Bár az Ipar 4.0 ma már egy széles körben használt fogalom, ennek ellenére úgy tűnik, nem mindenki ugyanazt érti alatta. Sem a szükségességéről, sem a céljáról, sem a bevezetésének módszeréről nincsen egységesen kialakult kép. Abban azonban minden szakértő egyetért, hogy aki nem tesz lépéseket a megoldás bevezetésére, az később behozhatatlan versenyhátrányba kerülhet. Nem véletlen tehát, hogy a szavazásban résztvevők döntő többsége úgy vélte, hogy a versenyképesség szempontjából a legfontosabb tényező, amely alapvetően befolyásolhatja a magyar autóipar fejlődését nem más, mint a technológiai fejlődés. A rendelkezésre álló munkaerő mennyiségére és minőségére a válaszadóknak kevesebb, mint negyede voksolt.
Azzal kapcsolatban, hogy mely területeken a legelterjedtebb és leghatékonyabb ma az Ipar 4.0 alkalmazása, szoros verseny alakult ki. A válaszadók 42 százaléka vélte úgy, hogy a raktározásban a legelterjedtebb az Ipar 4.0, míg 39 százalékuk vélte úgy, hogy az összeszerelés az a terület, amely az élen jár az Ipar 4.0 vívmányainak használatában.
A magyar járműipar jövője szempontjából kulcskérdés, hogy a hazai beszállítók képesek lesznek-e a versenyképességük megőrzésére, illetve a jövő HR-megoldásainak felhasználásával tudják-e kezelni a vállalatok a hatalmas méreteket öltő munkaerőhiányt. Mindezek fényében intő jel lehet, hogy a megkérdezett válaszadók többsége vélte úgy, hogy a magyar beszállítók tulajdonosi szemléletet, stratégiája nem megfelelő a növekedéshez, valamint ahhoz, hogy megfeleljen az új kihívásoknak.
Természetesen felmerült az örök klasszikus kérdés is, vagyis az, hogy versenyképességük megőrzése, növelése érdekében milyen területeken kellene leginkább fejlődniük a magyar beszállítóknak. A válaszadóknak több mint a fele vélte úgy, hogy a menedzsment (megfelelő vezetői szemlélet, stratégia, kontroll projekt követése) az a terület, amely leginkább segíthetné a hazai beszállítók versenyképességének megőrzését, míg a technológiai bővítésre, fejlesztésre a válaszadók több mint negyede voksolt.
A jövő HR-megoldásaival kapcsolatban feltett kérdésre, amely úgy szólt, hogy miben kellene változtatnia a munkaadóknak a sikeres jövőbeni működésükhöz, a legtöbben azt a választ adták, hogy rugalmas foglalkoztatási módok bevezetésére lenne szükség. A home office, vagyis az otthonról dolgozás lehetőségének bevezetése, biztosítása, a rugalmas munkaidő alkalmazása, valamint az egészségmegőrzés egyaránt fontosak lehetnek egy-egy vállalat sikeres működése szempontjából a jövőben. Érdekes módon a válaszadóknak elenyésző része vélte úgy, hogy a bérverseny, a magasabb fizetések biztosítása lehet a sikeres jövőbeni működés kulcsa.
Címlapkép forrása: MTI/Ujvári Sándor