Az uniós vizsgálat megállapította, hogy Kína átfogó jogszabályi és támogatási hálózatot alakított ki, amely rendszeresen és egyértelműen előnyben részesíti a hazai vállalatokat az összes orvostechnikai eszközkategóriában.
Peking intézkedései a 2015-ös „Made in China” program célkitűzéseinek megvalósítását szolgálják, amely 2025-re a helyi gyártók dominanciáját célozza az iparágban.
Az elmúlt években például olyan intézkedéseket vezettek be, amelyek a hazai gyártók kórházi beszállítói lehetőségeit jelentősen javították.
A vizsgálat Kína orvostechnikai piaca terén a fenntarthatatlan gyakorlatokra is rávilágított, mint például a 95%-os árengedmény-követelmények vagy a legalacsonyabb ajánlathoz való igazodás elvárása. A jelentés szerint, ha az ország kénytelen importálni, a külföldi vállalatok szigorú eljárásoknak vannak kitéve, amelyek gyakran a technológiaátadás feltételéhez kötöttek.
Ezzel szemben az európai cégek – mint például a Siemens Healthineers és a Royal Philips – régóta küzdenek a kínai piac előttük való megnyitásáért.
A vizsgálat az EU új Nemzetközi Közbeszerzési Eszközének első alkalmazása volt, amelynek célja a kölcsönösség biztosítása a közbeszerzési piacokon. Az EU következő lépése annak eldöntése, hogy javasol-e intézkedéseket Peking hozzáférésének korlátozására az európai közbeszerzésekben, további feszültségeket kockáztatva az EU és Kína kapcsolataiban.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images