Abszurd, hogy a tizenévesek szuperszámítógépeket hordanak a zsebükben, de az gyárak még mindig fehér táblán értékelik ki a heti termelést. Egy olyan korban élünk, ahol ott a technológiai potenciál, de az ipar nem tudja megragadni. Ma már nem lehet elérni 20-30%-os termelékenység-növekedést a termelés egyszerű rendszerezésével, a Lean-módszerre való átállással, ennek fejlesztésével.
Nem egy IT-probléma az Ipar 4.0, nem elég az IT-rendszereket cserélni. Azt kell meghatározni, hogy a gyártásban mit szeretnénk elérni és csak ezután felhúzni rá a megfelelő IT-rendszereket, a transzformációt pedig legalább egy igazgatósági tagnak kell elügyelni, nem az IT-vezetőnek.
Kadocsa ismertette a McKinsey legfrissebb, 7 országban elvégzett kutatás összesítő tanulmányát (USA, Németország, Kína, India, Franciaország, Brazília, Japán) az Ipar 4.0 implementációjáról:
- Rengeteg cég követi el azt a hibát, hogy számottevő erőforrást tesz a transzformációba, de az év végére lényegesen nem befolyásolja semmiben a cég profitját. Alig mondja valaki, hogy a nyereségességnek változást érzékelne.
- A cégek 92%-a úgy érzi, legalább olyan szinten van mint a versenytársai digitális gyártási transzformáció tekintetében. Kadocsa szerint sok cég túlbecsüli a saját fejlettségi szintjét.
- A szakember szerint a digitális teljesítménymenedzsmenttel kell kezdeni a transzformációt, vagyis a termelés menedzsmentjének digitalizációjával, melynek segítségével sokkal gyorsabban fel lehet térképezni a gyártás hibáit, javítani lehet ezeket. Átlagosan a digitális teljesítménymenedzsment a vállalatok 68%-ánál élvez prioritást, a felmérésben szereplő országok közül leginkább Indiában (94%), legkevésbé Japánban (31%). Az utóbbi oka vélhetően elsősorban az, hogy nagyon hatékonyan implementálták a Leant az ország gyáraiban.
- Munkaerőhiány van a világban, Kínában bizonyos helyeken 100% feletti fluktuáció van. Amellett, hogy ebben a helyzetben megoldást kínálnak, a robotok új munkahelyeket is teremthetnek, például előfordulhat, hogy egy gépek által gyártott cipőbe végül egy ember hímzi bele a nevet. Komplexebb termékek fognak megszületni, így komplexebb emberi munkálatok is kellenek majd.
- Miközben a világ cégeinek 62-77%-a rendelkezik már digitális gyártási pilottal, de alig 24-27%-uk használja ezeket a megoldásokat a mindennapi gyártásban. A legfejlettebb iparágak az ipari automatizációval foglalkozó cégek, a szoftvercégek és a félvezetőkkel foglalkozó cégek.
- A sikeres transzformációhoz fel kell térképezni azt, hogy miben teremt értéket az átállás, tervezetet, roadmapet kell ehhez készíteni, meg kell határozni a kellő technológiákat és az ebben segítő partnereket, fókuszált ökoszisztémát kell létrehozni, a felső vezetés bevonásával kell lefolytatni az átállást és támogatni kell az innovációt, valamint fókuszálni a megfelelő tehetségek foglalkoztatására.