Üzlet

Enyhül a szigor Szíriával szemben - Jó hír a MOL-nak?

Portfolio
A legutóbbi fejlemények szerint két év után enyhül az EU szigora Szíriával szemben, az uniós külügyminiszterek döntése értelmében a térség vállalatainak lehetőségük lesz Szíriából kőolajat importálni, valamint a politikai ellenzék fennhatósága alatt álló területeken beruházásokat végrehajtani - számolt be az Al Arabiya.
Enyhül a szigor Szíriával szemben

Az európai külügyminiszterek a tegnapi napon enyhítették a Szíria elleni olajembargót, azzal a céllal, hogy támogassák a lázadókat, akik Bashar al-Assad elnök rezsimje ellen harcolnak. Ennek nyomán azoknak az európai cégeknek, melyek Szíriából akarnak kőolajat importálni, vagy az energiaszektorban befektetést eszközölni, az adott ország kormányától erre felhatalmazást kell kérnie, mely ezt követően konzultál majd a Szíriai Nemzeti Koalícióval.

Szíriából kőolajat vásárolni nem lesz azonban könnyű feladat, elsősorban a biztonsági problémák, valamint a rossz állapotban lévő infrastruktúra miatt, az EU illetékesei azonban közölték, hogy még több pénzügyi segítséget fognak felajánlani.

A 2011-es szíriai olajembargó könnyítése lehetőséget ad az EU vállalatainak, hogy egyes esetekben ne csak importálni tudjanak kőolajat Szíriából, hanem olajkitermelést szolgáló technológiákat is exportálhassanak, valamint az ellenzék kezében lévő területeken befektetéseket eszközölhessenek.

Két évnyi, az Assad rezsimje elleni szigorú szankciók után ez az első könnyítés, melynek nem titkolt célja, hogy kiegyensúlyozza a felek közti erőviszonyokat. A 27 EU tagállam 2011 szeptemberében jelentett be tilalmat a szíriai befektetésekre, melyet decemberben az olajimportra vonatkozó tilalom követett, hogy a rezsimet alapvető készpénzforrástól fossza meg.

A kőolaj export mintegy harmadát tette ki a készpénzbevételeknek, ennek pedig nagyjából 95%-át az EU vásárolta meg.

Jó hír a MOL-nak?
  

A MOL a szíriai események felé az INA-n keresztül van kitettsége. Mint ismeretes, a horvát kormány rendeleteinek megfelelően az INA nem folytathatja a korábbi megszokott üzleti tevékenységeit Szíriában, ezért 2012. február 27-én bejelentette, hogy "force major" értesítést küldött a szíriai General Petroleum Company (GPC) felé. Az INA a "force major" visszavonásáig nem realizál sem bevételt, sem termelési részesedést. A "force major" nem jelenti a megállapodás megszűnését vagy ezzel párhuzamosan a projektből való kilépést, ez egy védelmi mechanizmus, mely előre nem látható események esetére került kidolgozásra.

Amikor 2011-ben először felröppentek a hírek a szíriai EU embargóval kapcsolatban, a társaság részvényei erre meglehetősen érzékenyen reagáltak. Az utolsó olyan év, amikor Szíriában még folyamatos volt a kitermelés 2011 volt, ekkor a MOL szénhidrogén termelése Szíriában napi szinten 20,3 mboe volt, ami az éves átlagos szénhidrogén kitermelés mintegy 14%-át tette ki. 2012-ben viszont a szíriai kitermelés már 3,1 mboe/nap-ra csökkent a MOL kutatási riportjai alapján.

Enyhül a szigor Szíriával szemben - Jó hír a MOL-nak?
A szíriai kitermelés jövőbeli növekedése és fokozatos helyreállása a MOL részvények szempontjából pozitív tényezőként szolgálhat, fontos azonban hangsúlyozni, hogy egyelőre sok még a bizonytalanság. Mindenesetre az EU Szíriával kapcsolatos politikájában bekövetkezett változások bizakodásra adhatnak okot hosszabb távon.

A MOL menedzsmentje a legutóbbi gyorsjelentést követő sajtótájékoztatón Szíriával kapcsolatban azt közölte, hogy bevételre legkorábban 2014-től számít, azonban hozzátették, ez elsősorban külső körülmények függvénye.

Fontos ugyanakkor azt is megemlíteni, hogy tavaly áprilisban a szíriai olajminiszter egy interjúban nemkívánatosnak nevezte az INA-t Szíriában, mivel a társaság munkásainak Szíriából való hazaszállítását az ország lakosainak cserbenhagyásaként értelmezte. Az INA mellett a Total és a Shell is a nemkívánatos olajcégek listáját erősítik, melyek (akkori) véleménye szerint nem valószínű, hogy valaha is visszatérhetnek az országba.Mit csinál a papír?

A MOL részvényei nem mutatnak jelentősebb elmozdulást a mai kereskedésben, bár 0,8%-os emelkedésükkel felülteljesítők a vezető részvények között, ez leginkább a tegnapi nagy esés korrekciójaként fogható fel.

Enyhül a szigor Szíriával szemben - Jó hír a MOL-nak?
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Surányi György: még egyszer az adósságválságról - viszontválasz Mellár Tamásnak
Díjmentes előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Díjmentes előadás

Tőzsde kezdőknek: Hogyan ne égesd el a pénzed egy hét alatt!

Előadásunkon bemutatjuk a Portfolio Online Tőzsde egyszerűen kezelhető felületét, a számlatípusokat és a gyors kereskedés lehetőségeit. Megismerheted tanácsadó szolgáltatásunkat is, amely segít az első lépések megtételében profi támogatással.

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó raktárak és logisztikai központok

A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen

Property Warm Up 2025
2025. február 20.
Green Transition & ESG 2025
2025. március 6.
Biztosítás 2025
2025. március 4.
Agrárium 2025
2025. március 19.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet
elemzo tozsde reszveny