Mi a projekt lényege?
Az IT Quality Services Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. konzorciumi vezetőként az MPM Research Kft-vel pályázatot nyújtott be támogatási kérelmet az említett pályázati kiírásra. A konzorcium 198,97 millió forint vissza nem térítendő támogatáshoz jutott a Széchenyi 2020 program keretében.
A projekt során a pályafenntartás, útvagyon nyilvántartás területén egy olyan komplex rendszer valósul meg, mely képes detektálni az útkörnyezet (érintett projekttől függően közút, vasút) objektumainak állapotát és jelzéseket adni, amennyiben egy objektum javításra szorul. Ehhez a járműfedélzetre telepítésre kerülnek képfelvevő és képfeldolgozó eszközök, melyek egy meglévő forgalomtechnikai téradatbázissal hatékonyan össze tudják vetni a valós állapotokat és eltérés esetén tranzakciókat indítanak.
A sztereó képfelvevő elrendezés előnyei kihasználásra kerülnek az útkörnyezeti objektumok detektálásakor és felismerésekor. A detektált objektumok „beregisztrálásra” kerülnek a meglévő, statikus 3D téradatbázisba, és azok között eltéréseket keresünk. Ezáltal az útvagyontárgyak nyilvántartása és szükség esetén javítása/módosítása egyszerűbbé válik, így a vagyoni károk, személyi sérülések száma leredukálható.
A támogatás háttere
A nyertes pályázat megvalósítása Érden kezdődött és Sződligeten folytatódott, 2019. november 30.- án fejeződött be. A projekt a Széchenyi 2020 program keretében 198,97 millió forint vissza nem térítendő európai uniós támogatás segítségével valósult meg, 65%-os támogatási intenzitással.
A támogatott projektkereső adatbázis szerint a konzorcium 2018.06.15-én nyerte el a támogatást, amely az Európai Regionális Fejlesztési Alapból érkezik. A pályázaton egyébként a támogatási adatbázis szerint 217 vállalkozás indult, amelyek együttesen 44,87 milliárd forintnyi támogatást kértek, közülük 87 vállalkozás nyert támogatást 20 milliárd forint összegben. Egyelőre 85 projektre fizettek ki 16,17 milliárd forint összegben.
A továbbiakban is várjuk a különféle uniós hátterű fejlesztések projekt közleményeit az uniosprojekt@portfolio.hu címre, amelyeket térítésmentesen közzéteszünk az Uniós Forrás rovatunkban.
Üzleti hasznosítás
A közlemény azt is tartalmazza, hogy a pályázat benyújtását követő időszakban számos potenciális partnerrel egyeztetett a Konzorciumvezető a rendszer lehetséges hasznosításáról, kezdve a városüzemeltetőktől a közútkezelőkig. Többek között a MÁV - Magyar Államvasutak Zrt.-nél is felvetésre került ez a megoldás a vasúti pályafenntartás elősegítésére. Olyannyira sikert aratott ez a rendszer a MÁV-nál, hogy a projekt szakmai támogatásáról biztosították a résztvevőket, valamint megállapodtak a lehetséges együttműködésről.