Az európai külügyminiszterek a tegnapi napon enyhítették a Szíria elleni olajembargót, azzal a céllal, hogy támogassák a lázadókat, akik Bashar al-Assad elnök rezsimje ellen harcolnak. Ennek nyomán azoknak az európai cégeknek, melyek Szíriából akarnak kőolajat importálni, vagy az energiaszektorban befektetést eszközölni, az adott ország kormányától erre felhatalmazást kell kérnie, mely ezt követően konzultál majd a Szíriai Nemzeti Koalícióval.
Szíriából kőolajat vásárolni nem lesz azonban könnyű feladat, elsősorban a biztonsági problémák, valamint a rossz állapotban lévő infrastruktúra miatt, az EU illetékesei azonban közölték, hogy még több pénzügyi segítséget fognak felajánlani.
A 2011-es szíriai olajembargó könnyítése lehetőséget ad az EU vállalatainak, hogy egyes esetekben ne csak importálni tudjanak kőolajat Szíriából, hanem olajkitermelést szolgáló technológiákat is exportálhassanak, valamint az ellenzék kezében lévő területeken befektetéseket eszközölhessenek.
Két évnyi, az Assad rezsimje elleni szigorú szankciók után ez az első könnyítés, melynek nem titkolt célja, hogy kiegyensúlyozza a felek közti erőviszonyokat. A 27 EU tagállam 2011 szeptemberében jelentett be tilalmat a szíriai befektetésekre, melyet decemberben az olajimportra vonatkozó tilalom követett, hogy a rezsimet alapvető készpénzforrástól fossza meg.
A kőolaj export mintegy harmadát tette ki a készpénzbevételeknek, ennek pedig nagyjából 95%-át az EU vásárolta meg.
Jó hír a MOL-nak?
Amikor 2011-ben először felröppentek a hírek a szíriai EU embargóval kapcsolatban, a társaság részvényei erre meglehetősen érzékenyen reagáltak. Az utolsó olyan év, amikor Szíriában még folyamatos volt a kitermelés 2011 volt, ekkor a MOL szénhidrogén termelése Szíriában napi szinten 20,3 mboe volt, ami az éves átlagos szénhidrogén kitermelés mintegy 14%-át tette ki. 2012-ben viszont a szíriai kitermelés már 3,1 mboe/nap-ra csökkent a MOL kutatási riportjai alapján.
A szíriai kitermelés jövőbeli növekedése és fokozatos helyreállása a MOL részvények szempontjából pozitív tényezőként szolgálhat, fontos azonban hangsúlyozni, hogy egyelőre sok még a bizonytalanság. Mindenesetre az EU Szíriával kapcsolatos politikájában bekövetkezett változások bizakodásra adhatnak okot hosszabb távon.
A MOL menedzsmentje a legutóbbi gyorsjelentést követő sajtótájékoztatón Szíriával kapcsolatban azt közölte, hogy bevételre legkorábban 2014-től számít, azonban hozzátették, ez elsősorban külső körülmények függvénye.
Fontos ugyanakkor azt is megemlíteni, hogy tavaly áprilisban a szíriai olajminiszter egy interjúban nemkívánatosnak nevezte az INA-t Szíriában, mivel a társaság munkásainak Szíriából való hazaszállítását az ország lakosainak cserbenhagyásaként értelmezte. Az INA mellett a Total és a Shell is a nemkívánatos olajcégek listáját erősítik, melyek (akkori) véleménye szerint nem valószínű, hogy valaha is visszatérhetnek az országba. Mit csinál a papír?
A MOL részvényei nem mutatnak jelentősebb elmozdulást a mai kereskedésben, bár 0,8%-os emelkedésükkel felülteljesítők a vezető részvények között, ez leginkább a tegnapi nagy esés korrekciójaként fogható fel.
Milliók élete változik meg mától: jön a dugódíj New Yorkban
Évek óta tartó ellenállás övezte.
Három orosz város felett állt le a légiforgalom, felgyorsult az orosz területszerzés - Híreink az orosz-ukrán háborúról vasárnap
Híreink a háborúról percről percre.
Figyelem, változás az időjárásban: fagyos éjszakák után jön az enyhülés
Azért havazás és ónos eső is várható még ma.
Káosz az utakon és a levegőben: hatalmas havazás bénítja meg Angliát
Áramkimaradásokról és lezárt repterekről jöttek hírek.
275 ezer év az Wikipedia előtt
2,4 milliárd óra, közel 275 ezer év - ennyi időt töltöttek 2024-ben a látogatók a Wikipedia angol nyelvű oldalán....
Annyira koncentrált az amerikai tőkepiac, hogy érdemes vigyázni a passzív stratégiákkal
Az amerikai tőzsdepiac teljes kapitalizációja, vagyis a befektetett vagyon koncentráltabb, mint valaha. Ez azt jelenti...
Ez tartotta tavaly lázban Amerikát
A Google-kereséseket alapján a klímaváltozás, a sportesemények, a merényletek, és persze a politika foglalkoztatták...
Az év, amikor Amerika megijedt
A Nyugat alapvető paradigmaváltáson megy át, százéves szabályok és gyakorlatok dőlnek meg. Ugyan Donald Trumpot...
Adóváltozások 2025 - ezekre figyeljen az újév kezdetével
Az előző évek gyakorlatához hasonlóan 2024. során számos, az adózást érintő jogszabálymódosítás történt...
Méhek a virágos réten: impulzusvásárlók a bevásárlóközpontban?
A mezők színpompás világában a méhek ugyanolyan dilemmákkal szembesülnek, mint a szupermarketek polcai között bolyongva...
A szivattyús-tározós erőmű-beruházások tőkeköltsége
Kétrészes blogsorozatunkban a szivattyús-tározós erőművek létesítésének tőkeköltségeivel foglalkozunk részletesebben....
Ingyen Apple TV a hétvégén
Az Apple bejelentette, hogy ingyenesen elérhetővé teszi az Apple TV kínálatát most péntektől vasárnapig. Apple ID...
Legnépszerűbb írásaink voltak 2024-ben
2024-ben az Economania olvasóit az influenszerek, a kerékpárlopás, a női sportok, a mesterséges intelligencia és...
- Surányi György: még egyszer az adósságválságról - viszontválasz Mellár Tamásnak
- Nagyot fog robbanni idén a lakáspiac - De mi lesz azután?
- Siess, nehogy lemaradj a 21%-os állampapírról!
- „Magyar inváziót” emlegetett a lengyel sajtó: folytatódik 2025-ben is?
- Hatalmas veszteségeket szenved el Oroszország - Meddig bírhatja még az orosz haderő?
Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
Tőzsde kezdőknek: Hogyan ne égesd el a pénzed egy hét alatt!
Előadásunkon bemutatjuk a Portfolio Online Tőzsde egyszerűen kezelhető felületét, a számlatípusokat és a gyors kereskedés lehetőségeit. Megismerheted tanácsadó szolgáltatásunkat is, amely segít az első lépések megtételében profi támogatással.
Kiderült, mire ugrottak a milliomosok 2024-ben
Orbók Ilona luxusipari szakértővel beszélgettünk.
Mibe fektessünk 2025-ben?
Alapvetően jó világ jöhet.
Hova tud még fejlődni a Városliget?
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Kiadó raktárak és logisztikai központok
A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen