Az iparági ösztönzők, illetve a kormányzati intézkedések ellenére úgy tűnik, hogy még mindig jelentős lemaradásban van a hazai kkv-szektor digitalizációs szintje: a digitális gazdaság és társadalom fejlettségét mérő uniós mutató (DESI) alapján a digitális technológiák vállalati tevékenységekbe való integráltságát illetően Magyarország a 25. helyet foglalja el az uniós országok rangsorában. (A 2022. évi érték Magyarországon 21,6 volt a 36,1-es EU-s átlaggal szemben.)
A néhány tekintetben történt javulás ellenére a hazai kkv-k kevéssé használják ki a digitális technológiában rejlő lehetőségeket, melyet az is jelez, hogy a vállalkozásoknak mindössze valamivel több mint harmada rendelkezik legalább alapszintű digitális intenzitással. A digitális intenzitás azt jelenti, hogy a különböző digitális technológiák vállalati szintű használatának 12-es skáláján legalább 4 pontot elér a vállalkozás.
Magyarország a tagállamok utolsó negyede között szerepel a digitális fejlettség terén, ahogy arra az Európai Unió által készített DESI index is rámutat, főként a humán tőke és a digitális technológiák integrációja terén.
A KSH azzal a szándékkel hozta létre KKV-tervező aloldalát, hogy területi és országos statisztikai adatokkal támogassa a hazai vállalkozásokat üzleti döntéseik meghozatalában.
Az online felületen a cégvezetők olyan, a vállalkozásaik indításához, hosszú távú működtetéséhez szükséges alapvető információkhoz juthatnak hozzá, mint például a környezetükben élő jelenlegi és potenciális vásárlóik átlagos jövedelme, vagy éppen fogyasztási szokásaik
– mondta a Portfolio-nak Kása Katalin a KSH Felhasználói kapcsolatok főosztályának vezetője. A Piaci információk oldalon összesen 9 témakörben, 50 mutató segítségével tájékozódhatnak. Így az említett jövedelmi és fogyasztási szerkezetre vonatkozó adatokon túl többek között az egyes vármegyék munkaerőpiacáról, a nyilvántartott álláskeresőkről, illetve a turisztikai kínálatról és keresletről is érhetnek el adatokat.
A turizmus témakörben például havi szinten látható, hogy melyek azok az országok, ahonnan a legnagyobb forgalmat generáló külföldi vendég érkezik. Mivel nem csupán az aktuális, hanem a korábbi évi adatokra is rápillanthatunk, a kiemelt országok mellett megfigyelhető a forgalom országok szerinti kiegyenlítettsége vagy – éppen ellenkezőleg – egy-egy ország dominanciája, illetve látható a forgalomban tapasztalható szezonalitás mértéke, továbbá a forgalom időbeli változása is
– említett konkrét példát a főosztályvezető.
Az aloldal egyrészt a vállalkozások működéséhez kapcsolódó adminisztrációs kérdéseket válaszolja meg, az ügyintézésben nyújt segítséget, másrészt a vállalkozások jellemzőiről, környezetéről és potenciális piacáról gyűjt össze információkat. A KKV-tervező a statisztikai adatokat elsősorban vizuális eszközökkel mutatja be, amelyek így egy helyre összegyűjtve, könnyen elérhető módon segítik a cégek vezetőit abban, hogy üzleti döntéseiket statisztikai adatokkal alátámasztva hozhassák meg. A KSH célja, hogy a vállalkozások igényeihez igazodva, rendszeresen aktualizálva, új tartalmakkal bővítve biztosítsa a kis- és középvállalkozások tájékozódását.
A piaci információk mellett a különböző statisztikai információk települési szintű áttekintését, vizsgálatát is lehetővé tévő Térképes Interaktív Megjelenítő Alkalmazással (TIMEA) 26 témakör mentén 375 különböző mutató és számtalan szűrési beállítás segítségével is megtekinthetik a kívánt adatokat.
Az alkalmazásokban elérhető standard információkon túl a cégek a KKV-tervezőn keresztül egyedi igény alapján is kérhetnek szolgáltatásokat, amelyeket a hivatal – a kérésnek megfelelően – külön információnyújtás, adat-összeállítás, illetve egyedileg egyeztetett szempontok alapján készített elemzés formájában teljesít. A vállalkozások részéről felmerült kérdések megválaszolását külön szervezeti egység támogatja.
A KSH által továbbfejlesztett KKV-tervező célja a vállalkozások támogatása digitális érettségük javításában, legyen szó akár a kezdeti lépésekről, akár a már meglévő digitális megoldások továbbfejlesztéséről.
A cikk megjelenését a KSH támogatta. A KKV-tervező ide kattintva érhető el.
Címlapkép forrása: Portfolio