Kemenesi Gábor

Kemenesi Gábor

biológus, víruskutató

Kemenesi Gábor, biológus, víruskutató. A felbukkanó fertőző betegségek, az új kórokozók és az állatokról emberre terjedő megbetegedések egyik hazai szakembere. Több földrészen végez tudományterületeken átívelő kutatásokat az újonnan megjelenő fertőzések teljeskörű megismerésének érdekében. Kutatási területén végzett úttörő munkájáért és közösségi tevékenységéért számos díjat elnyert. (A fotót Csortos Szabolcs készítette)
Cikkeinek a száma: 6
Mitől sikeres egy járványkezelés? Mit tanulhat Magyarország?

Mitől sikeres egy járványkezelés? Mit tanulhat Magyarország?

Dánia szeptember 10-én feloldotta a járványügyi korlátozásokat. Az 50 év felettiek körében az átoltottság 96 százalékos és a vakcinák elfogadottsága is rekordmagas. De vajon mi a recept az effajta győzelemhez? Szerencsére a járvány kezdete óta tudományos igényességgel követik és elemzik a helyzet társadalmi vetületét és ehhez mérten hoztak döntéseket – így sok tanulság vonható le más országok számára is.

A járvány újabb hulláma érkezhet, amivel rosszabb esetben a határainkon belül kell harcolnunk

A járvány újabb hulláma érkezhet, amivel rosszabb esetben a határainkon belül kell harcolnunk

Beszélnünk kell a negyedik hullámról, ugyanis egyáltalán nem zárható ki, hogy be fog következni. Most kell beszélni róla, ugyanis az érkezését a jelenlegi folyamatok is nagymértékben meghatározzák. A vírus szezonalitására egyre biztosabb, a globális vakcinációs program pedig aligha éri el addigra a kívánt hatást. Nem mindegy azonban, hogy miként várjuk majd! Így nem tehetünk mást, mint felkészülünk a rosszabb esetben határainkon belül fellángoló járványra, de jobb esetben is egy határon kívül kialakuló hullámra, amelyet hatékonyan kint kell majd tartanunk. De mégis hogyan nézhet ki ez a jövőkép és melyek a fő hatóerők? Ezeket vesszük most sorra.

Megérkezett a vírus elleni legerősebb fegyverünk, mégis nagy gond lehet

Megérkezett a vírus elleni legerősebb fegyverünk, mégis nagy gond lehet

Milyen jövőt biztosítanak a vakcinák? Valóban mindegyik vakcina jó vakcina? Az első legfontosabb gondolat a cikk elejére: felejtsük el a politikát, felejtsük el a politikusokat és a szimpátiaalapú döntést. Közelítsünk a döntési helyzetben inkább a tudomány szemével, most arra kérek minden kedves olvasót, hogy legyen velem „kicsit virológus”. Megvizsgáljuk a vakcinák szempontjából legfontosabb hatóerőket.

Járványkezelési évértékelő: ki nyerte a 2020-as csatát?

Járványkezelési évértékelő: ki nyerte a 2020-as csatát?

Kétségtelen, hogy a 2020-as évben rendkívüli nehézségeket és kihívásokat hozott a COVID-19 járvány. Az Egészségügyi Világszervezet 1948-as megalakulása óta eddigi legnagyobb feladata elé néz. Ugyanez igaz a 21. század államaira és társadalmaira is. Mégis, vajon milyen döntések és lehetőségek vezettek oda, hogy Ausztrália bizonyos részein COVID búcsúztató rendezvényeket tarthattak, míg jelenleg Angliában teljes zárlat van? Természetesen a válasz igen összetett, ám néhány alapvető tanulságot egy év elteltével bátran levonhatunk. Azt azonban az elején elmondom, hogy egyelőre nincs győztes, és a látszólagos sikerek is rendkívül törékenyek lehetnek.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Ursula von der Leyen kiforgatja az EU-t mind a négy sarkából
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.