10 ezer európai cég orosz kézben: lelepleződött a szankciók megkerülésének hálózata
Uniós források

10 ezer európai cég orosz kézben: lelepleződött a szankciók megkerülésének hálózata

Portfolio
Egyre több európai vállalat kerül – akaratán kívül – kapcsolatba olyan szereplőkkel, akik uniós szankciók hatálya alá esnek – derül ki a milánói Katolikus Egyetem Transcrime kutatóközpontjának friss jelentéséből, amelyet a héten mutattak be az Europolnak. A 2022-es orosz invázió óta jelentősen nőtt az ilyen esetek száma, különösen az olyan ágazatokban, mint az elektronikai alkatrészek, gépipar, repüléstechnika és a kettős felhasználású technológiák.

A „Kleptotrace” jelentés rámutat: a szankciók megkerülését célzó hálózatok jellemzően fiktív cégeken és strómanokon keresztül működnek, gyakran olyan országokban, amelyek nem tartják be az uniós szankciós előírásokat  – írja az Euronews.

A leginkább veszélyeztetettek a kis- és középvállalkozások, amelyek nem rendelkeznek kellő eszközökkel és informatikai háttérrel az üzleti partnerek ellenőrzéséhez.

Ezek gyakran kénytelenek önbevallásokra hagyatkozni – ezek viszont a szakértők szerint semmilyen garanciát nem jelentenek.

A Transcrime szerint már 2022 elején közel 10 ezer európai és ukrán céget birtokoltak szankcionált orosz állampolgárok.

Bár a végrehajtás tagállami hatáskörbe tartozik, sok helyen ez nem elég hatékony. A szakértők szerint a korrupció, a laza banki ellenőrzések és a politikai összefonódások gyakran lehetővé teszik, hogy a szankciós tiltások ellenére is lezajljanak gazdasági tranzakciók.

A pénzmosás és a szankciókerülés gyakran ugyanazokat a nemzetközi pénzügyi útvonalakat használja, amelyek offshore bankokon és álneves cégeken keresztül biztosítanak átjárást. Egy tipikus ügyletben átlagosan három papírcég és legalább öt ország érintett az eladó és a vevő között. A fizetések gyakran luxuscikkek, ingatlanok vagy részvények formájában történnek – ezek a szervezett bűnözés ismert eszközei.

Az EU már elindította a Sanctions Helpdesk nevű kezdeményezést, amely főként a kkv-kat segíti az üzleti partnerek átvilágításában.

Azonban a jelentés szerint a rendszer szigorítása és a transznacionális ellenőrzési kapacitások megerősítése nélkül az uniós szankciós politika továbbra is könnyen kijátszható marad.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Kiszámoló

Itt a 4,75%-os kamatú lakáshitel

Hitelügyintézős Gáborunk írt egy új cikket, a CIB 4,75%-os lakáshiteléről. Ez nem olyan kamu, mint a fiatalok 5%-os lakáshitele, ehhez tényleg hozzá lehet jutni, igaz, CSOK hitelt is kell vele

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Szép csendben egy másik ország lehet EU-tag hamarosan, amíg a világ Ukrajnáról beszél
Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Díjmentes online előadás

Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?

Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó modern irodaházak

Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.

Portfolio Gen Z Fest 2025
2025. május 9.
Portfolio AgroFood 2025
2025. május 20.
Portfolio AgroFuture 2025
2025. május 21.
Digital Compliance 2025
2025. május 6.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet