Az előadásból kiderült:
- A szektor díjnövekedése jóval az infláció alatt alakult, közel 5 százalékos volt 2023-ban, az élet és nem élet nagyjából ugyanazt a növekedést mutatta. A biztosítási piac korrigált díjas növekedése 12,7%-os volt. Az egyszeri díjas biztosítások hiánya magyarázza ezt az alacsony növekedést, az egyszeri díjas termékek révén körülbelül 90 milliárd forint hiányzott a szektorból.
- A nyugdíjbiztosítások továbbra is szépen emelkedtek, szerződésszámuk 453 ezerről 489 ezerre nőtt, díjbevételük 135-ről 150 milliárd forintra emelkedett
- A lakossági vagyonbiztosításoknál majdnem az átlagos inflációt elérő növekedés volt a piacon, a vállalati vagyonbiztosításnál 2 százalék körüli volt a növekedés. 2024-ben a gazdasági fordulattal utóbbi szegmens is növekdhet.
- A casco díjnövekedése kellemes mglepetés volt, a 21 százalékos emelkedés azt sugallja, hogy a kéárinfláció miatt a biztosítók is emeltek a díjakon, és ezt az ügyfelek is elfogadták. Darabszámot tekintve stagnálás vagy akár csökkenés is előfordulhat az egész évet tekintve.
- A kárráfordítások alakulása a nem életbiztosításoknál 10 százalékot is meghaladta, ez még egy darabig itt is marad velünk.
- Biztosítási adóból 123 milliárd, extraprofit adóból 88 milliárd forintot fizetett be a biztosítási szektor.
A biztosítók vágják a centit, főleg a január elsejét várják, amikor megszűik az extraprofit adó
- emelte ki a MABISZ elnöke.
2024-ben az extraprofit-adó megszűnését várják, a családvédelmi biztosításról elkészültek a javaslatok, a minisztériumnak elküldték ezeket. A kockázati életbiztosításoknál adókedvezményre tesznek javaslatot, a következő évben kerülne jóváírásra a ez a kedvezmény, elnyújtott hatásként jelentkezne.
A MABISZ kialakította az egyes verziókra való javaslatait, Erdő Mihály kiemelte, fontos lenne eldönteni, hogy paramétereket akarnak újrahúzni, vagy paradigmatikus változásokra van szüség. Az biztos, hogy ezt a döntést meg kell hozni, a MABISZ mindegyik területen megpróbál ehhez hozzájárulni:
- A retail investmnet strategy egy EU-s szabályozás, úgy néz ki, ennek megtárgyalására nem fog sor kerülni a jelenlegi EU-s elnökség alatt, a következő soros elnökséget Magyaroszág tölti be, így várhatóan ebben az időszakban keról erre sor.
- AZ NGM részt vesz a szakértő egyeztetésekben a mezőgazdasági biztosításoknál, a MABSZ a szinergiák kihasználásra törekszik.
- Az Etikus 2.0 koncepció kapcsán az elnök kifejtette, teljesen egyetértenek azzal, hogy a piaci anomáliákat le kell vágni, azokat a termékeket, amik nem teremtenek értéket, meg kell szüntetni. A TKM szintet hol kell meghúzni, az már egy nehezebb kérdés.
- A MABISZ-nak egyezségre kell jutni, hogy az üzletkötői szektort hogyan lehet támogatni, erről még nincs közös álláspont, ebben előre kell jutni.
- 2024-ben 1569 milliárd forintnyi lakossági állampapír jár le, ez a pénz megjelenik a piacon. Erdős Mihály a Portfolio olvasói felmérését említette, amely szerint ebből 2 százalék tervez hosszú megtakarítást, fontos feladatot ró ez a biztosítókra.
- A lakásbiztosítási kampány kapcsán kiemelte, a piaci szereplők már felkészültek tavaly nyár óta a kampányra. A penetráció növekedése fontos cél lenne, és hogy a szerződéseket az ügyfelek minél nagyobb arányban nézzék át, ez a szektor érdeke.
Címlapkép forrása: Portfolio