesen vehettek részt, maguk dönthették el, hogy milyen áron és hány darabot ajánlanak fel. A közgyűlési határozat szerint a részvényenkénti ár nem térhetett el az előző tőzsdei nap záró árától több, mint 30 százalékkal és nem haladhatta meg a 2022. évi konszolidált éves beszámoló alapján számított egy részvényre jutó saját tőke értékét, azaz a 489 forintot.
A február 29-én lezajló aukció során a társaság 4 560 984 darab törzsrészvény visszavásárlására kötött ügyleteket, az átlagár 438,5 forint volt részvényenként, ami meghaladta az akkori tőzsdei árfolyamot. Az aukció keretében elfogadott legmagasabb árszint részvényenként 450 forint volt.
Ezután a cég a június 17-től meghirdetett programban vásárolt 2 milliárd forintért saját részvényt az aktuális piaci áron, de maximum a 2023. évi konszolidált éves beszámoló alapján számított egy részvényre jutó saját tőke értékéért, azaz a 548 forintért. A közgyűlési felhatalmazásban az is szerepelt, hogy az Opus sajátrészvény állománya nem haladhatja meg az alaptőke 20 százalékát.
Ez a program október 11-én zárult, miután a vállalat mintegy 4 314 478 darab saját részvényt vásárolt, elérve a program felső korlátjának számító 2 milliárd forintos értéket. A tranzakcióval a társaság közvetlen saját részvény állománya elérte a 46 475 130 darabot, csoport szinten pedig összesen a 145 712 341 darabot (20,86 százalék).
A részvény árfolyama idén összesen közel 40 százalékot emelkedett.
“Az idei évben meghirdetett stratégiánk egyik fontos eleme a sajátrészvény-visszavásárlás. Úgy gondoljuk, hogy ez alapvetően szolgálja a részvényesi értékteremtést 2026-ig. Ezután pedig a sajátrészvény-vásárlás folytatása majd attól függ, hogy milyen üzleti lehetőségekkel, milyen piaci környezettel fogunk szembesülni, illetve milyen új üzletágba fogunk kezdeni” - nyilatkozta a Portfolio-nak Németh Krisztián, az Opus Global Nyrt. társaságirányítási igazgatója.
A szakember kiemelte, hogy a vállalat a stratégiának megfelelően három év alatt 10 milliárd forint értékben szeretne sajátrészvényt vásárolni.
Az Opus pozitív visszajelzéseket kapott az intézményi és a kisbefektetőktől egyaránt, ami egyértelműen mutatja, hogy az igazgatóság jó döntést hozott azzal, hogy készpénzállományból erre is fordít egy szemmel látható összeget - tette hozzá.
"Egyértelműen sikeresnek ítéljük a sajátrészvény visszavásárlásainkat. Ráadásul van egy nagyon fontos hatása, mégpedig a részvényesi bizalom visszaállítása. Úgy gondolom, hogy e téren is sokat léptünk előre, hiszen a befektetőink is láthatják, hogy a cég hosszútávon hisz magában, és fontos a cég menedzsmentje számára az értéknövekedés” - összegezte Németh Krisztián.
Így hat a sajátrészvény-visszavásárlás
Több oka is lehet annak, ha egy vállalat saját részvényt vásárol vissza: az egyik leggyakoribb indok hogy a menedzsment a legoptimálisabb tőkeallokációt akvizíciós célpontok vagy beruházások hiányában a részvényesi javadalmazásban látja vagy a részvények árán emelne.
A hónapokon vagy akár éveken keresztül tartó részvényvisszavásárlások tartós keresletet jelentenek az adott részvények iránt, ez stabilizálhatja vagy akár emelheti is az árfolyamot.
A sajátrészvény-visszavásárlással a piacon lévő részvények darabszáma csökken, így az egy részvényre jutó profit (EPS) vagy más metrika, például az egy részvényre jutó könyv szerinti érték minden egyéb tényező változatlansága mellett is magasabb lesz: ez alacsonyabb árazást okoz, ami újfent vonzóbbá teheti a részvényeket. A visszavásárolt saját részvényekre a vállalat nem fizet osztalékot, így ugyanakkora osztaléktömeg az egy részvényre jutó osztalékot emeli.
A cikk megjelenését az Opus Global Nyrt. támogatta.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ