Üzlet

McKinsey: tombol a negyedik ipari forradalom, de túlbecsülik magukat a cégek

Portfolio
Számos cég hajlamos a világon túlbecsülni a saját digitális gyártási képességeit, emiatt az illúzió miatt pedig lemaradhatnak a negyedik ipari forradalom miatt kialakult versenyben. Valójában kevés olyan cég van, amelyek úgy tudták implementálni az újfajta gyártási technológiákat, hogy az meglátsszon a nyereségükön, pedig a Lean-módszerrel már nem lehet látványos termelékenység-növekedést elérni - hangzott el mindez a McKinsey mai sajtó-háttérbeszélgetésén.
Kadocsa András, a McKinsey partnere elmondta, hogy az Ipar 4.0 égisze alatt új ipari forradalom zajlik. Ez egy olyan ipari forradalom, hogy valójában nem is az, mivel szinte semmi olyat nem találnak fel, ami ne lett volna 15 éve, viszont ezek a dolgok olcsóbbak, flexibilisebbek lettek.

Abszurd, hogy a tizenévesek szuperszámítógépeket hordanak a zsebükben, de az gyárak még mindig fehér táblán értékelik ki a heti termelést. Egy olyan korban élünk, ahol ott a technológiai potenciál, de az ipar nem tudja megragadni. Ma már nem lehet elérni 20-30%-os termelékenység-növekedést a termelés egyszerű rendszerezésével, a Lean-módszerre való átállással, ennek fejlesztésével.

Nem egy IT-probléma az Ipar 4.0, nem elég az IT-rendszereket cserélni. Azt kell meghatározni, hogy a gyártásban mit szeretnénk elérni és csak ezután felhúzni rá a megfelelő IT-rendszereket, a transzformációt pedig legalább egy igazgatósági tagnak kell elügyelni, nem az IT-vezetőnek.

Kadocsa ismertette a McKinsey legfrissebb, 7 országban elvégzett kutatás összesítő tanulmányát (USA, Németország, Kína, India, Franciaország, Brazília, Japán) az Ipar 4.0 implementációjáról:
  • Rengeteg cég követi el azt a hibát, hogy számottevő erőforrást tesz a transzformációba, de az év végére lényegesen nem befolyásolja semmiben a cég profitját. Alig mondja valaki, hogy a nyereségességnek változást érzékelne.
  • A cégek 92%-a úgy érzi, legalább olyan szinten van mint a versenytársai digitális gyártási transzformáció tekintetében. Kadocsa szerint sok cég túlbecsüli a saját fejlettségi szintjét.
  • A szakember szerint a digitális teljesítménymenedzsmenttel kell kezdeni a transzformációt, vagyis a termelés menedzsmentjének digitalizációjával, melynek segítségével sokkal gyorsabban fel lehet térképezni a gyártás hibáit, javítani lehet ezeket. Átlagosan a digitális teljesítménymenedzsment a vállalatok 68%-ánál élvez prioritást, a felmérésben szereplő országok közül leginkább Indiában (94%), legkevésbé Japánban (31%). Az utóbbi oka vélhetően elsősorban az, hogy nagyon hatékonyan implementálták a Leant az ország gyáraiban.
  • Munkaerőhiány van a világban, Kínában bizonyos helyeken 100% feletti fluktuáció van. Amellett, hogy ebben a helyzetben megoldást kínálnak, a robotok új munkahelyeket is teremthetnek, például előfordulhat, hogy egy gépek által gyártott cipőbe végül egy ember hímzi bele a nevet. Komplexebb termékek fognak megszületni, így komplexebb emberi munkálatok is kellenek majd.
  • Miközben a világ cégeinek 62-77%-a rendelkezik már digitális gyártási pilottal, de alig 24-27%-uk használja ezeket a megoldásokat a mindennapi gyártásban. A legfejlettebb iparágak az ipari automatizációval foglalkozó cégek, a szoftvercégek és a félvezetőkkel foglalkozó cégek.
  • A sikeres transzformációhoz fel kell térképezni azt, hogy miben teremt értéket az átállás, tervezetet, roadmapet kell ehhez készíteni, meg kell határozni a kellő technológiákat és az ebben segítő partnereket, fókuszált ökoszisztémát kell létrehozni, a felső vezetés bevonásával kell lefolytatni az átállást és támogatni kell az innovációt, valamint fókuszálni a megfelelő tehetségek foglalkoztatására.
GDPR

Nagy nyelvi modellek és adatvédelem

Az elmúlt bő másfél évben, mióta a ChatGPT széles körben elérhetővé vált, a nagy nyelvi modelleken (Large Language Model, LLM) alapuló megoldások hihetetlen tempóban váltak mind a munkahely

Kiszámoló

Olajkrízis várható Magyarországon?

Egy múlt heti hír nem annyira bolygatta fel az ország közvéleményét, mint kellett volna. Az ukránok megtiltották a Lukoilnak, hogy Ukrajnán keresztül szállítsák a kőolajat Európába. Az ukr

Holdblog

Egyre kevesebb emberre számítanak

Azt sem tudjuk pontosan, hány ember él a Földön, pláne nehéz megbecsülni, hányan fognak száz év múlva. Az ENSZ azért pár évente megteszi, a jelen... The post Egyre kevesebb emberre számítan

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Kongatják a vészharangot: olyan folyamat zajlik, amely pusztító vírusokat szabadíthat ránk
Sustainable World 2024
2024. szeptember 4.
Követeléskezelési trendek 2024
2024. szeptember 18.
REA 2024 SUMMIT – Powered by Pénzcentrum
2024. szeptember 18.
Budapest Economic Forum 2024
2024. október 17.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Infostart.hu Infostart.hu

Eladó új építésű lakások

Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.

Díjmentes előadás

Kereskedés a magyar piacon kezdőknek

Minden, amit a hazai parkettre lépés előtt tudni érdemes.

Díjmentes előadás

Tőzsdei megbízások helyes használata

Kérdések és válaszok azzal kapcsolatban, hogy mire figyelj, ha kezdő befektető vagy!

Ez is érdekelhet
tőzsde-Donald-Trump-részvény-elnökválasztás-befektetés