Több fontos fejlesztési is érkezik Pécsre - mondta köszöntőjében Ruzsa Csaba, Pécs gazdasági ügyekért felelős alpolgármestere. Egy állateledel-multi informatikai központot létesít a városban, és egy Nyugat-Európában sikerrel működő magyar cég is „hazatér”, azaz a baranyai megyeszékhelyen fejleszt és a helyi egyetemen is képzést indít. Ipari parki fejlesztések is jönnek, 14 vállalkozással bővül a város ipari parkja.
Pécsen és agglomerációjában számos infrastruktúra-fejlesztés folyik: javítják, bővítik az úthálózatot, közlekedési csomópontok kialakítása is várható. Az alpolgármester felhívta a figyelmet egy speciális támogatási formára is: az önkormányzat a vendéglátóhelyeket ösztönzi arra, hogy a turisztikai csúcsszezonon kívül is maradjanak nyitva. Abban is támogatják a városba érkező vállalkozásokat, hogy minél intenzívebben működjenek együtt a Pécsi Egyetemmel.
Bókay Márton, a Gazdaságfejlesztési Minisztérium nemzeti fejlesztés-finanszírozásért felelős helyettes államtitkára előadásában kiemelte, hogy az export és a beruházás-alapú GDP várhatóan gyorsan helyreáll a fogyasztás visszapattanásával. A külkereskedelmi egyenleg felfelé, míg a csökkenő fogyasztás lefelé húzza a GDP-t, ugyanakkor az egyensúly és a növekedés helyreállításában kulcsfontosságú a reálbérek és a fogyasztás visszapattanása.
2023. II. negyedévében mintegy 500 milliárd forintnyi új hitelszerződés valósult meg a KKV-szektorban, ami negyedéves alapon jelentős növekedést jelent ugyan, éves alapon azonban több, mint 30%-os visszaesést. Az államtitkár a vállalkozásoknak üzenve elmondta, hogy a kamatcsapda elkerülése érdekében a kormány több intézkedést is hozott, amelyek hatása az új vállalati hitelszerződések alakulásában is látható. Ilyen intézkedés a Széchenyi Kártya Program, a Baross Gábor Újraiparosítási Hitelprogram, a Baross Gábor Tőkeprogram és a lakossági és vállalati kamatstop.
Pintér Zoltán, az MBH Bank retail régióvezetője előadásában a mikro- és kisvállalkozások finanszírozási lehetőségeiről beszélt. A pénzintézet friss kutatásából kiderül, hogy a vállalkozások számára a legnagyobb kihívást az energiaárak és az alapanyagárak növekedése jelenti. A vállalkozások 65 százaléka kis mértékű megtakarítással rendelkezik, 12 százalékuknak pedig semmilyen megtakarítása sincs, gyakorlatilag napról-napra élnek.
A retail régióvezető szerint a jelenlegi környezetben fontos, hogy a vállalkozások felülvizsgálják és reálisan lássák pénzügyi helyzetüket - ebben a folyamatban egy bank partner tud lenni. A pénzügyek átvilágítását követően, a vállalkozás sajátosságainak megfelelően érdemes szakértő segítséggel választani a különböző banki termékek, szolgáltatások közül – mind a napi bankolás, mind a finanszírozás terén.
Hozzátette: az MBH Bank speciális finanszírozási megoldásokat nyújt vállalkozói ügyfeleinek, az ingadozó forgalomhoz alkalmazkodó termékcsaláddal és alacsony bankolási költségekkel, a vállalat mérethez igazodó termékajánlatok és digitális megoldásokkal (például a megújult BUPA pénzügyi asszisztens programmal), valamint személyre szabható termékekkel és egyéni kapcsolattartással. Kiemelte, hogy november végéig tart Lépték Go 3.0 akciójuk, ami speciális kedvezményeket jelent a mikro- és kisvállalati ügyfelek részére.
Síkfői Tamás, a Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara elnöke szerint fontos, hogy a helyi szereplők összefogjanak, és folyamatosan forrásokat hozzanak a térségbe. Felhívta a figyelmet arra, hogy a megyéből még mindig jelentős az elvándorlás: elsősorban a fiatalok, köztük is a műszaki értelmiség az, amelyik elhagyja a térséget. Ezen a helyzeten az egyetemmel együtt próbálnak változtatni.
A beruházások fejlesztésének tekintetében elmondta, szükséges, hogy a megye beruházási rátája tartósan magasabb legyen az országos átlagnál: ennek azonban kevés a realitása. A kamarai elnök a fejlesztések lehetséges célterületei között említette a pécsi reptér fejlesztését, egy új, nagyipari fejlesztésre alkalmas ipari park létrehozását, valamint új határátkelők létesítését.
Horváth Kristóf, a KPMG Magyarország menedzsere előadásában az ESG szabályozásokat és elvárásokat tekintette át. Kiemelte, hogy az ESG dimenziók egyre fontosabbá válnak a vállalatok számára. Szempont egy vállalat ESG értékelése során, hogy annak nem csak a környezetére és társadalomra gyakorolt hatása válik ily módon mérhetővé, hanem ezek vállalatokra gyakorolt hatásai is - ezt nevezzük kettős materialitásnak.
Az ESG-szempontokat be kell építeni a vállalati működésbe: egy ESG szempontú átvilágítással a saját működés alaposabban megismerhető, azonosíthatóvá válnak szinergiák és a költségmegtakarítási lehetőségek, valamint az ESG-kockázatok. A szakember felhívta a figyelmet arra is, hogy hamarosan elkészül a KPMG átfogó ESG-érettség felmérése is.
Bali Gábor, az ENERGIQ Kft. ügyvezetője előadásában arról beszélt, hogy a felhasználóknak milyen lehetőségei vannak a szabadpiaci energiabeszerzési versenyben. Érdemes első lépésként áttekinteni a jelenlegi szerződést, megvizsgálni, hogy milyen feltételekkel lehet abból kilépni. Ezzel párhuzamosan érdemes átvizsgálni a régi, nem energiahatékony berendezések, eszközök működésének szükségességét is.
Kiemelte: kérdés, hogy a vállalatok a jelenlegi árszintet be tudják-e építeni az üzleti folyamataikba. Ugyanakkor szükséges erősíteni a zöld átállás folyamatát, fokozni az energiahatékonyság növelését – ami elindult nagyvállalati és középvállalati szinten is.
A rendezvényt záró panelbeszélgetésben részt vevő baranyai vállalkozók egyetértettek abban, hogy komoly kihívást jelent az új munkavállalók megtalálása, különösen nehéz a fiatal munkavállalókat a régióban tartani. Ugyanakkor az is előfordul, hogy egy család több generációja is egy cégnél dolgozik, és sikeres belső képzési rendszerek is működnek az utánpótlás megtalálásáért.
A cégvezetők szerint Baranyában is hangsúlyos kérdés a digitalizáció: ez például webshopok fejlesztésében, az online értékesítésben mutatkozik meg, de a gyártási folyamatokban és a raktározásban, szállítmányozásban is egyre intenzívebben jelen van. A vállalkozók fontosnak nevezték a tapasztalatok és a tudás megosztását: ezek az együttműködések segíthetnek a vállalkozásfejlesztésben, a közös kihívások megoldásában.
Címlapkép forrása: Getty Images Fotók: Portfolio